2014. április 30., szerda

Mascarponés-csokoládés rolád

Húsvétra islert készítettem, amit párizsi krémmel töltöttem ugyanis nálam ez a nyerő. Sajnos, vagy nem sajnos kis adagot nem lehet készíteni, így maradt ki a krémből amit, most hétvégén hasznosítottam.
Készítettem egy két tojásos piskótát, a krémet kikevertem mascarpone-val és voálá :) kész is lett a desszert. 
Hadd ne mondjam a párom mosolyogva nézett rám, hogy ő még repetázni szeretne belőle, úgyhogy elég gyorsan elfogyott. :)






Mascarponés-csokoládés rolád
Piskótához (30x40cm):
2 tojás
2 ek. nyírfacukor
2,5 ek. tk. tönköly búzaliszt
1/2 kk. sütőpor

150 g párizsi krém 
250 g mascarpone

Elkészítés:
A tojás sárgáját keverjük ki egy evőkanál cukorral. A tojás fehérjét verjük habbá a cukor másik felével. Adjuk hozzá a tojás sárgáját illetve szitáljuk hozzá a sütőporos lisztet.
Egy 30x40cm-es tepsit béleljünk ki sütőpapírral. Kenjük el egyenletesen a masszát.
Előmelegített 180°C-os sütőbe süssük tűpróbáig. Vigyázzunk, mert vékony és gyorsan kész van. Távolítsuk el a sütőpapírt. Hagyjuk egy picit hűlni, majd tekerjük fel egy konyharuhával. Miután teljesen kihűlt, keverjük ki a krémet és kenjük meg vele. 
Díszíthetjük a kimaradt krémmel vagy csak porcukorral meghintve tálaljuk.







2014. április 29., kedd

Csirkenyársak cukkinivel, tavaszi saláta, tzatziki és fűszeres újburgonya



Végre eljött az az idő, amikor szívesebben kijárok a piacra zöldségért, mert friss magyar árut lehet kapni és rengeteg zöldség van már, aminek tényleg jó íze is van. Ennek örömére vasárnapra light-os ebédet készítettem, ami mellé egy kis csokis desszert is készült, de az jöjjön később.
Ezeket a csirkenyársakat grill szezon idején is bátran el lehet készíteni, mert nagyon finomak lettek, de otthon egy sima tapadás mentes serpenyő is megteszi.
A köret ismét újburgonya, mert egyszerűen imádom, de csak addig, amíg annyira friss, hogy szinte elég csak megmosni és már mehet is a serpenyőbe. Kevés olajjal, különböző fűszerekkel variálva egyszerűen csodákat lehet művelni. És..., ha valaki már nem tud vacsira mit kitalálni, akár ez is jöhet, hiszen nem olyan magas a glikémiás indexe.
De, ha már a glikémiás indexnél tartok, akkor mit is jelent valójában. Megmutatja, hogy bizonyos élelmiszerekben lévő szénhidrát milyen gyorsan szívódik fel. Minél alacsonyabb, annál lassabban, így ezeket bátrabban fogyaszthatjuk, főleg esténként. Olyan zöldségeknél, aminek magasabb a keményítő tartalma főzés közben veszít a víztartalmából, így minél tovább főzzük annál gyorsabban fog felszívódni a benne levő szénhidrát. Az újburgonya, elég rövid időn belül elkészül, így nyugodtan lehet enni akár vacsorára is, természetesen mértékkel. Egyébként ezért jó minden zöldséget "al dente"-re főzni, mert a glikémiás indexe is alacsonyabb lesz, tehát nem emeli meg hirtelen a vércukor szintünket. Itt tudtok még bővebben erről olvasni.
Kb. két éve vagyok híve a tudatos táplálkozásnak. Azóta sokkal több zöldséget eszek, magam sütöm a kenyeret és péksüteményeket, amihez teljeskiőrlésű lisztet, rozslisztet használok legtöbbször illetve olívaolajat, a cukor mennyiséget alapból felezem, ha soknak találom illetve egy részét vagy teljesen nyírfacukorra cserélem le.
Szerintem a fogyókúrának nincs értelme. Egy darabig kibírja az ember, hogy nem eszik ezt vagy azt, meg csak zöldséget natúr, ízek nélkül.... Ezt így nem lehet hosszú távon folytatni. Életmódon kell változtatni és betartani azt, hogy vacsorára nem a kilós kenyeret teszem az asztalra, és az édesség is általában csak hétvégén van. Tudom, rengeteg időt vesz igénybe, főleg ebben a rohanó világban elég nehéz ezt kivitelezni. Nálam is sokszor előfordul, hogy 10-11-kor fekszek le, mert 8 után érek haza aerobikról és még akkor kezdem sütni a kenyeret vagy éppen megfőzni a másnapi ebédet.
Ezért érdemes hétvégén egy menüt összeállítani, hogy a vásárlást hétvégére be tudjuk iktatni illetve akkor már van egy terv amiben tudod, hogy mennyi időt tudsz ráfordítani és olyan étel sorozatot állítasz össze.
Ezek csak jó tanácsok voltak, korábban még nem írtam erről, de többen voltak már akik megkérdezték tőlem, hogyan lehet az, hogy ennyi finomságot főzök és mégsem hízunk. Tuti van valami csodaszer. :)
Nem, nincs. Csupán odafigyelek arra, hogy változatos legyen az ebédünk és ne csak mindig tésztával vagy egy gyors rakott krumplival oldjuk meg a másnapi étkezést.
Remélem tudtam segíteni azoknak, akik eltervezték, hogy a nyárra lefogynak. :)
Segítségül vannak a receptjeim, amik közül bátran lehet válogatni, illetve heti legalább három alkalommal illik valamit sportolni, mozogni. Még a sima séta is jó elindulásnak, hogy kedvet kapjunk akár a futáshoz vagy valamilyen sporthoz, amit rendszeresen be tudunk iktatni.
De most már akkor jöjjön a hétvégi menü receptje. :)















