2015. augusztus 30., vasárnap

Almás, vanília pudingos piskótatekercs

Valami egyszerű almás sütire vágytam, de mégsem almás pitére. Meg amúgy is azt mindig anyukámra bízom. A másik kedvencem a fordított almás-túrós, amit szintén anyutól lestem el. Ebből indultam ki az almás piskótatekercshez, a vanília puding pedig kérdéses volt. Megkérdeztem Balázst, hogy szeretné e, ha lenne benne. A válasz: Naná!!! Oké, akkor el van döntve. El is fogyott két nap alatt, a 40 km-es biciklizés után csak úgy hamiztuk befelé.










Almás, vanília pudingos piskótatekercs
Hozzávalók (25x30cm tepsihez):
4 alma
2 evőkanál nyírfacukor
1 teáskanál fahéj

Piskótához:
4 tojás
50 g nyírfacukor
50 g zabliszt
25 g étkezési keményítő
25 g teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt
1 késhegynyi szódabikarbóna
1 citrom reszelt héja
1 teáskanál vanília kivonat

Vanília pudinghoz:
4 dl tej
40 g vaníliás pudingpor
2 evőkanál nyírfacukor

Elkészítés:
Az almát hámozzuk meg, távolítsuk el a csumáját, majd szeljük szép vékonyra. Lehet ezt kerekre vagy cikk alakúra, teljesen mindegy. Vegyünk elő egy sütőpapírt béleljük ki a tepsit, majd helyezzük az alma szeleteket jó szorosan egymáshoz. Szórjuk meg fahéjas cukorral és tegyük előmelegített 180°C-os sütőbe.
Amíg sül addig készítsük el a piskótát. A tojásokat válasszuk ketté. A liszteket, az étkezési keményítőt és a szódabikarbónát keverjük össze egy tálba. A cukor 1/3-át adjuk a tojások sárgájához, a 2/3-ával pedig verjük kemény habbá a fehérjét. A cukorral kikevert sárgájához, reszeljük a citrom héját és adjuk hozzá a vanília kivonatot. Szitáljuk hozzá a lisztes keverék 1/3-át, keverjük ki. Ezután mehet a felvert fehérje fele, hozzá a lisztes keverék másik 1/3-a, majd miután óvatosan összeforgattuk, a fehérje másik fele és a maradék lisztes keverék. Vegyük ki a sütőből a tepsit, simítsuk rá a tésztát, majd helyezzük vissza kb. 20 percre. Végezzünk tűpróbát.
Amíg sül a piskóta készítsük el a vaníliás pudingot. Forraljunk fel 3 dl tejet. A maradék tejjel keverjük ki a keményítőt és a cukrot. Öntsük a felforrt tejhez, majd folyamatosan keverés mellett sűrítsük be. Felhasználásig fedjük le.
A megsült piskótát borítsuk ki úgy, hogy az sült alma legyen felül. Kenjük meg a még forró vanília pudinggal, majd óvatosan tekerjük fel. Hagyjuk teljesen kihűlni tálalás előtt.



2015. augusztus 29., szombat

Ricottás - sült paprikakrémes csigák

A legutóbb sült paprikám közé bekerült egy nagyon erős piros, ami miatt már nem csemegének számít. De tökéletes lesz paprikásokhoz, vagy valamilyen ételhez, amit csípősen szeretnénk elkészíteni. Most csak pár kanálkával adtam a ricottához, amivel megkentem az isteni kelt tésztát, feltekertem, megsütöttem és kész is volt a reggeli. Na jó, ennek csak akkor álljunk neki, ha van már sült paprikakrémünk. Egyébként elég hosszadalmas lenne. :)








Ricottás - sült paprikakrémes csigák
Hozzávalók (16 db-hoz):
200 g teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt
150 g zabliszt
100 g fehér liszt
20 g élesztő
1 dl langyos tej
1 teáskanál cukor
kb. 2 dl langyos víz
7 g só
35 g olvasztott vaj

250 g ricotta
3 evőkanál sült paprikakrém

Elkészítés:
Az élesztőt morzsoljuk bele a langyos tejbe, adjuk hozzá a cukrot, keverjük össze, majd hagyjuk állni 10 percig. A liszteket mérjük ki a dagasztó tálba, tegyük hozzá a sót illetve a felfuttatott élesztőt. Öntsük hozzá a vizet és dagasszunk belőle rugalmas tésztát. Az olvasztott vajat dagasztás közben szép lassan adjuk hozzá. Enyhén lisztezett kelesztő tálba téve hagyjuk duplájára kelni.
Nyújtsuk ki kb. 0,5 cm vastag téglalap alakúra. A ricottát keverjük ki a paprikakrémmel, majd kenőkés segítségével osszuk el szép egyenletesen a tésztán. A szélesebbik oldalánál tekerjük fel szorosan. Vágjuk ketté, majd még kétszer osszuk fel, így jön ki a 16 darab.
Fektessük sütőpapírral bélelt tepsire, pihentessük 20 percig.
Toljuk előmelegített 200°C-os sütőbe és süssük készre kb. 20-25 perc alatt.

