2015. február 28., szombat

Reggeli croissant

Amikor még nem voltam nagy sütős és még csak 17 voltam, akkor készítettem először croissant. Természetesen nem a legszebbek voltak, de nagyon finomak. Páromnak máig kedvence és igen, egy párszor emlegeti is, hogy olyan régen evett már. Emlékszem akkor még képesek voltunk reggelire megenni ketten 8 darabot. Mára ez már megváltozott, nem hiába öregszünk. :)
Hogy miért pont reggeli croissant lett a neve, mert egyik nap reggel elkezdjük és másik nap reggel sütjük meg. Így frissen, melegen, ropogósan kerülhet az asztalra.
Ehetjük lekvárral, vagy finom sajttal, mézzel... ki mivel szereti.








Reggeli croissant
Hozzávalók (10 db-hoz):
Első nap reggel:
1 g élesztő
55 ml víz
55 ml tej
100 g teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt

Első nap este:
135 g BL 55 fehér liszt
135 g teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt
50 ml tej
50 ml víz
7 g só
20 g porcukor
10 g friss élesztő
15 g vaj

200 g vaj
20 g liszt

Tetejére:
1 felvert tojás

Elkészítés:
Első nap reggel összekeverjük egy lezárható üvegbe a vizet, a tejet, a lisztet és egy morzsányi élesztőt, majd szobahőmérsékleten érleljük egészen estig.
Este  összedolgozzuk az összes többi hozzávalóval és rugalmas tésztát dagasztunk belőle. Kelesztő tálba téve 1 órát pihenni hagyjuk szobahőmérsékleten. A vajat összedolgozzuk a liszttel, majd két sütőpapír között kinyújtjuk kb. 15x15 cm kockára. Hűtőbe tesszük, amíg a tésztánk meg nem kel.
Most jön a hajtogatás. A tésztát enyhén lisztezett deszkára tesszük, mind a négy irányba elnyújtjuk, a vajat a közepére tesszük, majd becsomagoljuk a tésztával. Ráhajtjuk mindegyik oldalát.
Kinyújtjuk a tésztát, amennyire tudjuk, természetesen nem kell papír vékonyra, csak ameddig kényelmesen nyúlik a tészta. Balról behajtjuk középre, jobbról középre, majd ráhajtjuk balról jobbra a tésztát. Elfordítjuk 90°-kal, kicsit megnyújtjuk a tésztát balra és jobbra is, ezután pedig balról behajtjuk a tésztát 1/3-ig, majd jobbról pedig rá a tetejére. Kelesztő tálba tesszük és hűtőbe pihentetjük 30 percig. Még 3-szor megismételjük a hajtogatást és az utolsó után bent hagyjuk a hűtőbe reggelig. Figyeljünk oda arra, hogy soha ne legyen lisztes a tészta miközben hajtogatjuk. Mindig seperjük le.
Másnap reggel nyújtsuk ki a tésztát 5 mm vékonyra. Vágjunk háromszögeket, tetszés szerint osszuk fel. Én kisebb croissant-okat készítettem 12cm széles és 18 cm hosszú volt.
Tekerjük fel és helyezzük sütőpapírral bélelt tepsire. Hűvös helyen (de nem a hűtőbe), hagyjuk 2 órát pihenni. Az utolsó fél órába előmelegítjük a sütőt 200°C-ra.
A croissant-ok tetejét megkenjük felvert tojással és sütőbe toljuk kb. 20-25 percre, amíg a teteje szép aranybarna nem lesz.




2015. február 27., péntek

Chilis csirkemell saláta, avokádó salsával

Na jó, lehet mostanában túlzásba viszem a csirkemell salátát, de elég nehéz olyan vacsorát összehozni, amivel jól lehet lakni, van benne sok fehérje és vitamin. De most találtam egy szép érett avokádót, így egyből kombinálni tudtam a salátával. Hogy miért is jó az avokádó? Gazdag egyszeresen telítetlen zsírsavakban, tele van A, B és E vitaminnal. Ásványianyag tartalma is igen magas. (Kálcium, magnézium, foszfor, vas, kálium.) Koleszterinszint csökkentő és kitűnő antioxidáns. Úgyhogy, ha eddig nem szerettük az avokádót, érdemes most már megkedvelni, mert óriási vitamin forrás.





