2014. szeptember 30., kedd

Burgonyás-rozmaringos kenyér

Mint már tudjátok, imádok kenyeret sütni és ezzel is úgy vagyok, mint az ebéddel. Ritkán készül kétszer ugyanaz. Viszont most ebből tényleg kétszer kellett sütnöm, ugyanis az első alkalommal olyan gyorsan elfogyott, hogy egy kép kocka sem készült. De nem csak ezért sütöttem újra, hanem mert annyira finom lett, hogy nem teltünk be az előzővel. Zamatos, lyukacsos, nem száraz és sokáig puha kenyérkéről van szó, aminek az illata csodás a rozmaringtól és a burgonyától.







Rozmaringos-burgonyás tönköly kenyér 
Hozzávalók:
180 g aktív kovászhoz:
60 g kovász (hűtőből)
60 g víz
60 g teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt

12-15 órát pihentessük szobahőmérsékleten.

Továbbá
150 g főtt, törtburgonya
150 g házi aludttej
100 g BL80 liszt
100 g teljes kiőrlésű tönkölybúza liszt
100 g teljes kiőrlésű liszt
7 g só
1 teáskanál szárított rozmaring
5 g élesztő
kb. 1 dl víz (burgonya és liszt függő, kanalanként adjuk hozzá)

Elkészítés:
Mérjük ki egy tálba a liszteket, adjuk hozzá a tört burgonyát, az aludttejet, az aktív kovászt, a sót, a rozmaringot, morzsoljuk bele az élesztőt és keverjük össze alacsony (1) fordulatszámon 2-3 percig, majd pótoljuk közbe annyi vízzel, hogy összeálljon a tészta. További 4 percig dagasszuk eggyel magasabb (2) fordulatszámon. Kicsit lágy, de rugalmas tésztát kell, hogy kapjunk.
Kelesztőtálba téve pihentessük 2 órahosszát úgy, hogy közben félóránként hajtogatjuk. Nem kell kivenni a tálból, csupán egyik oldalán kicsit meghúzzuk és áthajtjuk fentről lefele, majd lentről felfelé és ugyanígy balról jobbra, majd jobbról balra. Enyhén lisztezzük közben a kezünket és a tésztát, mert picit ragadós. Az utolsó hajtogatás után tegyük lisztezett felületre a tésztát és fentről hajtsuk lefele úgy, hogy a két hüvelyk ujjunkkal nyomjuk a tésztát befele. Közben a két oldaláról is hajtunk befele, hogy ne legyen annyira hosszú, hanem inkább ducibb a kenyerünk. Miután felhajtottuk, megformáztuk a kenyerünket, sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük és duplájára kelesszük. Mielőtt sütőbe tennénk egy S alakot vágunk pengével a tetején és lespricceljük vízzel.
Előmelegített 220°C-os, gőzös sütőbe tesszük, 10 perc után csökkentjük a hőmérsékletet 190°C-ra és további 25-30 percig sütjük tovább. Ellenőrizzük közben, mert sütőktől függően eltérhet ez az idő.
Miután kijött a sütőből ismét egy kevés vízzel le spricceljük és rácsra téve hagyjuk kihűlni.




2014. szeptember 29., hétfő

Bulgur saláta, rozmaringos sülttel

Pár héttel ezelőtt jártam a bioboltba, ahol beszereztem egy pár alapanyagot, amiről eddig hallottam, sőt szemeztem is már vele, de valahogy soha nem tettem a kosárba.
A múlt héten beszereztünk egy panini sütőt, amire már nagyon régóta fáj a fogam, ugyanis tavaly év elején elromlott a szendvicssütőnk és bizony, amikor már hűvösödik az idő jól esik reggelente a melegszendvics. Viszont nem akartam ismét ilyen sütőt, akkor már inkább egy paninit, amibe húst és zöldséget is lehet készíteni, ráadásul a kenyér formája is lényegtelen.
Jó beruházás volt, azóta minden nap teszteljük valamivel, most legutoljára ezt a rozmaringos sülteket sütöttem, ami elég jó időn belül elkészült, ráadásul nem is kell forgatni és figyelni rá, így közben tudtam készíteni a köretet.






