2013. április 29., hétfő

Vasárnap esti grillezés a Maros parton

Most, hogy itt a nyár, (a tavaszt megint sikerült átugornunk) eljött a grillezés ideje. Imádok a szabadban sütni, főzni és a húsok és zöldségek is különlegest ízt kapnak, amit a benti konyhánkban elérhetetlen.
Bepácoltuk reggel a húsokat, elkészítettem a salátát és kitekertünk ebéd után a Maros partra. Napozás és pihenés után jöhetett a sütögetés...



Hozzávalók (2 főre):
25-25 dkg csirkemell
150 g joghurt
5 levél medvehagyma
bors
2-3 ek. barbecue szósz
3 gerezd fokhagyma
1-1 db vörös és lilahagyma
füstölt szalonna

Salátához:
150 g joghurt
1 ek. majonéz
1 tk. dijoni mustár
só, bors
6-7 levél medvehagyma
1 nagyobb retek vagy 2 db kisebb
2 nagy paradicsom
1 nagy paprika
1/2 uborka

Az egyik 25 dekás csirkemellet 4 szeletre szeljük. A joghurthoz hozzáadjuk a feldarabolt medvehagymát és a borsot és beleforgatjuk a csirkemelleket. Sütés előtt sózzuk meg, így biztos nem szárad ki. A másik 25 dekásat vágjuk kockára és fokhagymás barbecue-s mártásba forgassuk bele. (Hagyjuk a pácba minimum fél napig a csirkéket.) Majd szúrjuk fel nyársra, két kocka csirke, egy kocka szalonna egy vörös és egy lila hagyma szirom. 

A salátához a joghurthoz keverjük hozzá a majonézt, a mustárt, az apróra vágott medvehagymát és ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. A zöldségeket vágjuk apró kockára és locsoljuk meg az öntettel. A legjobb, ha lezárható műanyag edénybe tesszük és hűtőbe tároljuk fogyasztásig. Minimum fél napig.





Rántott camembert sajt szedres-málnás szósszal és barna rizzsel

Olyan rég ettem már rántott sajtot, persze most sem a leghagyományosabbat szerettem volna elkészíteni. Általában áfonya szósszal készítik, de nekem most nem volt ilyen lekvárom. Viszont kaptam házi szedres-málnás lekvárt, ami ugyanúgy illik a sajtokhoz.


Hozzávalók (2 főre):
2 db 125g-os Camembert sajt
1 db tojás
2 ek. teljes kiőrlésű tönkölybúza liszt
6-8 ek. durvára őrölt zabpehely
2 dl olaj a sütéshez

Szószhoz:
5 ek. szedres-málnás lekvár (szerintem bármilyen erdei gyümölcsös illik hozzá)
1 dl húsleves
1 tk. étkezési keményítő

Rizshez:
12 dkg barna rizs
3,5 dl víz
1/2 húsleveskocka
1 ek. olaj

Elkészítés:
Az olajon pirítsuk meg egy kicsit a rizst, majd öntsük fel vízzel és adjuk hozzá a húsleveskockát. Fedő alatt pároljuk készre. A barna rizs sokkal több időt vesz igénybe, mint a fehér, így mikor fél fövésbe van, akkor kezdjünk neki a sajtnak, nehogy kihűljön. 
A szószhoz öntsük egy kisebb edénybe a húslevest (ebédre csontlevest készítettem, nem volt nehéz feladat), adjuk hozzá a lekvárt. Egy kicsi vízzel keverjük ki a keményítőt, ha már forr a szósz, akkor öntsük hozzá és sűrítsük be. Ezt a legegyszerűbb változatot alkalmaztam, mert sajnos kevés időm volt.
A sajtokat panírozzuk be kétszer. Én a zsemlemorzsa helyett őrölt zabpelyhet használok. Forró olajba süssük meg mind két oldalát.






Medvehagymás-juhtúrós pogácsa

Sikerült beszereznem egy jó nagy csokor medvehagymát, így a vasárnapi menübe több ételhez is fel tudtam használni. Az első adagot a reggelihez használtam fel, gondoltam sütök egy jó kis medvehagymás pogácsát. Neánál találtam meg a számomra szimpatikusat. Miután imádjuk a juhtúrót és a juhtúrós pogácsát, kiválasztottam ezt a receptet. Annyi, hogy én 100%-ban teljes kiőrlésű lisztből készítettem és a tetejére nem szórtam sajtot. Illetve szokásom szerint, reggel nincs kedvem szöszölni vele, szombat este előkészítettem egy hatalmas kertészkedés után és hűtőbe pihentettem reggelig. Ilyenkor inkább hideg sütőbe teszem, amíg melegszik, addig a pogácsák is kelnek még egy kicsit. Garantálom, hogy nem először készítettem el. 5 csillagot érdemel Nea pogácsája.


Köszönöm Nea!

Paradicsomos oldalas salátával

Múlt héten megkérdeztem a páromat, hogy mi az amit szívesen elkészítene szombaton. Erre azt felelte, hogy régen evett egy jó kis oldalast. Mondtam neki találjon ki valamilyen pácot, mert nekem a sima fokhagymás annyira nem jön be. Hááát.... nagyon finomat sikerült összehoznia. Én salátával, ő tört krumplival fogyasztotta.