Csirkenyársak cukkinivel, tavaszi saláta, tzatziki és fűszeres újburgonya
Hozzávalók (2 fő):
Csirkenyárshoz:
30 dkg csirkemell
1 kisebb cukkini
2 ek. extra szűz olívaolaj
1 csokor petrezselyem
2 gerezd fokhagyma
1 ek. frissen facsart citromlé
só, bors

Tzatziki-hez:
1/2 vagy egy kisebb kígyó uborka
350 g görög joghurt
só, bors
1-2 gerezd fokhagyma
1 csokor kapor

Tavaszi salátához:
1 fej saláta 
2 marék zsenge spenót
2 paradicsom
2 szál újhagyma
2 ek. extra szűz olívaolaj
2 ek. balzsam ecet
1 marék friss bazsalikom
1 tk. méz
só, bors

Fűszeres újburgonya
1/2 kg újburgonya
só, bors
1 tk. fűszer paprika
1 tk. kakukkfű
1 ek. olívaolaj

Elkészítés:
A csirkemellet és a cukkinit vágjuk egyforma kockákra, majd sózzuk és borsozzuk meg.
A páchoz az olajat, a citrom levét, a zúzott fokhagymát és az apróra vágott petrezselymet keverjük ki egy tálba és forgassuk meg benne a csirkemellet.
Nyársa húzzuk fel úgy, hogy egy kocka csirkemell, egy kocka cukkini és így tovább.
Tapadás mentes serpenyőben közepes lángon süssük meg minden oldalát.
Az újburgonyát mossuk és tisztítsuk meg. Fedeles magas falú serpenyőbe tegyük bele, locsoljuk meg egy kevés olajjal, adjunk hozzá egy korty vizet, sózzuk és borsozzuk. Fedő alatt közepes lángon pároljuk fél puhára. Ezután vegyük le a tetejét, magas lángon pirítsuk meg, majd amikor kész adjuk hozzá a pirospaprikát és a kakukkfüvet. Forgassuk meg egy párszor a krumplit, ezután fedjük le és tegyük félre, amíg elkészülünk a salátával és a tzatzikivel.
A salátát szedjük leveleire és mossuk meg a spenóttal együtt. A paradicsomot cikkekre, a hagymát karikákra daraboljuk. Vegyünk elő egy nagy tányért, helyezzük rá a salátát, a spenótot, a paradicsomot és az újhagymát. A dresszinghez keverjük ki az olívaolajat, a balzsamecettel, feldarabolt bazsalikommal és a mézzel. Ízesítsük sóval, borssal, majd locsoljuk meg vele a salátát.
A tzatzikihez reszeljük le sajt reszelőn az uborkát. Szűrjük le, majd keverjük a joghurthoz. A kaprot daraboljuk fel, adjuk hozzá a zúzott fokhagymával együtt. Ízesítsük sóval, borssal.
Lehet kicsit hosszú a lista és az elkészítés is annak tűnik, de egy óra alatt el lehet vele készülni és nagyon finom és egészséges!