Bulgur saláta, rozmaringos sülttel
Hozzávalók (2 személyre):
Bulgur salátához:
1/2 zöld kaliforniai paprika
1/2 piros kaliforniai paprika
1/2 fehér paprika
1 szál újhagyma
1-2 paradicsom
1/2 csokor petrezselyemzöld
só, bors
1 evőkanál extra szűz olívaolaj
1 evőkanál almaecet
15 dkg bulgur
3 dl víz

Rozmaringos sülthöz:
4-5 szelet sertéscomb vagy karaj
só, bors
friss rozmaring
olívaolaj

Elkészítés:
Forraljunk fel 2 dl vizet, majd öntsük a bulgurra és tegyünk rá fedőt 20 percre.
A zöldségeket daraboljuk fel, tegyük egy tálba. Adjuk hozzá a felaprított petrezselymet, majd sózzuk, borsozzuk. Locsoljuk meg finom olívaolajjal és almaecettel. A kész bulgurt tegyük hozzá és keverjük össze.
A sertés combot vagy karajt enyhén klopfoljuk ki, ha szükséges, de csak annyira, hogy legyen egyforma vastagságú. Sózzuk, borsozzuk és jól szórjuk meg friss rozmaringgal. Fóliázva tegyük hűtőbe egy éjszakára. Grill sütőbe, vagy panini sütőbe spricceljünk egy kis olajat, majd süssük meg a hús szeleteket.



2014. szeptember 28., vasárnap

Sült sütőtökös muffin

A kertben most már megértek sütésre a tökök és fel lehet használni minden finomsághoz. Tavaly sütöttem már hasonló muffint, de legtöbbször úgy tettem a tésztába, hogy megpároltam és összetörtem. Most mivel úgyis hideg van kint, de még azért nem fűtünk, kenyér sütés után betoltam egy szép nagy tököt és megsütöttem. Nem ízesítettem, mert muffinba került, ha magába ettük volna akkor bizony fűszereztem volna, de erről majd legközelebb.
Mindenkinek ajánlom ezt a receptet, mert nagyon finom szaftos és egyáltalán nem fojtós, száraz a tésztája. Jah, és miközben sül a karácsony fog eszünkbe jutni. ;)








Sült sütőtökös muffin
Hozzávalók (12db-hoz):
175 g teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt
75 g teljes kiőrlésű zabliszt
1 teáskanál fahéj
1/2 teáskanál őrölt gyömbér
1/4 teáskanál őrölt szegfűszeg
1/4 teáskanál őrölt szerecsendió
1 teáskanál sütőpor
1/4 teáskanál szódabikarbóna
150 ml olívaolaj
4 tojás
100 g nyírfacukor
200 g sült sütőtök
1 nagy reszelt alma

Elkészítés:
A liszteket mérjük ki egy tálba, adjuk hozzá a fűszereket, a sütőport és a szódabikarbónát.
Egy másik tálba az olajat a cukorral és a tojással verjük habosra, adjuk hozzá a sült sütőtököt és a reszelt almát, majd keverjük el benne.
A fűszeres lisztet kanalazzuk bele és habverővel forgassuk bele. Túl sokáig nem kell keverni csak, amíg csomómentes nem lesz.
A muffin formákat béleljük ki papír kapszlikkal és egy-egy fagyi kanálnyi adagokat mérjünk bele.
Előmelegített 180°C-os sütőbe süssük tűpróbáig.




2014. szeptember 25., csütörtök

Kínai szilvalekváros csirkeszárnyak

Nagyon szeretem a ragadós, édes csirkeszárnyakat vagy combokat, olyan jót el lehet rajtuk cuppogni. :) Bár grillezve sokkal jobb ízük lenne, de nincs lehetőség itthon erre, illetve az idő sem olyan már. Főleg most már egyre jobban esik a pihe-puha meleg ágyikó és takaró. Azt mondom, ha létezik olyan, hogy tavaszi fáradtság, akkor nekem most elő jött az őszi. :) Na, de most már majd csak belerázódok ebbe a hideg reggelekbe és estékbe.
Cuppogjunk egy kicsit a kínai csirkeszárnyakkal!