Hozzávalók:
75 dkg oldalas

Páchoz:
1,5-2dl paradicsomlé (nekünk van házi, minden évbe teszünk el, ennél jobb nincs) 
1 kis fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
1 ek. barbecue szósz
1 tk. méz
só, bors


1 ek. olaj

1-1,5dl víz

Oldalast daraboljuk fel csontonként. A páchoz a vöröshagymát és a fokhagymát vágjuk fel apróra.
Adjuk a paradicsomléhez a hagymákat, a barbecue szószt, a mézet illetve a sót és a borsot.
Tegyük egy lezárható edénybe a bepácolt húsokat és rakjuk a hűtőbe egy éjszakára.
Kisebb tepsit olajozzunk ki, helyezzük el az oldalast és öntsük fel vízzel. Alufóliával lefedve tegyük 180°C-os előmelegített sütőbe. Kb. egy óra alatt pároljuk puhára, majd fólia nélkül 15-20 percig süssük tovább.

Salátához:
2 db nagyobb paradicsom
1/2 uborka
1 nagyobb paprika
1/2 jégsaláta
2 újhagyma
1 ek. olaj
1 ek. fehérborecet
2 kis gerezd fokhagyma
1/2 ek. mustár
só, bors
kicsi víz

Az olajat, az ecetet, a mustárt, az áttört fokhagymát összekeverjük. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, majd felöntjük egy kis vízzel. A zöldségeket apróbb kockákra vágjuk, a hagymát karikákra és az elkészített öntettel meglocsoljuk. Akkor a legfinomabb, ha fél napot állni hagyjuk, hogy összeérjenek az ízek.




Tárkonyos-tejfölös marhalábszár juhtúrós puliszkatekerccsel

Az ötlet innen származik. Kb. 2 évvel ezelőtt készítettem el először, azóta is megmaradt bennünk ennek az ételnek az emléke, élménye. Isteni finom a tárkony és a citrom ízharmóniája a marhával. Most kitaláltam, hogy nem tésztát készítek mellé, hanem valami ötletesebbet. A juhtúró intenzív ízét a puliszka kicsit elnyomja,  tökéletesen illik ehhez a borjúraguhoz.


Hozzávalók:
1 kg marhalábszár
fél dl olaj
1 fej hagyma
10 dkg kolozsvári szalonna
1 db nagyobb krumpli
2 dl száraz fehérbor
1 vagy 2 kisebb karika citrom
1 erőleveskocka
tárkony
bors
kevés só (ha sós szalonnát használunk, akkor nem biztos, hogy sózni kell, a húsleves kocka is tartalmaz)
2 dl tejföl


Puliszkához:
2 dl kukoricadara
6 dl víz
125 g juhtúró
2-3 ek. tejföl

Elkészítés:
Daraboljuk fel a marhalábszárat kockákra. Hevítsük fel az olajat, dobjuk rá a felkockázott hagymát, majd a kolozsvári szalonnát. Pirítsuk egy kicsit, majd adjuk hozzá a húst. 4-5 perc után öntsük fel borral, adjuk hozzá a citrom karikákat, a krumplit, az erőleves kockát és fűszerezzük borssal és tárkonnyal. Ízlés szerint sóval. Fedő alatt  puhára pároljuk kb. egy óra alatt. Idő közben meg kell kevergetni, nehogy leragadjon a krumpli. Ha megpuhult fedő nélkül hagyjuk 10-15 percet, így fogy besűrűsödni, majd adjuk hozzá a tejfölt.

Forraljunk fel 6 dl vizet, majd adjuk hozzá a kukoricadarát. Főzzük puhára.
Egy tálcára vágjunk egy nagyobb darab alufóliát, majd kenjük rá  a puliszkát. Vigyázzunk, hogy ne legyen túl vastag, mert akkor nehéz lesz feltekerni. Hagyjuk kihűlni. A juhtúrót törjük át a tejföllel, majd kenjük rá egyenletesen. Úgy a legegyszerűbb feltekerni és arra is kisebb az esély, hogy megtörik, ha az alufóliának a két végét megfogjuk, megemeljük a szélénél és előre görgetjük, mint a piskótatekercset. Hűtőbe tesszük, majd vizes késsel tudjuk szépen felszeletelni.



Almás csigafánk

Valami édeset szerettem volna reggelire készíteni és persze úgy, hogy előző este elkészítem, másnap reggel csak sütőbe kelljen tenni. Gabriella honlapján találtam ezt a fantasztikus receptet. Ezek az almás csigafánkok ugyanúgy készültek, ahogy megtalálható Gabriellánál, persze én nem fehér lisztet használtam.
Ha nincs időnk reggel gyúrni, keleszteni, darabolni, akkor nyugodtan elkészíthetjük előző éjszaka. Én hűtőbe pihentettem. Lehet nem lettek olyan óriásiak, de ízre nagyon finomak.
Házi sárgabarack lekvárral és porcukorral ettük.
Receptet nem írom le itt megtaláljátok.


Köszönöm szépen Gabriella!