2014. április 28., hétfő

Kókuszos, kakaós, banános smoothie

Mostanában hanyagoltam a banánt, mert már unalmas volt. Most legalább egy hónap eltelte után ismét megkívántam, és mikor megvettem tudtam, hogy ebből smoothie lesz. Mai edzés után ezt az energia bombát ittam meg, ami teljesen feltöltött és az éhség érzetem is teljesen megszűnt.
A banán nagyon jó étrend kiegészítő lehet a sportolóknak, mert sok magnéziumot és káliumot tartalmaz, ami az izmokra és a csontokra jó hatással van. Illetve nem hátrány az sem, hogy jótékony hatása van még az emésztésre, javítja a tápanyag felszívódást.
Mivel magas a cukortartalma, így egy intenzívebb edzés után normalizálni lehet vele a vércukorszintünket a magas glikémiás indexe miatt, mivel gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmaz.





Kókuszos, kakaós, banános smoothie
Hozzávalók:
150 g sűrű joghurt
1 dl tej
1 nagy banán
1 kk. fahéj
1 tk. holland kakaó
1 ek. kókusz reszelék

Elkészítés:
Tegyünk mindent a turmixgépbe és bízzuk rá a munkát. :) Ha nagyon sűrűnek találjuk, akkor tehetünk hozzá még egy kis tejet.



2014. április 27., vasárnap

Citromos, petrezselymes, fokhagymás tészta

Szerintem nincs jobb egy házi friss tésztánál. A legegyszerűbben elkészítve is sokkal ízletesebb, mint a bolti. Lehet csak azért, mert benne van a szívem-lelkem és legalább 1 órát dolgozok vele, mire csak a tészta elkészül.
Nem a tojásos verziót szoktam alkalmazni, hanem durum lisztből készítem, annyi víz hozzáadásával, hogy összeálljon a tészta és közepesen kemény állagot kapjak. Fóliázva hagyom szobahőmérsékleten 1 órát pihenni, majd kinyújtom és ezután variálom úgy, ahogy felszeretném használni. Egy hosszú rúdra akasztva hagyom megszáradni, ha nem használom fel egyből. A tészta készítéséről bővebben itt tudtok olvasni.






Citromos, petrezselymes, fokhagymás tészta
Hozzávalók (2fő):
25 dkg széles metélt
3-4 gerezd fokhagyma
5 dkg vaj
1 csokor petrezselyem
frissen facsart citromlé
só, bors

Elkészítés:
A tésztát főzzük ki enyhén sós vízbe. Házi tésztánál sokkal rövidebb időre van szükség, vigyázzunk nehogy szétfőzzük!
A fokhagyma gerezdeket pucoljuk meg, daraboljuk nagyon apróra. A vajat olvasszuk fel egy mélyebb serpenyőbe, dobjuk rá a fokhagymát és pirítsuk meg, de ne égessük meg, mert keserű lesz. A petrezselymet daraboljuk fel és dobjuk ezt is hozzá. Ízesítsük citromlével, sóval és borssal. A kifőtt, leszűrt tésztát tegyük rá és jól forgassuk össze.