Kínai szilvalekváros csirkeszárnyak
Hozzávalók (4 személyre):
kb. 1,5 kg csirkeszárny
só, bors
5 nagy evőkanál házi sűrű szilvalekvár
1 evőkanál szójaszósz
2 evőkanál olívaolaj
2 gerezd fokhagyma

Elkészítés:
A szárnyakat sózzuk és borsozzuk, majd helyezzük el egy sütőpapírral bélelt gáztepsire.
A lekvárt keverjük el a szójaszósszal és az olívaolajjal, majd törjük hozzá a fokhagymát.
Egy ecset segítségével jól kenjük be, fedjük le alufóliával és 200°C-os előmelegített sütőbe téve süssük 40-45 percig, majd nélküle további 10 percig 180°C-on.
Köretnek basmati rizst és friss újhagymát tálaltam.

2014. szeptember 24., szerda

Tourte de Meule, azaz kovászos tönköly cipó

Kicsit időigényes, de megéri... Ez a Franciaországban népszerű kovászos kenyér,lyukacsos, ropogós héjú cipócska, amit jénaiba vagy vaslábasba érdemes sütni.
A receptet itt találtam, ahonnan már többféle kenyeret is megsütöttem és igazán jól sikerültek.





Tourte de Meule
Hozzávalók:
Kovászhoz:
8 g kovász
160 g teljes kiőrlésű liszt
80 g víz (30°C)

Keverjük össze, 3-4 órát szobahőmérsékleten hagyjuk, majd 12-15 órán keresztül hűtőszekrényben érleljük.

Továbbá:
300 g teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt
200 g BL80 fehér liszt
375 g víz

Keverjük össze és 30 percig pihentessük szobahőmérsékleten.

248 g kovász
12 g só
1 g élesztő

Elkészítés:
A kovászt a leírtak szerint készítsük el.
Továbbá a kétféle lisztet és a vizet dolgozzuk össze, majd pihentessük 30 percig.
Most már készen állnak a tészták, csak össze kell gyúrnunk.
Tegyük egy dagasztó tálba a kovászt, a többi hozzávalót és dagasszuk 8 percig lassan.
Szobahőmérsékleten 3 órán át pihentessük úgy, hogy közben óránként áthajtjuk a következőképpen.
Vegyük ki a kelesztő tálból vizes kézzel és enyhén lisztezett felületen nyújtsuk ki a kezünkkel és hajtsuk fentről le az 1/3-ig, majd lentről fel és ugyanígy balról jobbra és jobbról balra. Ezt ismételjük meg három alkalommal. Az utolsó után formáljunk belőle cipót, tegyük egy enyhén kiolajozott jénaiba (így tuti nem ragad bele), majd kelesszük duplájára.
Jól spricceljük meg vízzel és fedjük le, majd toljuk előmelegített 220°C-os sütőbe. 15 perc után vegyük vissza a hőmérsékletet 180°C-ra és további 30 percig süssük. Majd fedő nélkül még 5 percig. Ellenőrizzük közbe, mert sütőtől függően változhat a sütés ideje.




2014. szeptember 23., kedd

Rozmaringos-citromos csirke sült kelbimbóval

Legutóbb, amikor lemészároltunk 20 darab csirkét, akkor volt egy közöttük, amelyik picike maradt, valamiért nem akart jó nagyra nőni, így arra a sorsra jutott, hogy egyben hagytuk, mondván jó lesz majd grill csirkének. Igaz itthon a sütőben grillezni nem tudunk, de rengeteg változatban megsüthetjük egészben. A titka csupán annyi, hogy sokáig süssük és alacsony lángon, így igazán puha lesz mindenhol és a végén meg kell locsolni a saját szaftjával ettől lesz ropogós a bőre.
Bevállaltam egy adag kelbimbót mellé, amitől bevallom nagyon féltem, hogy vajon mit fog szólni a párom, miután haza jön a munkából ebédre, de nagy meglepetésemre nem tiltakozott. Egyből lelopott egyet a tepsiről és azt mondta, hogy egész jó. Természetesen nem enné minden nap, de nagyon örültem, hogy van egy újabb olyan zöldség, ami ellen nem tiltakozik.