2013. április 28., vasárnap

Csirkés tészta pesto mártással

Piros Christa-Nélkülözhetetlen tésztakönyvébe találtam ezt az egyszerű, gyors, finom tésztás ételt. Akinek nincs ideje, kevés hozzávalókból szeretne könnyű ebédet készíteni, akkor itt van ez az egyszerű recept.




Hozzávalók:
25 dkg fusilli tészta (színeset találtam hozzá, és pont a piros a paradicsomhoz, a zöld a pestohoz,a fehér a csirkéhez illik)
30 dkg csirkemell
2 szelet füstölt szalonna
25 dkg koktél paradicsom
13 dkg kész pesto mártás
bazsalikom, só, bors

Elkészítés:
A tésztát főzzük készre.
A szalonnát pirítsuk meg, adjuk hozzá a csirkét. Ha kész, akkor mehet bele a pesto mártás és a ketté vágott koktél paradicsomok. Süssük össze egy kicsit, majd vegyük le a tűzről és keverjük hozzá a tésztát.

Az eredeti recept írd 13 dkg diót, nekem most nem volt itthon. Legközelebb nem hagyom ki.


Káposztás karaj

Káposztás karaj receptet kerestem, de nem találtam meg az igazit, így többet átnéztem, míg összehoztam egy sajátot. Ebben benne van minden, amit csak el lehet képzelni.



Hozzávalók (2-3 személyre):
50dkg csont nélküli szeletelt karaj
só, bors
olaj
1 nagy alma
25 dkg savanyú káposzta
4 nagyobb krumpli
1 csík füstölt szalonna
10-15 karika lángolt kolbász
3 dl tejföl
piros paprika

Elkészítés:
A karajokat sózzuk, borsozzuk. Hevítsünk olajat egy serpenyőbe és süssük elő a karajokat 5 perc alatt. A szalonnát süssük zsírjára, adjuk hozzá a kolbászt. Kisebb tepsi aljára karikázzuk fel a krumplit, majd az almát.Fektessük rá a húsokat. A káposztával keverjük össze a szalonnát és kolbászt és ezt tegyük a húsok tetejére. A szalonnából és kolbászból kisült zsiradékkal locsoljuk meg. Alufóliával fedjük le. 180°C-ra előmelegített sütőbe toljuk be. Ha megpuhult a hús és a krumpli is kenjük meg tejföllel és szórjuk meg piros paprikával.



Sertéscsülök pékné módra

Egy igazi, nem mondhatni, hogy koleszterin szegény ebéd. Persze néha ilyen is kell. Párom egyik kedvence a csülök és ezzel az ebéddel akartam kedvezni neki. Párolt lilakáposztával, mindent bele alapon.




Hozzávalók:
1,5kg csontos nyers csülök
só, bors
4 ek. sertészsír
4 nagy fej vöröshagyma
8-10 gerezd fokhagyma
2-3 babérlevél
1,5dl száraz fehérbor
1 kg krumpli
1 1/2 ek. méz

Elkészítés:
A csülköt miután besóztuk és borsoztuk tegyük egy tepsibe, szórjuk mellé a gerezdekre vágott vöröshagymákat, fokhagymákat és a babérleveleket. Forrósítsuk fel a zsírt és öntsük a csülökre, ezután pedig a bort alá. Fedjük le alufóliával és tegyük 180°C-ra előmelegített sütőbe. 1/1/2 óra alatt pároljuk puhára, közben fordítsuk meg kétszer és locsoljuk meg a pecsenyelével. A megpuhult bőrt irdaljuk be. 2-3 evőkanál levet vegyünk ki a tepsiből, keverjük hozzá a mézet és kenjük be vele a csülköt. Tegyük mellé a hasábokra vágott krumplit, majd helyezzük vissza a sütőbe. Most már alufólia nélkül. Így süssük tovább 45-50 percig. Többször nézzünk rá, locsolgassuk és a krumplit is forgassuk meg.



Párolt lilakáposzta:
kisebb fej lilakáposzta
3-4 ek. olaj
1 púpos ek. cukor
1 nagy alma
1 ek. balzsam ecet
2 dl bor
1 tk. egész kömény
2 babérlevél
bors
mazsola

Elkészítés:
Vágjuk csíkokra a lilahagymát, sózzuk be. Hevítsük fel az olajat, adjuk hozzá a cukrot és karamellizáljuk. Öntsük rá a bort, adjuk hozzá a káposztát, majd az egész köményt, egy kis borsot és a babérlevelet. Ha már kezd puhulni, akkor mehet bele a reszelt alma és a mazsola. A végén egy kis balzsamecettel ízesítjük.



Sült spaghettis fritatta

Ismét egy olyan ebéd után kutattam, amit a párom is szeret és persze húsmentes. Na jó, egy kis sonka van benne, de ennyi belefér. Tehát a feladat nagyon nehéz. Nem szereti a gombát, a brokkolit, a karfiolt, a cukkinit, a padlizsánt és biztos van olyan, ami most nem jutott eszembe. Persze ez a recept is tartalmazna gombát, de helyettesítettem kukoricával.