Szezámmagos császárzsemle

Ezek a zsemlék még a hét elején készültek, amikor ugyanis elfogyott a húsvéti kalács, de még volt egy kis sonka, ami mellé valami olyasmi illett volna, ami kicsit foszlósabb és nem sós. Így jött ez az ötlet. Elég gyorsan rájöttem a technikára, hogyan is kell "fonni", de azért van még mit gyakorolnom.
Annyira jól sikerült, hogy egyből sütöttem még egy adaggal, ugyanis külön megdicsérte a párom és kettesével fogyott. :)










Szezámmagos császárzsemle
Hozzávalók (8db):
300 g tk. tönköly búzaliszt
150 g BL50 fehérliszt
1,5 dl langyos tej
25 g élesztő
1 tk. cukor
1 tk. só
1,5-2 dl víz
30 g olvasztott vaj

Tetejére:
1 tojás
szezámmag

Elkészítés:
Az élesztőt morzsoljuk a langyos tejbe, adjuk hozzá a cukrot, keverjük el, majd hagyjuk 15 percig felfutni.
Mérjük ki a liszteket egy tálba, tegyük bele a felfuttatott élesztőt, a sót, és a víz egy részét. Kezdjük el összedolgozni a tésztát géppel vagy kézzel úgy, hogy fokozatosan adjuk hozzá a folyadékot, amíg szükséges. Dagasszuk a tésztát, majd mikor már jól összeállt, csurgassuk hozzá a vajat. Gyúrjuk tovább, hogy jó kis rugalmas tésztát kapjunk. Kelesztő tálba kelesszük duplájára. Kb. 40 perc.
Osszuk el 8 egyenlő részre, formázzunk gombócokat, majd egyesével sodorjunk enyhén lisztezett felületen kb. 40 cm hosszú rudakat. Kössünk egy csomót a közepére, majd az egyik szálat felülről, a másikat alulról dugjuk be a közepére. Ne legyen túl szoros, mert kelni fog még.
Sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztassuk, letakarva kelesszük 15-20 percig.
Melegítsük elő a sütőt 200°C-ra.
Kenjük meg császárzsemléket felvert tojással, majd szórjuk meg szezámmaggal.
Mehet a sütőbe 18-20 percre. Rácsra téve hagyjuk kihűlni.







2014. április 25., péntek

Ruccola saláta édesburgonyával - VKF 63!

Ismét elérkezett egy újabb forduló a Vigyázz! kész! főzz! gasztro játékkal, ahol most a háziasszony a Zöld múzsa blog írója. A téma pedig: "A saláta, mint fő fogás". Nagyon örültem ennek a témának, mert egyrészt imádom a salátát, általában vacsorára mindig összedobok valamit, így úgy érzem könnyű dolgom volt.
Sokfélét lehet készíteni, akár ebédre is fogyókúrázók, diétázók részére vagy, ha már unjuk a húst, akkor ebből könnyen ki is lehet hagyni.

Ötletek, hogy milyen lehet egy saláta:

  • meleg, hideg
  • készülhet tésztával, csirke hússal, baconnel, valamilyen hal félével, gyümölccsel vagy csak simán zöldségek keverékével
  • különböző öntetekkel: ecetes, mustáros, joghurtos, mézes, paradicsomos, gyümölcsös vagy valamilyen különleges fűszerezéssel (a legjobb friss fűszernövényeket használni)
Most, így húsvét után ismét bele kell vágni egy kicsit a fogyókúrába, mert igenis ez a sok édesség és a sonka-tojás hagyott némi felesleget. 
Illetve most már itt a tavasz egyre több friss magyar zöldség kapható a zöldségesnél, nekem is jobban esik már a saláta, mert van íze még a paradicsomnak is, úgyhogy bátran vásároljunk be és készítsünk kedvünkre salátát, akár főételként ebédre vagy vacsorára. Egészséges, sok vitamin van benne és egy tisztító vagy fogyókúrának is megfelelhet.







Ruccola saláta édesburgonyával
Hozzávalók (2 fő):
1 doboz ruccola
1/2 kisebb kaliforniai paprika
4 kisebb paradicsom
2 kicsi édesburgonya
2 retek
2 szál újhagyma
2-3 főtt tojás
2 ek. kukorica
fetasajt

Dresszinghez:
2-3 ek. extra szűz olívaolaj
1 ek. balzsamecet
1 tk. worcester szósz
1 tk. méz
kakukkfű, rozmaring
só, bors

Elkészítés:
Természetesen nagyon egyszerű.
Az édesburgonyát szeljük karikára, sütőpapírral bélelt tepsibe tegyük egymás mellé. Sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg rozmaringgal és spricceljük meg olívaolajjal. Előmelegített 200°C-os sütőbe tegyük és 15-20 perc alatt süssük puhára. Addig daraboljuk fel a többi zöldséget, főzzük meg a tojást és halmozzuk egy óriási tányérra. Tetejét szórjuk meg kockára vágott fetasajttal.
A dresszing hozzávalóit keverjük ki, adjunk hozzá egy kevéske vizet, majd locsoljuk meg vele a salátánkat. 