Chilis csirkemell saláta, avokádó salsával
Hozzávalók:
40 dkg csirkemell
só, bors
chili por
chili pehely
cayenne bors
olívaolaj

Avokádó salsához:
1 db érett avokádó
só, bors
1 teáskanál citromlé
1 teáskanál mustár
1/4 kaliforniai paprika
1/2 kis fej lilahagyma
2 teáskanál extra szűz olívaolaj

1 kis fej jégsaláta
10 db koktél paradicsom
1/2 fej lilahagyma
extra szűz olívaolaj
balzsamecet

Elkészítés:
Először a csirkemellet sózzuk, borsozzuk, kenjük be chili porral és chili pehellyel illetve cayenne borssal. Érdemes egészben hagyni, így jó szaftos marad belül is. Közepes lángon, kevés olívaolajon süssük készre. Figyeljünk rá, hogy átsüljön teljesen, kb. 20-25 perc kell neki.
Addig elkészítjük a salsát. Az avokádót törjük össze villával, ízesítsük sóval, borssal, citromlével, mustárral és csöpögtessünk hozzá egy kis olívaolajat. A paprikát és a hagymát daraboljuk egészen apróra és adjuk hozzá. Keverjük össze és már kész is.
A jégsalátát daraboljuk össze, a koktél paradicsomot negyedeljük, a lilahagymát pedig szeleteljük fel. Halmozzuk egy tányérral, tegyük rá a megsült, felszeletelt csirkemellet, majd halmozzuk rá az avokádó salsát. Locsoljuk meg egy kis balzsamecettel és jó minőségű extra szűz olívaolajjal.




2015. február 26., csütörtök

Currys - kókusztejes sertéskaraj

Szeretem a fűszeres ételeket. Már van egy jó nagy doboz gyűjteményem, lassan már nem is tudom, hogy hol tároljam. Azt hiszem kell nézzek egy nagyobb dobozt.
Ahogy említettem már korábban az indiai ételek nagyon megtetszettek mostanában. Bár eléggé erős fűszerezésű ételek, ennek ellenére imádom. A curry egy fűszerkeverék, amit gyakran találunk nagy áruházak polcain, így nem kell utána rohangálnunk különböző bio boltokba. Ha mi magunk szeretnénk összeállítani, akkor elég sok mindenre szükségünk lenne. Ilyen például: curry levél, római kömény, koriander, édeskömény, gyömbér, chili, kardamom, szerecsendió és még sorolhatnám, hogy mi minden megtalálható benne. Természetesen ez is több verzióban elkészülhet, hiszen területenként ez is változó lehet. Én most sima bolt curry fűszerkeveréket használtam, bár akár magam is eltudtam volna állítani, ha curry levelem lett volna. :)







Currys -  kókusztejes sertéskaraj, jázmin rizzsel
Hozzávallók (4 személy részére):
80 dkg karaj
só, bors
3 evőkanál olívaolaj
1 evőkanál liszt
1 fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
1 kaliforniai paprika
1 teáskanál friss gyömbér
2 teáskanál curry
1 teáskanál kurkuma
1 teáskanál római kömény
1 chili paprika
1 kávéskanál chili por
1 kávéskanál cayenne bors
3 dl víz
2 dl kókusztej

Elkészítés:
A karajt vágjuk hosszú csíkokra, sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg liszttel és keverjük össze. A vöröshagymát és a fokhagymát pucoljuk meg, daraboljuk apróra a gyömbérrel együtt illetve a paprikát csíkozzuk fel.
Vegyünk elő egy mélyebb serpenyőt, hevítsük fel az olívaolajat, tegyük bele a vöröshagymát és a fokhagymát, dinszteljük meg. Ezután adjuk hozzá a paprikát, a gyömbért illetve a fűszereket.
Tegyük hozzá a felcsíkozott húst és pirítsuk fehéredésig. Öntsük fel vízzel és közepes lángon főzzük puhára. A végén adjuk hozzá a kókusztejet és forraljuk össze.
Jázmin rizssel tálaljuk!