Sült spaghettis fritatta
Hozzávalók:
10 dkg főtt spagetti
13 dkg sonka (találtam nagyon finom angol szalonnát, szerintem a sonkának, ami a boltba kapható, nincs íze)
5 tojás
13 dkg kukorica
8 dkg zöldborsó
1 zöldpaprika
2,5 dl tejszín
3 dkg vaj
petrezselyem

Tetejére:
reszelt sajt

Elkészítés:
Serpenyőben olvasszuk meg a vajat, adjuk hozzá a paprikát, majd a felkockázott sonkát.  Ezután a borsót, ha már kicsit megpuhult mehet a kukorica (ha mirelit, akkor a borsóval együtt kell bele tenni) . Ha kész kissé hűlni hagyjuk.Kis tálban felverjük a tojásokat, adjuk hozzá a tejszínt. Ízesítsük sóval, borssal. Keverjük hozzá a zöldségeket és a spagettit, majd egy kivajazott tűzálló formába öntsük bele. Sajttal meghintve 180°C-os előmelegített sütőben 20-25 percig aranybarnára sütjük.



Fűszeres csirkeszárnyak márványsajtos mártogatóval

Kaptam 1kg csirkeszárnyat és arra gondoltam, hogy sütőbe fognak megsülni, csak nem volt semmi ötletem. Stahl Judit (Gyors szárnyas ételek) receptkönyvét bújtam, amikor rátaláltam erre a receptre. Tényleg gyors, és nagyon finom. Szerintem grillen is el lehet készíteni és akkor a füstös íztől még finomabb lenne. Párolt zöldséget készítettem mellé, de salátával is lehet tálalni.


Hozzávalók:
1 1/2 kg csirkeszárny

Mázhoz:
3 dl ketchup
2 gerezd fokhagyma
1/2 dl sör
1 1/2tk. oregano
1/4 tk.  cayenne bors
1/2 ek. méz

Márványsajtos mártogatóhoz:
15 dkg márványsajt
1 dl tejszín
1 dl tejföl

Elkészítés:
Melegítsük elő a sütőt 230°C-ra. 
A csirkeszárnyakat a forgójuknál vágjuk ketté. Sütőpapírral béleljünk ki egy nagyobb tepsit. Tegyük bele a csirkeszárnyakat úgy, hogy ne érjenek össze. Kenjük be jó alaposan a mázzal. Fedjük le alufóliával és így süssük 5 percen keresztül, majd fólia nélkül 20-25 percig. Maga a recept mézet nem írt, de úgy gondoltam, hogy sokkal finomabb, ha jó ragacsos a máz. :)

A mártogatóshoz keverjük össze a 3 alapanyagot.

Párolt zöldség vagy saláta illik hozzá.

Vargabéles


Általában húsmentes napokon zöldségleves mellé valamilyen tésztafélét készítek vagy édes főételt. Persze a férfiak csak desszertnek hívják. J  A recept a desszert.eu -ról származik és legközelebb is így fogom készíteni. Szuper recept!!!



Hozzávalók:

8 lapos réteslap
10 dkg olvasztott vaj

Töltelékhez:
12,5 dkg száraz cérnametélt tészta
30 dkg túró
5 dkg cukor
5 dkg tejföl
2,5 dkg vaj
2 db tojás ketté választva
½ citrom reszelt héja
2 tk. vaníliakivonat
Ízlés szerint áztatott mazsola

Ekészítés:
Melegítsük elő a sütőt 170°C-ra és vajazzunk ki egy magasfalú 20x35 cm-es tepsit. Béleljük ki 4 réteg réteslappal úgy, hogy két lap között kenjük meg alaposan olvasztott vajjal.
Főzzük készre a metélt tésztát és tegyük félre.
A túróhoz keverjük hozzá a cukrot, a tojások sárgáját, a vajat, a citrom héját és a vaníliakivonatot.
A túrós keveréket forgassuk össze a mazsolával, a főtt tésztával és a felvert tojások fehérjével. Az elkészült tölteléket tegyük a formába, majd tegyük rá rétegezve a maradék 4 réteslapot.
Tegyük a sütőbe és süssük 40-50 percig arany barnára. 

Csokoládés-diós zabpelyhes muffin mazsolával


Akad még egy pár muffin recept, ami a kedvenceim közé tartozik. Anyukám szerint ez a legfinomabb azok közül, amiket eddig elkészítettem.  Szerintem egy kicsit tömény. Nehéz főétel után nem ajánlom, de egy kiadósabb leves mellé nyugodtan el lehet készíteni.


Csokoládés-diós zabpelyhes muffin mazsolával
Hozzávalók:
15 dkg teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt
15 dkg zabpehelyliszt
10 dkg darált dió
10 dkg nyírfacukor
10 dkg étcsokoládés (min. 70%-os)
10 dkg mazsola
1 tk. fahéj
2 tk. sütőpor
½ tk. szódabikarbóna
15 dkg vaj
2 tojás
20dkg tejföl
2-3 ek. tej

Díszítéshez:
zabpehely
durvára darált dió
mazsola

Elkészítés: 
A csokoládét a vajjal olvasszuk fel, majd tegyük félre hűlni. A száraz hozzávalókat keverjük össze, a mazsolát is adjuk hozzá. A vajas csokihoz adjuk hozzá a felvert tojásokat, a tejfölt, majd ezt az egészet öntsük a száraz anyaghoz. Ha túl sűrű tejjel lehet javítani. Tetejére szórjunk zabpelyhet, diót és egy kis mazsolát.
Előmelegített sütőben 180°C-on süssük 20-25 percig.