2015. augusztus 28., péntek

Parmezános-borsós csirkemell, gnocchival

Általában igyekszem a párom kedvébe járni és olyanokat főzni, amivel kedvezni tudok neki. Jó néha-néha egy-két cukkinis vagy hasonló alapanyag is felhasználásra kerül, de akkor gondoskodok arról, hogy olyan legyen mellé, amit szeret és így már sokkal szívesebben fogyasztja. Na, de nem csak a főzéssel vagy a süteményeimmel kedveskedek neki, hanem tegnap megleptem egy SZIN jeggyel. Soha nem voltunk még és tudom, hogy nagyon nagy kedvence a Punnany Massif és a Halott pénz zenekar. Amikor kilestem, hogy melyik nap lesz, elmentem megvenni a jegyeket. Egy hónapon keresztül kellett titkolnom. Bevallom nem volt könnyű, mert szerencsére még a karácsonyi ajándékokat sem kell ilyen sokáig eltitkolni. Szóval, mivel már lassan ünnepelhetjük az eltöltött 15 évünket, gondoltam ennél felejthetetlenebb nem is lehetne. Tegnap koncerteztünk egy nagyot és nagyon-nagyon jól éreztük magunkat. Azért említettem meg ebben a bejegyzésben ezt az eseményt, hogy megörökítsem egy pár sorban. De most visszatérek ehhez a fantasztikus főételhez, amihez házi gnocchit készítettem. Jöjjön akkor a recept.









Parmezános-borsós csirkemell, gnocchival
Hozzávalók:
1 kg csirkemell
2 fej lilahagyma
3 gerezd fokhagyma
3 evőkanál olívaolaj
1 teáskanál só
frissen őrölt bors
2 teáskanál kakukkfű
3 dl csirkehús alaplé
20 dkg borsó
1 dl tejszín
2 teáskanál keményítő
5 dkg parmezán
1/2 csokor friss petrezselyem

Gnocchihoz:
40 dkg burgonya
10 dkg rétesliszt
10 dkg teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt
1 tojás
1 kávéskanál só

Elkészítés:
A csirkemellet daraboljuk kisebb kockákra. A lilahagymát és a fokhagymát pucoljuk meg, daraboljuk apróra, majd olívaolajon dinszteljük meg. Adjuk hozzá a húst, pirítsuk fehéredésig, majd ízesítsük sóval, frissen őrölt borssal és kakukkfűvel. Öntsük fel csirkehús alaplével, fedjük le és pároljuk 30 percig. Ezután adjuk hozzá a borsót és főzzük további 10 percig. A tejszínt keverjük ki a keményítővel. Vegyük le  a fedőt, öntsük hozzá a tejszínt, sűrítsük be vele. Ezután zárjuk el, mehet hozzá a reszelt parmezán és keverjük addig, amíg el nem olvad. (Amennyiben nagyon elfőné a levét, akkor adjunk hozzá húsalaplevet vagy vizet. Inkább krémes legyen, mint nagyon sűrű.) A petrezselymet mossuk meg, daraboljuk apróra és szórjuk meg vele a kész tejszínes csirkemellet.
A gnocchihoz a burgonyát főzzük meg héjában, majd hámozzuk meg, törjük össze és hagyjuk kihűlni. Üssünk hozzá egy tojást, adjuk hozzá a kimért liszteket, ízesítsük sóval, majd jól gyúrjuk össze. Szórjuk meg a munkalapot rétesliszttel, osszuk a tésztát 4 részre, majd sodorjunk belőle ujjnyi vastag rudakat. Daraboljuk fel, ha van kedvünk és időnk díszíthetjük villával. Szórjuk meg rétesliszttel, gyűjtsük tálba.
Forrásban lévő sós vízbe főzzük ki kb. 7 perc alatt. Vegyük ki, szűrjük le, majd adjuk a kész csirkemellhez.



2015. augusztus 26., szerda

Hajdina lisztes kenyér

Régen nagyon nem voltam barátságba a hajdinával, talán lehet, hogy nem megfelelően készítettem el, de első kóstolás után a kukába landolt. Azután megpróbálkoztam a hajdina liszttel. Használtam már sütibe és egyáltalán nem azt az ízt kölcsönözte, amit akkor kóstoltam. Most kenyér tésztájába csempésztem bele. Megváltozott az illata és az íze is egy picit megváltozott, de pozitív irányba. Jó volt, hogy nem a szokásosat fogyasztottam reggelire. Egyébként a hajdina nagyon egészséges, lassan felszívódó szénhidrátot és sok fehérjét tartalmaz. Ezen kívül ásványi anyagokban gazdag, mint például vasban, cinkben, kálciumban, magnéziumban és rézben. B vitaminokat is jelentősen tartalmaz. Használjuk bátran sütésnél!