2015. február 25., szerda

Vajas molnárka

Nagyon nem voltam kreatív, amikor ezeket a vajas molnárkákat elkészítettem, viszont óriási és istenien ropogós panini szendvicsek készültek belőle. Sajt, sonka, peperoni és kívül libazsírral kentem meg így tettem a sütő lapra. Annyira finom lett, hogy az összes molnárkából szendvics készült.








Vajas molnárka
Hozzávalók (8 db):
350 g teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt
150 g BL 55 liszt
20 g élesztő
100 ml langyos tej
150 ml langyos víz
1 teáskanál cukor
7 g só
30 g olvasztott vaj

Tetejére:
10 g olvasztott vaj

Elkészítés:
A langyos tejbe keverjük el a cukrot és az élesztőt, majd hagyjuk 15 percig pihenni. Ez idő alatt szépen felfut. A liszteket mérjük ki egy tálba, adjuk hozzá a sót, az olvasztott vajat, a felfuttatott élesztőt és kezdjük el összeállítani a tésztát. Annyi vizet adjunk hozzá, amennyivel rugalmas tésztát tudunk dagasztani.
Kelesztő tálba téve pihentessük 45 percig. Ezután osszuk 8 egyenlő részre, formáljunk belőle golyókat. Enyhén lisztezett felületen nyújtsuk meg egy kicsit, de nem kell vékonyra, csak éppen egy kicsit, majd tekerjük fel. Sütőpapírral bélelt tepsire téve kelesszük duplájára.
Miután szépen megkeltek, olvasztott vajjal bőségesen kenjük meg.
Előmelegített 190°C-os sütőbe kb. 20-25 perc alatt süssük készre.
Rácsra téve hagyjuk kihűlni.

2015. február 24., kedd

Burgundi marharagu

Egyik nap eszembe jutott anyukám 50. születésnapján készült burgundi marharagu, ami nagyon finomra sikerült. Külön bejegyzést akkor nem kapott, viszont most, hogy újra elkészítettem úgy gondoltam megérdemel. Természetesen bográcsban készült ételek finomabbak, de még kicsit várni kell a jó időre, így most vaslábasba főztem meg. Még mindig nagyon finom....








Burgundi marharagu
Hozzávalók:
1 kg marhahús
1 evőkanál liszt
2 szelet húsos házi szalonna
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
2 teáskanál házi sűrű paradicsompüré
2 teáskanál kakukkfű
8-10 szem fekete bors

2 babérlevél
5 dl száraz vörösbor (+ kevés víz)
15-20 db gyöngyhagyma
25 dkg csiperke gomba

Párolt zöldborsóhoz:
zöldborsó
friss petrezselyemzöld
só, vaj

Sütőben sült burgonyával:
sárga burgonya
só, bors
extra szűz olívaolaj

Elkészítés:
A marhahúst daraboljuk közepes nagyságú kockára, szórjuk meg liszttel és forgassuk meg.
A házi szalonnát vágjuk apró darabokra, tegyük vaslábasba és pirítsuk zsírjára.
A vöröshagymát pucoljuk meg, daraboljuk apróra. A szalonnát vegyük ki a lábasból, majd a visszamaradt zsiradékra tegyük rá a vöröshagymát és dinszteljük meg. Ezután hozzáadhatjuk a marhahúst és miután fehéredésig pirítottuk jöhetnek a fűszerek. Tegyük bele a kakukkfüvet, a fekete borsot, a babérlevelet, a fokhagymát és a házi paradicsompürét (amennyiben nincs természetesen jó a bolti sűrített paradicsom). Öntsük fel vörösborral és közepes lángon hagyjuk felforrni, majd állítsuk be úgy a hőmérsékletet, hogy csak éppen mocorogjon a teteje. Így főzzük addig, amíg meg nem puhul a hús. Ez kb. 2 óra hossza. Az utolsó fél órában tegyük hozzá a gyöngyhagymát és a felkarikázott gombát. Amennyiben szükséges mindig pótoljuk egy kevés vízzel, nehogy leégjen.
Közben készítsük el a köretet.
A borsót pároljuk meg kevés vajon, majd sózzuk és adjuk hozzá a feldarabolt petrezselyemzöldet.
A burgonyát mossuk meg, majd vágjuk be jó sűrűn. Kenjük be alaposan olívaolajjal, sóval és borssal ízesítsük. Előmelegített 200°C-os sütőbe téve süssük készre kb. 30-40 perc alatt.