Hólabda

Szerintem mindenki egyik kedvenc süteménye a Hólabda. Gondoltam ennek a receptnek is itt a helye. Karácsonykor kihagyhatatlan, egyébként meg minden alkalomhoz illik.


Hólabda
Hozzávalók:
8 tojás
8 ek. langyos víz
25 dkg liszt
20 dkg cukor
2 ek. kakaópor
1 cs. sütőpor

Krém:
1 csomag vaníliáspudingpor
4 dl tej
2 ek. cukor
12 dkg vaj

Tetejére:
10 dkg olvasztott étcsokoládé
5 dkg vaj
Oldalára:
10 dkg kókuszreszelék

Elkészítés: 
A tojások sárgáját kikeverjük a cukorral, majd hozzáadjuk a vizet. A lisztet, a kakaóport és a sütőport elkeverjük és a tojásos alaphoz szitáljuk. A felvert tojásfehérjét 2 részletben a masszához keverjük. Egy 25X35cm-es zsírpapírral kibélelt tepsibe öntjük. 170°C-on előmelegített sütőben 20 percig sütjük.
Közben elkészítjük a krémhez a vaníliapudingot, ha kihűlt habosra keverjük a vajjal.
Kihűlt piskótát hosszába kettévágjuk és pogácsa szaggatóval szép karikákat vágunk. A korongokat a krémmel összeragasztjuk és kókuszreszelékbe forgatjuk.
A tetejére felolvasztjuk a csokit, amibe elkeverjük a vajat és megkenjük mindegyik tetejét.

Olasz túrótorta

Egyik kedvenc túrótortámat Tina könyvek-Csodaszép torták és finom sütemények című receptkönyvbe találtam. Egyszerű, könnyű és isteni finom.







Olasz túrótorta
Hozzávalók: (26 cm átmérőjű tortaformához):
2,5 dl tejszín
vaníliarúd
22,5 dkg liszt
5 dkg darált mandula
15 dkg cukor
12,5 dkg vaj
7 tojás
25 dkg mascarpone
50 dkg túró
1 citrom leve
2 dkg étkezési keményítő
20 dkg eperlekvár

Díszítéshez:
porcukor
friss eper

Elkészítés:
Tejszínt felforraljuk a vaníliarúddal, amit hosszában felhasítottunk, alacsony hőfokon 10 percig főzzük, majd hűlni hagyjuk. A vaníliarudat kivesszük.
20 dkg lisztet a darált mandulával, 5 deka cukorral, a vajjal  és 1 egész tojással sima tészává gyúrjuk. Folpackba csomagoljuk és fél órára a hűtőszekrénybe tesszük.
A tésztát lisztezett deszkán kb. 36 cm átmérőjű kerek lappá kinyújtjuk. Vajjal kikent 26cm-es kapcsos tortaformába fektetjük  és szélét körben a karimához nyomkodjuk.
A megmaradt tojásokat szétválasztjuk. A tojássárgákat a maradék cukorral kikeverjük. Belevegyítjük a mascarponét, a túrót, a citrom levét és a vaníliás tejszínt, majd beleszitáljuk a keményítővel elkevert lisztet. A felvert tojásfehérjét két adagban a masszába forgatjuk.  A tortalapot 5dkg lekvárral megkenjük, majd ráöntjük a túrókrémet és egy kis kanállal belecsöpögtetjük a maradék lekvárt.
Előmelegített sütőben 170°C-on 50-60 percig sütjük.  Ha a teteje túlságosan barnul le kell fedni. 
Hagyjuk a tortaformában kihülni.
Szeletelés előtt porcukorral meghintjük és friss eperrel tálaljuk.

2013. április 23., kedd

Otelló szőlő zselés vanília torta

Ezt a tortát tavaly készítettem, amikor leszedtük ősszel a rengeteg szőlőt és rájöttünk, hogy nem csak bort lehet készíteni ebből a finom gyümölcsből, hanem szörpöt vagy csak natúr cukor nélküli szőlő levet. Felfőztük, majd szitán áttörtük, újra felforraltuk és befőttes üvegekbe tettük el. Isteni finom joghurtba illetve süteménybe is bele lehet csempészni. Kitaláltam, hogy készítek egy vanília habos tortát egy szőlő zselével a tetején, csokis piskótával.