Rozmaringos-citromos csirke sült kelbimbóval
Hozzávalók (3-4 személyre):
kb. 1,2-1,5 kg-os csirke
só, bors
4 szál rozmaring
1 citrom
2 fej fokhagyma
1 csokor petrezselyemzöld

1 kg kelbimbó
só, bors
extra szűz olívaolaj

Elkészítés:
Vegyünk elő egy mély jénait, amiben kényelmesen elfér a csirke és helyezzük bele.
Sózzuk, borsozzuk kívül-belül. A citromot vágjuk karikára, a fokhagymát szedjük gerezdekre.
A csirkét tömjük meg a citrom 3/4-vel, 1 fej fokhagymával, a csokor petrezselyemzölddel és 1 szál rozmaringgal. A többi citromot, fokhagymát és rozmaringot helyezzük el a csirkén. 
Alufóliával lefedve 180°C-on kb. 1,5 órán keresztül pároljuk. Amikor már annyira puha, hogy majdnem szétesik, akkor vegyük le a fóliát és további 15 percig grillezzük úgy, hogy kétszer meglocsoljuk a saját szaftjával.

A kelbimbókat mossuk meg, vágjuk le a végét, majd szeljük ketté. Sütőpapírral bélelt gáztepsire helyezzük, szórjuk meg sóval és borssal. Jól spricceljük meg vízzel, hogy legyen egy kis gőz amiben párolódni is tud. Locsoljuk meg jó minőségű extra szűz olívaolajjal. Sütőbe téve 200°C-on kb. 30-35 perc alatt készre sütjük. Ha már nagyon sülne az alja, akkor tegyük eggyel feljebb.







2014. szeptember 22., hétfő

Sós kapros-túrós lepény

Nem tudom ki hogyan szereti a kapros-túrós lepényt, mi csakis sósan. Egyszer készítettem édesen, de nem volt megfelelő a mi ízlésünknek. Bár, ahogy olvasgattam az interneten recept után kutatva, úgy láttam, hogy csak mi felénk, itt az alföldön, annak is inkább a mi részünkön eszik sósan.
Sós változatban nem is találtam nagyon receptet, így az édesekből nyertem ötletet.
Előre szólok, hogy nagyon finom lett. Tökéletes reggelire vagy egy kiadós leves után. Jah, és abbahagyhatatlan. Itthon már úgy kellett rászóljak a páromra, hogy egy-két kockával hagyjon nekem is!








Sós kapros-túrós lepény
Hozzávalók (20x30cm tepsihez):
Tésztához:
10 dkg teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt
10 dkg teljes kiőrlésű liszt
2 dkg élesztő
1 dl langyos tej
1 teáskanál cukor
1 kávéskanál só
1 kicsi tojás
1 evőkanál libazsír

Túrós réteghez:
50 dkg házi krémes túró
3 evőkanál tejföl
2 tojás
1 tojás fehérje
1 evőkanál teljes kiőrlésű búzadara
1 teáskanál só
2 evőkanál kapor

Tetejére:
1 kis pohár tejföl
1 tojás sárgája
csipet só

Elkészítés:
Először a tepsit kenjük ki vékonyan egy kis zsírral és lisztezzük ki, vagy használjunk sütőpapírt.
A tésztához a liszteket mérjük ki egy tálba, üssük bele a tojást, adjuk hozzá a cukrot a sót és a libazsírt. Az élesztőt morzsoljuk a tejbe, keverjük el és így adjuk a liszthez. Ha nagyon lágy lenne a tészta egy kevés lisztet tegyünk még hozzá. Lisztezett munkafelületen nyújtsuk ki tepsi nagyságúra és helyezzük bele.
A túrót törjük össze a tejföllel, tegyük bele a tojásokat, ízlés szerint sózzuk és szórjunk bele egy evőkanál búzadarát. A kaprot daraboljuk apróra, majd ez is mehet a túrós masszához. Jól keverjük össze és simítsuk a tésztára.
A tejfölt a kimaradt tojás sárgájával keverjük el, adjunk hozzá egy csipetnyi sót és simítsuk el egyenletesen a túrós réteg tetején.
Előmelegített 170°C-os sütőbe 45-50 percig süssük. Gáz sütőnél az utolsó 15 percben érdemes eggyel feljebb tenni, hogy a teteje szép barna legyen. Természetesen ez sütőtől is függ, az enyémnél gyakran járok el így.