2015. február 23., hétfő

Mars szelet

Vigyázz, Kész, Főzz! VKF. 70. fordulójára hoztam egy finom édességet, ami nagyon emlékeztette páromat a Mars csokira, így ezt a nevet kapta a sütim. Tóth Orsi, a Kabóca a konyhában blog írója hirdette ki a témát, ami a sajt volt. Komolyan... sajt...? Kinek ne lenne a kedvence? Azon gondolkodtam, hogy főétel, sós nasi vagy desszert legyen. Mi egyszerűen mindenben imádjuk a sajtot és szinte bármilyen változatát megesszük. Óriási sajt rajongók vagyunk!
Ugyebár a mascarpone is sajt, így miért ne készíthettem volna erre a fordulóra valamilyen édességet. Maradt még egy kis házi sós karamell öntetem és szerettem volna valami finomsághoz felhasználni. Elképzeltem ezt a sütit és gyorsan megsütöttem.
Unokahúgomnak és a páromnak ízlett a legjobban, úgyhogy már megérte. :)
A képek lehettek volna jobbak, de a ragyogó napsütés megnehezítette a dolgomat, az állvány felállításához lusta voltam. Már megbántam. :(





Mars szelet
Hozzávalók (20x25 cm tepsihez):
150 g teljes kiőrlésű keksz
75 g olvasztott vaj

Sajttorta részéhez:
500 g mascarpone
2 tojás
2 evőkanál holland kakaópor
1 evőkanál liszt
100 g porcukor
100 g étcsokoládé (50%-os)

Tetejére:
50 g étcsokoládé
50 g tejszín

házi sós karamell öntet

Elkészítés:
A tepsinket béleljük ki sütőpapírral, a sütőt pedig melegítsük elő 180°C-ra és helyezzünk be egy vízzel tele lapos edényt.
A kekszet daráljuk le, majd keverjük össze az olvasztott vajjal. Tegyük a sütőpapírral bélelt tepsibe. majd osszuk el egyenletesen és nyomkodjuk le. Helyezzük sütőbe 10 percre.
Addig készítsük el a sajttorta részét. A mascarponét keverjük ki a tojásokkal. A kakaóport és a lisztet keverjük össze a porcukorral, majd szitáljuk hozzá és forgassuk bele. Az étcsokoládét olvasszuk fel gőz felett, majd tegyük a krémhez.
Miután elősütöttük a kekszet és szépen megpirult, mehet rá a krém. Toljuk vissza a sütőbe, de most már 170°C-ra 50-60 percre. Akkor jó, amikor már nem lágy a közepe.
Miután megsült hagyjuk nyitott sütő ajtónál kihűlni, majd tegyük egy éjszakára a hűtőbe.
Másnap melegítsük fel a tejszínt, tegyük bele az étcsokoládét, majd keverjük simára.
Díszítsük vele a süteményünk tetejét illetve házi sós karamellel.




2015. február 21., szombat

Mákos, szezámmagos kalács

Egy frissen sült kalács illatánál nincs jobb. Először nem gondoltam arra, hogy ezt megörökítem, de amikor kivettem a sütőből annyira bele szerettem, hogy egyből elővettem a fényképezőgépet és az állványokat és már kattintgattam is. Nagyon finom lett és elárulom azt is, hogy reggelire paniniként fogyasztottuk el. Hogy mi volt benne? Házi áfonyalekvár, camembert sajt. Vajjal megkentem kívül és miután megsültek mézzel megkentem a tetejét! Első osztályú reggeli, ha már unjuk a sósat. :)









Mákos, szezámmagos kalács
Hozzávalók:
350 g teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt
150 g BL 55 liszt
5 g só
20 g friss élesztő
1 tojás
250 ml langyos tej
1 teáskanál cukor
35 g olvasztott vaj
2 evőkanál egész mák
2 evőkanál szezámmag