Otelló szőlő zselés vanília torta
Hozzávalók (26cm átmérőjű tortaformához):


Piskótához:

3 ek. zabliszt
3 ek.nyírfacukor
3 tojás
1 kk. sütőpor
1 ek. kakaópor


Vaníliakrémhez:

1 csomag vaníliapudingpor
4 dl tej
2 ek nyírfacukor
2 dl Hulala tejszín

Szőlő zseléhez:
5 dl Otelló 100%-os szőlőlé
2 ek. étkezési keményítő

Díszítéshez:
2dl Hulala tejszín
szőlő szemek

Elkészítés:
A tojások sárgáját keverjük habosra a cukorral. A liszthez adjuk hozzá a kakaóport és a sütőport. A tojások fehérjét verjük habbá. A lisztes keveréket adjuk a tojások sárgájához, majd a felvert tojásfehérjét. Vajazott, lisztezett formába öntsük bele és süssük 180°C-on 25-30 percig. Vigyázni kell, mert vékony piskóta lesz belőle és hamarabb elkészül.
Készítsük el a pudingot, majd adjuk hozzá, ha kihűlt a felvert tejszínhabot.
Az étkezési keményítőt keverjük ki 1dl szőlőlével, a maradékot forraljuk fel, ha felforrt adjuk hozzá, majd ezt is hűtsük ki.
A piskótára tegyünk a zseléből egy réteget, kenjük rá a vaníliakrémet, majd a tetejére ismét szőlő zselé jön. Felvert tejszínhabbal díszítjük.




Epres muffin fehércsokival

Kaptam ajándékba egy tábla fehér csokoládét, majd elgondolkodtam, hogy megegyem vagy süssek valami sütit, amit feldobnék egyik kedvenc édességemmel. Stahl Judit: Gyors muffinok receptjei között bukkantam erre a finom desszertre, amit én reggelire fogyasztottam egy pohár eper turmixszal.


Epres muffin fehércsokival
Hozzávalók (12 nagyobb muffinhoz):
10dkg vaj
10dkg fehércsokoládé
20dkg eper
25dkg zabliszt és teljes kiőrlésű tönköly búza liszt fele-fele arányban
1 kk. sütőpor
1/2kk. szódabikarbóna
1 csipet só
10dkg natúr joghurt
1 tojás
1 vaníliarúd
1 narancs

Elkészítés:
A tésztához a vajat a mikróban folyósra olvasztjuk, kihűtjük. A fehércsokit és az epret feldaraboljuk. Az a jó, ha mindkettőből nagyjából félkörömnyi darabok lesznek. A felaprított epret összekeverjük 1 púpos evőkanál liszttel, amelyet a tésztához megadott mennyiségből veszünk el. A maradék lisztet, a sütőport, a szódabikarbónát, a sót és a fehércsokit összevegyítjük. Ezután a tejet, a joghurtot, a cukort a tojást, a vaníiliarúd kikapart belsejét és a kihűlt olvasztott vajat kézi habverővel összehabarjuk és hozzáreszeljük a narancs héját, majd a lisztes keverékhez öntjük. Gyorsan összedolgozzuk, nem fontos, hogy teljesen sima tésztát kapjunk. A tészta felét arányosan szétosztjuk a muffin formákban. A maradék tésztába belekeverjük a liszttel vegyített epret és az epres tésztával szintén arányosan megpakoljuk. Előmelegített sütőben, 220°C-on 25-30 percig sütjük.

2013. április 22., hétfő

Rizskoch

Bevallom most csak a recept gyűjtésbe illetve az eperszószba játszottam szerepet, a többit a párom készítette. Szombatonként általában ő főz, mert én dolgozok. Arra gondoltam, hogy kipróbálhatna valami újat, ezért rábíztam ezt a feladatot, illetve egy fantasztikus tyúkhús levest hozott össze.


A receptet a Gourmandia szakácskönyvbe található, ami Varga Gábor cukrász receptjei alapján készült.

Hozzávalók:
25dkg "A" rizs (kerekszemű rizst használtam)
2dl víz
1 l tej
10dkg nyírfacukor
1 nagy citrom reszelt héja
1 tk. vanília eszencia
ízlés szerint mazsola
5dkg vaj
5 tojássárgája
5 tojásfehérje
2 púpozott ek. zabliszt

A tepsi kikenéséhez:
vaj, őrölt zabpehely


Öntethez:

30dkg eper
2ek. cukor
1kk. fahéj
2dkg vaníliás pudingpor



Elkészítés:

A rizst és a vizet egy lábasba mérjük ki és közepes hőfokon folyamatos kevergetés mellett puhítsuk fel a rizst. Amikor elfőtt a rizsről a víz sózzuk meg és öntsük hozzá a tejet. Addig kell főzni, amíg felissza a tejet és megpuhul a rizs. Ha kész keverjük bele a citromhéjat, a cukrot, a mazsolát és a vaníliaeszenciát és hagyjuk lefedve kihűlni. Egy 25x35 cm tepsit vajazzunk ki és szórjuk meg őrölt zabpehellyel vagy zsemlemorzsával. A kihűlt rizst kavarjuk meg adjuk hozzá a tojássárgákkal kihabosított vajat, majd a felvert tojás fehérjét. A legvégén óvatosan a lisztet. Öntsük a tepsibe a masszát, süssük 200°C-on, 40-45 percig.

Eper öntet:
Epret főzzük fel, ha fagyasztott, akkor enged egy kis vizet, ha friss akkor adjuk hozzá nagyon keveset. Miután megpuhult adjuk hozzá a cukrot és a fahéjat. Kicsi vízzel keverjük ki csomómentesre a pudingport és forrás közben adjuk hozzá. Közepesen sűrű öntet kell kapjunk. Lehet turmixolni is előtte és utána ismét felforralni, majd ezután adjuk hozzá a vaníliás pudingport. Én jobban szeretem, ha egész eprek is vannak benne, így most nem turmixoltam le.