2014. szeptember 21., vasárnap

Bolognai szószos spaghetti

Szerintem a bolognai szószt többféleképpen el lehet készíteni, de akárhogy is csináljuk abbahagyhatatlan. Legalábbis számomra. :) Tudom, nem a legegészségesebb a tésztás ételek, de sokszor inkább a tejszínes szószoktól. A paradicsom a kedvenc zöldségeim közé tartozik, magába akár egy kilót is megbírnék enni.
Ehhez a szószhoz idő kell, ugyanis úgy a legfinomabb, ha lassan készül el. Az alapanyagok általában egyformák, csupán egy picit mindig lehet variálni, ettől lesz egyedi és megunhatatlan.





Bolognai szószos spaghetti
Hozzávalók (4-6 személyre):
1 fej vöröshagyma
1 nagy répa
1 szál zeller
2 evőkanál olívaolaj
10 dkg pancetta (húsos szalonna)
25 dkg darált sertéshús
25 dkg darált marhahús
1,5 dl vörösbor
só, bors
1-2 evőkanál friss bazsalikom
2 konzerv paradicsom
4-5 dl házi sűrű paradicsomlé

50 dkg teljes kiőrlésű spaghetti tészta
reszelt parmezán

Elkészítés:
Először készítsünk elő mindent, azután már csak idő kell, amíg elkészül.
A vöröshagymát, a répát és a zellert pucoljuk meg és daraboljuk egészen apróra. A pancettát kockázzuk fel, a friss bazsalikomot pedig vágjuk vékony csíkokra.
Kevés olívaolajon dinszteljük meg egy kicsit a hagymát, majd adjuk hozzá a húsos szalonnát és pirítsuk zsírjára. Tegyük bele a répát és a zellert, pár percig pároljuk, majd mehet hozzá a kétféle darált hús, amit fehéredésig pirítunk. Ízesítsük sóval, borssal, a friss bazsalikommal és öntsük fel vörösborral. Amikor felforrt, tegyük hozzá a konzerv paradicsomokat és a paradicsomlét.
Közepes lángon, )éppen, hogy csak rotyogjon) főzzük kb. 2 órán keresztül, ami idő alatt szépen besűrűsödik.
Al dentere főzött spaghetti tésztát tálalunk mellé. A tetejét parmezánnal szórjuk meg!




2014. szeptember 20., szombat

Rozmaringos-fokhagymás sült Camembert, vörösboros füge szósszal

Imádjuk mind a ketten a sajtféléket. Bármelyik szóba jöhet, bármilyen változatban. Sütve, rántva, salátába, tésztával vagy bármilyen hús félével, zöldséggel. Egyszerűen feldobja az ételt és egy plusz ízt ad, főleg ha valamilyen karakteresebb ízű sajtról beszélünk. Amikor itthon ebédelek, akkor szoktam olyat készíteni, ami csak frissen jó ugyanis újra melegítve már nem olyan. Ilyen a sült Camembert is, ami fantasztikus párosítás a fügével.






Rozmaringos-fokhagymás sült Camembert, vörösboros füge szósszal
Hozzávalók:
2 db egész Camembert
4-6 gerezd fokhagyma
2 szál rozmaring
extra szűz olívaolaj
só, bors

Vörösboros füge szószhoz:
6 db füge
1 dl jó minőségű édes vörösbor
1 evőkanál akácméz
1 evőkanál sűrű balzsamecet
1 szál rozmaring
1/2 kávéskanál só