Elkészítés:
Mérjük ki a liszteket, adjuk hozzá a mákot és a szezámmagot. Langyos tejbe keverjük el az élesztőt és a cukrot, majd így adjuk a kimért lisztekhez. A tojást verjük fel és annyit adjunk hozzá, hogy egy keveset hagyjunk belőle a tetejére. Így nem lesz szükségünk egy másikra. Szórjunk bele egy kis sót, majd dagasszunk belőle rugalmas tésztát. A dagasztás 7-8. percénél adjuk hozzá apránként az olvasztott vajat és dagasszuk további 5-6 percig. Kelesztő tálba téve pihentessük kb. 45-50 percig. Ezután osszuk 4 egyenlő részre. Sodorjunk hosszú rudakat, majd fonjuk össze.
A négyes fonás nagyon egyszer, mindig egy szállal dolgozzunk és jobbról balra (vagy balról jobbra, ahogy rá áll a kezünkre) dugjuk át a mellette levő szál alatt a következőnél felette, majd alatta. És így kezdjük újra, amíg el nem fogy. A végén görgessük meg finoman, hogy formálódjon egy kicsit, majd sütőpapírral bélelt tepsire fektessük. Kenjük le felvert tojással, kelesszük duplájára. Ismét kenjük le tojással, szórjuk meg mákkal és szezámmaggal, majd toljuk előmelegített 190°C-os sütőbe kb. 40 percre. Figyeljünk rá közbe, mert a sütési idő eltérhet.
Rácsra téve hagyjuk kihűlni.




2015. február 20., péntek

Kókuszos muffin étcsokival és aszalt áfonyával

Beszereztem egy kis kókusztejet és miután az ebédet elkészítettem és láttam, hogy fél konzerv kimaradt arra gondoltam, hogy gyorsan sütök valami kókuszos süteményt. Úgyis olyan régen ettem már, ráadásul egyik kedvenc alapanyagom a kókusz. A csokik közül is a Bounty és a Raffaello a nyerő nálam. Gyorsan elővettem a poharas mércémet és összedobtam egy kókuszos muffint. Hiszen mi más is lehetne gyorsabban kész, mint egy kevert tészta. Kell hozzá két tál, egy mérőpohár és már csak mérni kell.









Kókuszos muffin étcsokival és aszalt áfonyával
Hozzávalók (12 db-hoz):
(1 csésze = 250 ml)
1 csésze kókuszreszelék
1 csésze teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt
1 csésze fehér liszt
1 teáskanál sütőpor
1/2 csésze nyírfacukor
1/4 csésze étcsokoládé chips
1/4 csésze aszalt áfonya
1/2 csésze olaj
1 teáskanál vanília kivonat
1 evőkanál kókuszlikőr
1 csésze kókusztej
2 tojás

Elkészítés:
Mérjük ki egy tálba a száraz alapanyagok hozzávalóit: a liszteket, a kókuszreszeléket, a sütőport, a nyírfacukrot, a csokoládét és az aszalt áfonyát.
Egy másik tálba pedig a tojásokat verjük fel az olajjal és a kókusztejjel. Tegyünk hozzá egy kis vanília kivonatot és kókuszlikőrt. A nedves alapanyagokat öntsük a száraz alapanyagokhoz, majd keverjük simára. A muffin formákat béleljük ki papírokkal és kanalazzuk mindegyiket háromnegyed részig. A tészták tetejét szórjuk meg kókuszreszelékkel.
Előmelegített 180°C-os sütőbe süssük készre kb. 20-25 perc alatt.












2015. február 19., csütörtök

Citromos-fokhagymás csirke saslik, fetás kuszkusz salátával

Lassan már készülhetünk a grillezésre. Hétvégén olyan jó idő volt, hogy azt hittem már itt a tavasz, de azután jött az esti fagy. :( A nap sugara sütött be a szobába, ahonnan vasárnap nehezen lehetett kirángatni, mert olyan jól esett az, ahogy feküdtem az ágyon és rám terítette a napsugár a melegét. De a végén mégis a konditerembe kötöttünk ki, úgyhogy sikerült felkelnem. :) Aminek még nagyon örülök, hogy hétvégére ismét 10 fok körüli hőmérsékletet fog mutatni a hőmérő és a négy napos itthoni pihenésem alatt lesz időnk kicsit sétálni ebbe a szép tavaszi időben.
Tehát ha grillezésre adnánk a fejünket, akkor ez egy tökéletes ebéd vagy vacsora lehet.