2014. április 24., csütörtök

Olaszos rántott hús, parmezánnal

Nagyon ritkán nézek tv-t, mert egyszerűen nincs semmi normális műsor. A tv paprikán is annyi az ismétlés, hogy Jamie receptjeit sokszor már tudom kívülről, mert mindig ugyanabban az időpontban adják ugyanazokat a részeket. Viszont, amióta a TLC-n Buddy Valastro, a tortakirály elkezdett főzni, azóta szívesebben nézem az ő műsorát. Igaz ott is már sok az ismétlés, mert szinte az összes részt láttam már. Vajon mi tetszik a legjobban? Nem fogjátok kitálalni. :) Olasz ételeket főz és egyszerűen imádom, hogy mindig látok valami újat. 
Párom kedvence a rántott hús, úgyhogy húsvétkor szerettem volna neki valamivel kedvezni, de hogy ne legyen unalmas, így Buddy-nál látott verziót készítettem el.
Isteni jó! Azt mondták rá, mint egy szelet pizza tészta nélkül! :) Próbáljátok ki!





Olaszos rántott hús, parmezánnal
Hozzávalók:
8-10 szelet csont nélküli karaj
2 tojás
tk. tönköly zsemlemorzsa
tk. liszt
só, bors

1 konzerv paradicsom
1/2 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 ek. balzsamecet
bazsalikom, majoránna, kakukkfű

Tetejére:
reszelt parmezán

Elkészítés:
Melegítsük elő a sütőt 200°C-ra.
A vöröshagymát és a fokhagymát daraboljuk apróra, majd kevés olívaolajon dinszteljük meg. Öntsük rá a konzerv paradicsomot, fűszerezzük ízlés szerint, sózzuk, borsozzuk, majd folyamatos kevergetés mellett rotyogtassuk, amíg be nem sűrűsödik.
A karaj szeleteket klopfoljuk ki, sózzuk és borsozzuk. Forgassuk meg lisztben, tojásba, majd a zsemlemorzsába és kevés olívaolajon süssük meg mind a két oldalát. Ha sikerült szépen kiklopfolni, akkor elég rövid idő alatt megsül, úgyhogy ne szárítsuk ki.
Papírtörlőre téve itassuk le a felesleges zsiradékot.
Sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük egymás mellé. Kanalazzuk rá a paradicsom mártást, majd szórjuk meg bőven reszelt parmezánnal.
Tegyük a sütőbe 10-15 percre, amíg a sajt szépen rá nem sül. Gáz sütőnél a legfelső részre, villanysütőnél lehet grillezni.
Rozmaringos újburgonyával tálaltam, amit kevés olívaolajjal, fedő alatt megpároltam, majd mikor félig megpuhult fedő nélkül addig sütöttem, amíg meg nem pirult.




2014. április 23., szerda

Coq au vin, azaz vörösborban párolt csirkecomb

Húsvéti menü második fogása ez a nagyon finom francia étel, amit eredetileg kakasból készítették, de mostanában inkább csirkét használnak, így én is maradtam ennél az utóbbi variációnál. Imádom az ilyen egyszerű, de mégis különleges-ízletes ételeket. Maga az előkészület 15-20 percet vesz igénybe, ebbe még a gomba pucolása is benne van, ezután megy a sütőbe és onnantól kezdve semmi dolgunk nincs.