Tálaláshoz:
zöld saláta vagy ruccola

Elkészítés:
Kezdjük a füge szósszal, ugyanis a fügéket érdemes pár órára vörösborban áztatni. Daraboljuk apróbb kockákra, öntsük rá a bort és 3-4 órára vagy akár egy éjszakára, fél délelőttre hagyjuk benne ázni.
Egy kisebb lábasba tegyük fel a gáztűzhelyre és amikor felforrt, akkor adjuk hozzá a mézet, - ízlés szerint lehet több is illetve a füge édességétől és fajtájától függően változhat -, a balzsamecetet, a rozmaring leveleket és egy pici sót. Így rotyogtassuk tovább, amíg be nem sűrűsödik.
Érdemes olyan sajtot vásárolni, ami dobozba van, így benne hagyhatjuk az aljába és biztosan nem folyik szét. Ennek hiányában, készítsünk alufóliából keretet neki.
A Camembert vágjuk be a tetején és faragjunk ki a közepéből egy keveset, hogy alá tudjuk tűzdelni a megpucolt fokhagymákat. Ha a fokhagyma gerezdek vastagak lennének, akkor vágjuk félbe.
A rozmaringot törjük ketté s tűzzük a sajt közepébe. Szórjuk meg egy pici sóval és borssal, locsoljuk meg jó minőségű extra szűz olívaolajjal.
Előmelegített 200°C-os sütőbe, gázsütőnél felső rácsra téve, süssük 20 percig, illetve addig, amíg a teteje nem lesz szép aranybarna, ahol levágtuk a tetejét.
Zöld salátával vagy ruccolával tálaljuk, füge szósszal leöntve.




2014. szeptember 19., péntek

Mézes zsemlék

Néha olyanok vagyunk, mint a gyerekek. Legalábbis én biztos. :) Nem szeretem, ha unalmas egy étel vagy egy reggeli. Mindig ugyanazt nem lehet enni... vagy éppen, ha már máshogy néz kis, máshogy van tálalva már az is sokat számít és olyan, mintha mást ennénk. Szeretek változatosan reggelizni, sőt nálam ez a legfontosabb étkezés. Mindig így indítom a napot, hogy vidáman teljen még akkor is, ha borongós idő elé nézünk.
Ezek a csónak alakú zsemlék úszkáltak a tányéromon szendvicsként, amit házi liba zsírral kentem meg és sok zöldséget és sajtot halmoztam a tetejére. Én így kezdem a napot!





Mézes zsemlék
Hozzávalók (10 db-hoz):
200 g BL55 fehér liszt 
300 g teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt
100 g teljes kiőrlésű búzaliszt
7 g élesztő
300 g víz
7 g só
20 g méz

Elkészítés:
A liszteket mérjük ki egy tálba, morzsoljuk bele az élesztőt, adjuk hozzá a sót és a mézet. Robotgéppel alacsony fokozaton keverjük 4 percig. Ez idő alatt öntsük hozzá a vizet, annyit, hogy rugalmas tésztát kapjunk és ne legyen túl lágy.
További 6 percig magasabb fokozaton dagasszuk hólyagosra a tésztát.
Kelesztő tálba 1,5 órát hagyjuk szobahőmérsékleten pihenni. Ez idő alatt szép lassan duplájára fog kelni. Osszuk a tésztát 10 egyenlő részre. Formáljunk gombócokat, majd pihentessük 10 percig.
Most jön a formázás. Picit lapítsuk el a tenyerünkkel (de tényleg csak egy kicsit), majd fentről lefelé és közben befelé, középre hajtjuk folyamatosan a tésztát, miközben arra is figyelünk, hogy a két oldalát s nyomjuk befelé a közepére, így lesz egy picit ovális és mégis középen kicsit dundi. A végén a két végét sodorjuk ki. Kicsit lehet nehéz elképzelni, de ki kell próbálni. A deszka csak enyhén lisztezett legyen és arra is vigyázzunk, hogy a tészta se legyen lisztes, mert nehezebb sodorni és nem lesz olyan szép.
Formázás után letakarva 30 percig pihentetjük.
Ez idő alatt előmelegítjük a sütő 200°C-ra és egy vízzel tele kis tepsit helyezünk alulra.
Gőzös sütőbe süssük 25 perc alatt készre. 


2014. szeptember 18., csütörtök

Káposztás csirkecombok

Itt az ősz és nem csak az időjáráson lehet érezni, hanem a mostanában elkészített ételeimen is. Valahogy most tényleg ősziesre sikeredett minden és őszintén jobban is kívánom most már azokat az alapanyagokat, amik a hidegre, és erre az esős, hűvös időjárásra emlékeztetnek. Kezdem most már megszokni, hogy reggel mikor indulok a munkába már kell a kis kabát, de napközben néha kisüt a nap vagy éppen esik az eső és amikor jövök haza akkor még egy picit meleg van, de bizony hamar lehűl az idő. Mondjuk nem volt nehéz átszokni, ugyanis az idei nyár nem a meleg rekordokról volt híres. Télen kedvencem a töltött káposzta, bár inkább csak ünnepre készül nálunk, mert kis adagot ugyebár nem lehet készíteni. Most valamilyen savanyúra vágytam és eszembe jutott, hogy miért ne lehetne káposzta ágyon magyaros csirkecombokat sütni. Maga a köret a káposzta volt, én tejföllel meglocsolva fogyasztottam.