Répatorta citromos mascarpone krémmel

Ezt a nagyon finom tortát húsvétra készítettem. Nyilván az ötlet úgy jött, hogy ha már húsvét akkor nyuszi, ha meg már nyuszi, akkor répa. Mi mást is készíthettem volna. A párom kedvencei között nem szerepel a répa. Oly annyira, hogy általában kiválogatja a levesből is és körbe rakja vele a tányért, de erre a sütire benevezett és nem bánta meg. Tehát aki nem szereti eme zöldséget csak ajánlani tudom.


Miután több receptet elolvastam úgy döntöttem, hogy azokból összekovácsolok egy nekem szimpatikusat, szerintem maradok ennél, bár biztos sok más finom répatorta létezik, de nem kísérletezek tovább.

Répatorta citromos mascarpone krémmel
Hozzávalók:
Tésztához:
10dkg teljes kiőrlésű tönkölybúza liszt
5dkg zabliszt
10dkg nyírfacukor
1tk. sütőpor
1kk. fahéj
13dkg darált dió
20 dkg reszelt sárgarépa
1dl olaj
2db tojás
1 narancs és 1 citrom reszelt héja
1/2 citrom leve

Krémhez:
10dkg mascarpone
1dl tejszín 
5dkg porcukor (nyírfacukor)
1/2 citrom leve és héja

Díszítéshez:
durvára darált dió
citrom reszelt héja

Elkészítés:
A liszteket összekeverjük a sütőporral,fahéjjal és a dióval. A tojások sárgáját kikeverjük habosra a cukorral, hozzáadjuk az olajat a citrom, narancs reszelt héját és a citrom levét, illetve a reszelt sárgarépát. A tojások fehérjét felverjük. A száraz anyagot hozzáadjuk fokozatosan a tojássárgás masszához, majd óvatosan a felvert tojás fehérjét. 24 cm átmérőjű tortaformába sütjük, 180°C-on, 60-70 percig.

Közbe elkészítjük a krémet. A tejszínt (cukrozott tejszínhabot használtam) habbá verjük. A mascarponét kikeverjük a cukorral, a citrom levével és a héjával, majd hozzáadjuka tejszínhabot. Betöltésig hűtőbe tároljuk.

Miután kihűlt a tészta vágjuk ketté hosszába, a krém felét kenjük az alsó lapra, a másik felével, pedig vonjuk be a tortát. Darált dióval és reszelt citromhéjjal díszítjük.

2013. április 17., szerda

Fittness express croassaint

Párom kedvence Limara-Express croassaint-ja, amit már rengetegszer elkészítettem több változatban is. Nővéremék mikor eljöttek vendégségbe reggelire sütöttem egy nagy adaggal, azóta náluk a mélyhűtőbe is megtalálható lefagyasztva. Készítettem már füstölt sajttal vagy baconnel töltve, édesen lekvárral... Utóbbi alkalommal arra gondoltam, ha már úgyis olyan szépen növöget a snidlingem, kipróbálom snidlinggel és edámi sajttal töltve illetve a másik felébe virslit tettem. A tetejét magvakkal szórtam meg most sajt helyett. Próbáljátok ki, garantált siker.




Ez a recept egy kicsit eltér Limaráétól, mert egy kicsit más alapanyagból dolgoztam.


Fittness express croassaint
Hozzávalók (8 nagyobb darabhoz):
20dkg teljes kiőrlésű tönkölybúza liszt
10dkg BL55 fehér liszt
100gramm joghurt
1+1 tojás a kenéshez
1dl langyos tej
1 ek. cukor
2,5dkg élesztő
10dkg vaj

Elkészítés:
A tejhez adjuk hozzá az élesztőt és a cukrot, hagyjuk felfutni. A liszteket a joghurtot, 1db tojást és a felfuttatott élesztőt gyúrjuk össze, majd pihentessük 1 órát. Ezután lisztezett vágódeszkára tegyük rá és vágjuk 7 egyenlőre részre. Válasszunk ki egy cipót és nyújtsuk ki kerekre, mint egy pizza lapot. A vajat osszuk el hat egy egyenlő részre, majd egy kockát reszeljünk a kinyújtott tésztára. Így rétegezzük a maradék 6 cipót is. A végén mikor egymás tetején vannak, nyújtsuk ki 2-3mm vastagságúra, majd szeleteljük fel 8 egyenlő részre, majd töltsük meg tetszőlegesen. Nálam most egy-egy szelet sajt volt snidlinggel megszórva illetve virsli. Tekerjük fel és zsírpapírral bélelt gáz vagy egy nagyobb tepsire helyezzük el. Vigyázni kell vele, mert duplájára nő, nem szabad szorosan egymás mellé tenni. Ezután takarjuk le és tegyük hűtőbe. Pihentessük egy éjszakán át. Én mindig este elkészítem és így már nem kell a reggeliről gondoskodni. Csak a sütőt kell bekapcsolni, fél óra és kész is.
180°C-on 25-30 percig, előmelegített sütőben. Ha nincs előmelegítve, akkor 35-40 perc.