Coq au vin
Hozzávalók:
4 egész csirkecomb (1,2 kg)
10 dkg bacon
2 répa
25 dkg gomba
1 fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
0,5 liter száraz vörösbor
2,5 dl húsalaplé
só, bors, kakukkfű
liszt
3-4 dkg vaj

Elkészítés:
Szükségünk lesz egy olyan fazékra, amit később sütőbe tudunk helyezni vagy, ha nincs ilyen otthon, akkor egy serpenyőre és egy tűzálló edényre.
A bacont kockázzuk fel, süssük zsírjára, majd szedjük ki. A combokat sózzuk be, a lisztbe keverjünk bele őrölt fekete borsot, majd forgassuk meg benne jó alaposan, hiszen ez fogja sűríteni a mártásunkat.
A visszamaradt zsiradékhoz adjunk hozzá annyi vajat, hogy elég legyen a combok lepirításához. Helyezzük el a húst és mind a két oldalát süssük pár percig, amíg nem lesz szép aranybarna.
A vöröshagymát és a répát vágjuk apró kockákra, majd tegyük a serpenyőbe a combok helyére és pirítsuk 2-3 percig.
Ezután egy tűzálló edénybe helyezzük el a combokat, kanalazzuk rá a zöldséget, öntsük fel borral és a húsalaplével, fűszerezzük kakukkfűvel, majd alufóliával lefedve tegyük előmelegített 180°C-os sütőbe. Pároljuk addig, amíg meg nem puhul. E közben a gombát pucoljuk meg és negyedeljük fel.
Amikor a hús puha, vegyük le a fóliát, tegyük hozzá a gombát úgy, hogy a szaftba elmerüljenek, majd tegyük vissza a sütőbe 20-30 percre. Ezalatt a gomba is összeesik illetve a combok is megpirulnak egy kicsit és a mártásunk is sűrűsödik.
Főtt tésztával tálaljuk.






2014. április 22., kedd

Tárkonyos marharagu leves

Húsvét hétfőn főzőcskéztem egy kicsit és sikerült annyit, hogy egész héten nem kell főznöm. Úgyhogy a héten a húsvéti menü receptjeivel fogok jönni.
Miért van az, ha ünnep van akkor mindig többet főz az ember, meg tele van a hűtő édességekkel, meg főétellel, pedig nem eszük többet, mint bármelyik másik napon?
Sajnos mi is mindig abba a hibába esünk, hogy ilyenkor kitalálok mindenféle finomságot és nem tudok lemondani mindegyikről, így is nagy szelektálás után választom ki a menüsort.
A leves, tárkonyos marharagu volt kis cipóba. Nagyon szép kis cipókat sikerült formáznom. Fehér lisztből, öregtésztával készítettem. Éssss.... cserepesedett!!! Lehet pont a fotón nem látszódik, de 10 percen keresztül hallgattam, ahogy recsegnek-ropognak a kenyerek.
A cipók nem lettek túl nagyok, mert csupán két merőkanálnyi leveske fért bele, de jó hogy még nem lettek nagyobbak, mert a cipók is eltűntek a levessel együtt, így a másodikból igencsak kevéske fogyott. :)








Tárkonyos marharagu leves
Hozzávalók:
1/2 kg marhanyak
1 fej vöröshagyma
2-3 gerezd fokhagyma
1,5 dl száraz fehérbor
2 babérlevél
só, szemes bors
25 dkg gomba
15 dkg borsó
3 répa
2 szem krumpli
1 petrezselyem gyökér, és zöldje
1/2 zellergumó és zöldje
tárkony
citrom leve

1,5 dl tejszín
1 tk. mustár

Elkészítés:
A vöröshagymát és a fokhagymát vágjuk apróra és egy nagyobb fazékba dinszteljük meg. A marhát daraboljuk kockákra, majd tegyük a hagymákra és pirítsuk fehéredésig. Öntsük fel a borral, rotyogtassuk pár percig, majd annyi vízzel, hogy bőven ellepje. Később inkább pótoljuk, de ne vigyük túlzásba, mert nem lesz jó íze. Tegyük bele a babérlevelet, a szemes borsot és sózzuk meg. Főzés közben keletkezett habot folyamatosan szedjük le.
Amíg a hús puhul, addig hámozzuk meg és daraboljuk fel a zöldségeket.
Amikor a hús már félig megpuhult adjuk hozzá a zellergumót és zöldjét, a petrezselyem gyökeret és zöldjét illetve a répát és a krumplit. Szórjunk bele egy kis tárkonyt illetve sózzuk, ha szükséges még. Ha már ezek is megfőttek mehet hozzá a gomba és a borsó, hiszen ezeknek már csak pár percre van szükségük.
A tejszínt keverjük ki a mustárral, adjunk hozzá egy merőkanálnyi levest, keverjük ki alaposan, majd amikor a borsó is megpuhult akkor öntsük fel a tejszínnel. Főzzük még pár percig, majd zárjuk el és ízesítsük citromlével.