Káposztás csirkecombok
Hozzávalók (4 személy részére):
12 db alsó csirkecomb
1 kg savanyú káposzta
só, bors
szemes fekete bors
babérlevél
fűszerpaprika
egész kömény
10 dkg  házi húsos füstölt szalonna

Tetejére:
tejföl

Elkészítés:
A füstölt szalonnát kockázzuk fel apróra, majd zsírjára pirítjuk.
A savanyú káposztát mossuk át egy kicsit, hogy veszítsen a sósságából. Kóstoljuk meg közben, mert azért az sem jó, ha teljesen elveszíti az ízét vagy, ha éppen sós marad.
A combokról húzzuk le a bőrt, majd sózzuk és borsozzuk.
Vegyünk elő egy nagyobb tepsit, amire szórjuk szét a káposztát, a tetejére a kisütött szalonnát, majd fektessük rá szépen sorba a csirkecombokat.
Szórjuk meg egész köménnyel, fűszerpaprikával és szemes fekete borssal. Tegyünk mellé 3-4 babérlevelet.
Fedjük le alufóliával, majd tegyük előmelegített 200°C-os sütőbe és addig süssük, amíg a csirkecombok csontjáról már majdnem leválik a hús.
Tejföllel meglocsolva tálaljuk.






2014. szeptember 17., szerda

Gorgonzolás rizottó, szőlővel és rozmaringos csirkével

Nagy kedvencünk a rizottó... bármilyen számításba jöhet ebédre, hiszen nagy sajt imádók vagyunk és szerintem ennél a krémes, ízletes, fűszeres ételnél nem is kell több.
Amikor hétvégén ebédre jó nagy adag házi csirkehúslevest készítek, mindig fagyasztok le belőle 2-3 adaggal, így bármikor kikapok egyet a mélyhűtőből és már készülhet is eme finomság.






Gorgonzolás rizottó, szőlővel és rozmaringos csirkével
Hozzávalók (2-3 személy részére):
20 dkg rizottó rizs
40 dkg csirkemell
1 fej vöröshagyma
2 evőkanál olívaolaj
1,5 dl száraz fehérbor
só, bors
2 teáskanál rozmaring
1 teáskanál kakukkfű
kb. 1 liter csirke alaplé
15-20 szem piros nagy szemű szőlő
10 dkg gorgonzola
3 dkg vaj

Elkészítés:
Először a vöröshagymát pucoljuk meg és daraboljuk apróra, majd kevés olívaolajon wokba vagy ehhez hasonló serpenyőben  dinszteljük meg. A csirkemellet vágjuk kisebb kockára, majd tegyük a dinsztelt hagymához. Ízesítsük egy pici sóval, borssal, rozmaringgal és kakukkfűvel és pirítsuk fehéredésig.  Mehet hozzá a kimért rizs, amit pár percig pirítsunk és öntsük fel a borral. Amikor magába szívta akkor jöhet a csirke alaplé, amit előzőleg felforraltunk. Először tegyünk hozzá két merőkanállal, majd mindig amikor elfövi, akkor pótoljuk egy-eggyel. Így főzzük tovább kb. 20 percen keresztül. A vége felé érdemes kóstolgatni, nehogy túlfőzzük.
A szőlőt vágjuk ketté, aki nem szereti a magját, ki is lehet magozni és az utolsó 5 percbe, amikor már majdnem kész adjuk hozzá.
Ha már "al dente"-re főztük a rizst, adjuk hozzá a kockára vágott gorgonzolát és addig keverjük, amíg teljesen el nem olvad. Vegyük le a tűzről, dobjunk hozzá egy kis kocka vajat és ezzel véglegesítjük a krémes állagát.
Tálalás előtt pár percig hagyjuk pihenni!