2013. április 15., hétfő

Meggyes-mandulás pite

Az ötletet Mézesélet Zabpelyhes-epres pitéje adta. Sajnos nem volt időm epret beszerezni, ezért a mélyhűtőből kikaptam egy csomag meggyet és ezzel helyettesítettem, illetve találtam még itthon egy fél csomag mandulát, gondoltam feldobom még valamivel. Nem volt csalódás...



Meggyes-mandulás pite
Hozzávalók:
20dkg meggy
5dkg szeletelt mandula
5dkg zabpehely
7dkg teljes kiőrlésű tönkölybúza liszt
2kk sütőpor
1 tojás
1,5dl joghurt
7dkg nyírfacukor
0,75dl olaj

Elkészítés:
A tojást a cukorral keverjük habosra, majd adjuk hozzá a joghurtot és az olajat. A száraz anyagokat mérjük ki egy tálba és miután összekevertük adjuk hozzá. Én egy kb. 17x25cm-es sütőformát béleltem ki zsírpapírral. Öntsük bele a masszát, majd helyezzük el rajta a meggyszemeket illetve szórjuk rá a szeletelt mandulát. Természetesen, akinek kicsi ez az adag, meg is lehet duplázni. Nálunk két főre bőven elég volt.
180°C-on 40-45percig süssük készre.


2013. április 14., vasárnap

Banános-gesztenyés muffin

Szeretek muffint sütni, mert gyors és egyszerű. A muffinok és pogácsák receptkönyvre bukkantam még a télen és kipróbáltam egy pár receptet, közötte van ez is. Nagyon finom, én reggelire fogyasztottam egy pohár tejjel, de desszertnek is jó egy könnyebb étel után.



Íme a recept:

Hozzávalók (12db nagyobb muffinhoz):
10dkg étcsokoládé (min. 70%-os)
20dkg gesztenyemassza
10dkg puha vaj
4 ek. rum
2 ek. sárgabarack lekvár
5dkg nyírfacukor
2 egész tojás
csipetnyi só
10dkg teljes kiőrlésű tönkölybúza liszt
1 kk. sütőpor
1 nagyobb banán
(nekem a liszt miatt, 3 ek. tej is kellett hozzá, mert nagyon sűrű masszát kaptam)

Tetejére:
olvasztott étcsoki

Elkészítés:
A darabokra tört csokoládét gőz felett felolvasztjuk. Az áttört gesztenyemasszát, a puha vajjal, rummal, lekvárral, cukorral és a tojások sárgájával, az olvasztott csokival  összedolgozzuk. A fehérjét habbá verjük. A lisztet a sütőporral elkeverjük és a gesztenyés masszához adjuk, simává keverjük, majd a fehérjehabot beleforgatjuk. Megtöltjük a a muffin papírokat és a tetejére egy vastagabb szelet banánt helyezünk.
Előmelegített sütőben 160-180°C-on 25-30 percig sütjük.



Kakaóscsiga



Kakaóscsiga
Hozzávalók:
50dkg liszt (teljes kiőrlésű tönkölybúza liszt)
1db tojássárgája
csipet só
2dkg élesztő
3,6dl langyos tej
1ek. cukor
30dkg vaj

Elkészítés:
Langyos tejben kavarjuk el a cukrot, az élesztőt morzsoljuk bele és futtassuk fel 10-15 perc alatt. A liszthez adjuk hozzá a sót, a tojás sárgáját és a felfuttatott élesztőt. Gyúrjuk össze és pihentessük 30 percig. Nálam a teljes kiőrlésű liszt miatt  kicsit több tejet vett fel. Lehet fele-fele arányban készíteni fehér liszttel vagy természetesen BL55-ös fehér lisztből.
Enyhén lisztezett deszkán nyújtsuk ki majd a hideg vajat tegyük a közepébe és csomagoljuk be. Felülről, alulról illetve a két oldalról hajtsuk rá a tésztát, majd nyújtsuk ki ismét. Ezután alkalmazzuk 4szer a blundel tészta hajtogatást 30 percenként.(Balról jobbról behajtjuk a közepéig, majd összehajtjuk. Elforgatjuk és ismét kinyújtjuk, ezután pedig 1/3át hajtjuk balról jobbra, majd a másik 1/3át jobbról balra). Hűtőben pihentessük közben.

Töltelékhez:
cukor
kakaópor
3:1 arányban

Miután kész vagyunk a hajtogatással nyújtsuk ki és kenjük meg olvasztott vajjal és szórjuk meg a cukros kakaóval, tekerjük fel. Próbáljuk kicsit szorosabban, nehogy sütés közben kinyíljon. A legvégén a tekerésnél kenjünk még rá egy kis vajat, hogy jól tapadjon tészta egymáshoz. Ujjnyi vastagságúra daraboljuk és úgy helyezzük a tepsire, hogy kényelmesen elférjenek egymás mellett, mert nőni fognak még. A tetejét kenjük meg olvasztott vajjal vékonyan.
220°C-on süssük 10-12 percig.