2014. április 21., hétfő

Marcipános linzer erdei gyümölcsös lekvárral és Isler párizsi krémmel

Már régóta nem tartunk Húsvét hétfőn locsolkodós napot, csupán apukám és öcsikém szokott meglocsolni minden évben, hogy el ne hervadjak. :)
Szerintem a legjobb ilyenkor az apró süti és szerintem az sem baj, ha nem túl krémes vagy tejszínes. Bár a pálinka biztos mindenen segít, de egy tömörebb süti azért jobban csúszik ilyenkor.
Ezekkel az apró sütikkel vártam Őket. Imádom az Islert, gyerekkori kedvencem és csakis a párizsi krémeset. Soha nem készítettem még, de látszik is, mert ez a csoki mázas dolog nem nagyon jött össze, de nem az a lényeg, hanem az íze. Visszaidézte a gyerekkoromat. A marcipános linzer ötlet onnan jött, hogy maradt még karácsonyról egy csomag marcipán, amit aztán nem hasznosítottam fel, mert házit készítettem, így épp ideje volt. Jó ötlet volt és jó harmonizált a párom apukája által készített erdei gyümölcsös lekvárjával.













Marcipános linzer
Hozzávalók (20 db):
100 g marcipán
120 g graham liszt
80 g fehér liszt
50 g porcukor (nyírfacukorból)
100 g hideg vaj
1 tojás sárgája

házi erdei gyümölcsös lekvár

Elkészítés:
A liszteket és a porcukrot mérjük ki egy tálba, morzsoljuk bele a marcipán, adjuk hozzá a tojás sárgáját és a kockára vágott vajat. Gyors mozdulatokkal dolgozzuk össze, és amikor összeállt fóliába csomagolva tegyük fél órára a hűtőbe. Lisztezett felületen  nyújtsuk ki úgy, hogy a fóliát tegyük a tetejére. 5-6 cm átmérőjű virág formájú szaggatóval szaggassuk ki, sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük. Előmelegített 190°C-os előmelegített sütőbe süssük 10-12 percig. Miután kihűlt, kenjük meg lekvárral és helyezzünk rá egy másikat. Porcukorral meghintve tálaljuk.

Isler párizsi krémmel
Hozzávalók (20db):
100 g graham liszt
50 g fehér liszt
80 g darált dió
50 g porcukor (nyírfacukorból)
120 g vaj
1 tojás sárgája

párizsi krémhez (recept innen):
100 g vaj
80 g cukor
70 ml tejszín
40 g holland kakaópor

Tetejére:
100 g 60%-os étcsokoládé
kevés darált dió

Elkészítés:
Előző nap készítsük el a párizsi krémet, így lesz ideje kihűlni és könnyen kitudjuk habosítani.
A tejszínt a cukorral főzzük fel sziruppá. Adjuk hozzá a kakaóport keverjük simára, majd a kockára vágott vajat. Miután krémesre kevertük tegyük ki hűlni, majd mehet a hűtőbe felhasználásig. Mielőtt betöltenénk a diós linzereket habosítsuk ki.
A diós linzerhez keverjük össze a száraz anyagokat, adjuk hozzá a tojás sárgáját és a kockára vágott hideg vajat. Gyors mozdulatokkal dolgozzuk össze. Amikor már összeállt ne gyúrjuk tovább, fóliába csomagolva fél órára tegyük hűtőbe.
Lisztezett felületen nyújtsuk ki úgy, hogy a fóliát a tetejére tesszük, így sokkal könnyebb dolgunk lesz. 5 cm átmérőjű pogácsa szaggatóval szaggassuk ki.
Előmelegített 190°C-os sütőbe 10-12 perc alatt süssük készre. Vigyázzunk ne égjen meg az alja.
Miután kihűltek töltsük be a krémmel, gőz felett olvasztott csokival kenjük meg a tetejüket.