Citromos-fokhagymás csirke saslik, fetás kuszkusz salátával
Hozzávalók:
60 dkg csirkemell
150 g joghurt
4 gerezd fokhagyma
1/2 citrom leve
só, bors
friss vagy szárított bazsalikom

Fetás kuszkusz salátához:
1 pohár kuszkusz
2 pohár forró víz
só, bors
10 dkg feta sajt
1 fej lilahagyma
1/4 kígyó uborka
8 koktél paradicsom
1/2 kaliforniai paprika
2 evőkanál fehérborecet
1 evőkanál extra szűz olívaolaj
friss petrezselyem

Elkészítés:
A csirkemellet vágjuk nagyobb kockára, sózzuk és borsozzuk. Zúzzuk a fokhagymát a joghurtba, facsarjuk bele a citrom levét, majd tegyünk hozzá pár friss darabolt bazsalikom levelet. Ha nincs akkor jó egy teáskanálnyi szárított is. Tegyük egy éjszakára a hűtőbe.
Másnap szúrjuk fel hurkapálcikára vagy saslik pálcára és serpenyőben vagy grillen süssük meg. (Amennyiben serpenyőben sütjük hevítsünk fel előtte 2 evőkanál olívaolajat, ha grillen akkor a pácba tegyük bele.)
A salátához a kuszkuszt forrázzuk le, fedjük le és hagyjuk, hogy beszívja a vizet és megpuhuljon. Addig daraboljuk apróra a lilahagymát, az uborkát, a paradicsomot és a kaliforniai paprikát, majd tegyük egy tálba. Szórjuk meg sóval és borssal, öntsünk rá fehérborecetet és egy kis olívaolajat, majd keverjük össze. Tegyük hozzá a kész kuszkuszt, jól forgassuk össze. Díszítsük kockára darabolt feta sajttal illetve friss petrezselyemmel!







2015. február 18., szerda

Görög muffin zsemlék

Maradékból készült görögös zsemléket sütöttem reggelire, aminek inkább csak én örültem, mert az olívabogyóval még nem kötött olyan jó barátságot Balázs, de ha nem natural van, akkor még nincs vele gond. Úgyhogy bele mertem tenni ezekbe a kelt muffinokba. Nagyon finom puha lett és szép vékony fel lehet szeletelni, amiből akár mini vendégváró szendvicseket is lehetne készíteni.












Görög muffin zsemlék
Hozzávalók:
Aktív kovászhoz:
50 g kovász
50 g teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt
50 g víz

Keverjük össze és hagyjuk 12 órát aktivizálódni, ha van aktív kovászunk akkor természetesen 150 g-ot használjunk fel belőle.

Továbbá:
100 g BL 55 liszt
200 g teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt
10 g élesztő
7 g só
kb. 150 ml langyos víz
1 teáskanál szárított bazsalikom
4 olajos aszalt paradicsom
8 db fekete olívabogyó
2 evőkanál extra szűz olívaolaj

Elkészítés:
A liszteket mérjük ki egy dagasztó tálba, morzsoljuk hozzá az élesztőt, tegyük bele továbbá a sót, a szárított bazsalikomot és az aktív kovászt. Langyos víz hozzáadásával dagasszunk belőle rugalmas tésztát. Miközben dagaszt a gép, daraboljuk össze a paradicsomot és az olívabogyót, majd az extra szűz olívaolajjal tegyük a tésztához. Kellemes selymes, rugalmas tésztát kell, hogy kapjunk. Ha egy nagyon picit lágy nem baj, mert úgyis muffin formába sütjük.
Kelesztő tálba téve hagyjuk duplájára kelni kb. 1 óra alatt. Osszuk 12 egyenlő részre, formázzunk belőle golyókat, majd olajozott muffin formába tegyük bele. Pihentessük letakarva 20-25 percig. Mielőtt sütőbe tennénk spricceljük le vízzel illetve vágjuk be a muffinok tetejét.
Előmelegített 200°C-os sütőbe süssük készre kb. 25 perc alatt.Rácsra téve hagyjuk kihűlni.