Hajdina lisztes kenyér
Hozzávalók:
100 g hajdina liszt
150 g fehér liszt
200 g teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt
7 g só
15 g élesztő
2 evőkanál dió olaj
60 g tejföl
1 evőkanál fehérborecet
kb, 2,5 dl langos víz

Elkészítés:
A liszteket mérjük ki egy tálba, adjuk hozzá a sót, az ecetet és az olajat. Az élesztőt morzsoljuk a tejfölbe, keverjük ki, majd adjuk a kimért liszthez. Folyamatos víz hozzáadásával dagasszunk belőle rugalmas, könnyű, nem kemény tésztát. Kelesztő tálba téve hagyjuk duplájára kelni. Ezután hajtogassuk át egyszer a tálba úgy, hogy mindig a tésztát áthajtjuk a másik oldalra és körkörösen haladunk. Ismét hagyjuk kelni kb. 40 percet. Gyúrjuk át finoman, formázzuk meg, majd lisztezett formába téve pihentessük 30 percig. Ez idő alatt melegítsük elő a sütőt 200°C-ra. A megkelt tésztát vágjuk be, spricceljük meg vízzel, majd helyezzük a sütőbe. 10 perc után csökkentsük a hőmérsékletet 180°C-ra és süssük további 35-40 percig. Rácsra téve hagyjuk kihűlni!


2015. augusztus 25., kedd

Sült paprika krémleves, fokhagymás krutonnal

Azon gondolkoztam, hogyan is tehetném el télire a sült padlizsánt és a sült paprikát. A fagyasztós módszernél maradtam volna, ha nem fogok ki a piacon 1 kg jó magvas padlizsánt. Először amikor kettévágtam annyira nem volt feltűnően teli maggal, ezért úgy döntöttem megsütöm. De amikor kiakartam kaparni akkor rájöttem, hogy ez bizony kuka lesz. A paprikával nem volt semmi gondom, csupán egy olyan erős paprikát fogtam ki, hogy nem erő leves lett, hanem igazi erős leves. A fokhagymás kruton csillapított rajta egy kicsit, de egy kisebb tálkával is elég volt. Ettől eltekintve nagyon finom lett. Maradt még a paprika krémemből és további ötleteim is vannak.






Sült paprika krémhez:
1 kg kápia paprika
2 piros csípős paprika
5 gerezd sült fokhagyma
2 kávéskanál só
frissen őrölt bors
2 evőkanál extra szűz olívaolaj

Sült paprika krémleves, fokhagymás krutonnal
Hozzávalók ( 2 személy részére):
5 dl csirkehús alaplé
1,5 dl sült paprika krém
1 teáskanál kakukkfű
ízlés szerint só, bors

1 szelet rozsos kenyér
2 gerezd fokhagyma
1 evőkanál olívaolaj

Elkészítés:
Először el kell készítenünk a sült paprikakrémet, amit később másra is fel tudunk használni.
A paprikákat helyezzük alufóliával bélelt sütőlemezre, csomagoljunk mellé fóliába egy fej fokhagymát, amibe locsoljuk egy kevéske olívaolajat. Forró 200°C-os sütőbe süssük addig, amíg a paprikákon fekete foltok nem lesznek. Ez jelenti azt, hogy jól megsült, megpuhult. Szedjük ki egy tálba, takarjuk le fóliával, majd mindig vegyünk ki egyet. Húzzuk le a héját, kaparjuk ki a magját és gyűjtsük turmixgépbe. Adjuk hozzá a megpucolt sült fokhagyma gerezdeket, az olívaolajat, sózzuk és borsozzuk, majd turmixoljuk krémesre.
Mérjünk ki belőle 1,5 dl, ezt adjuk hozzá a forró csirkehúsleveshez. Keverjük át, ízesítsük kakukkfűvel, sóval és borssal.
A kenyeret daraboljuk apró kockára. A fokhagymát zúzzuk össze, kevés olívaolajon pirítsuk meg, majd dobjuk hozzá a kenyér kockákat. Alacsony lángon pirítsuk meg.

2015. augusztus 24., hétfő

Joghurtos-őszibarackos sajttorta

A képnek kicsit őszies hangulata lett, de a múlt héten már megijedtem, hogy vége a nyárnak. Jó-jó, sírtunk, mert már nagyon meleg volt, de most őszintén ez sehogy sem normális. Vagy olyan meleg van, hogy elviselhetetlen, vagy őszies az idő. A négy napból igaz nehezen, de vasárnapra kisütött a nap. Ennek örömére tekertünk is 40 km-t. Olyan jól esett és még az idő is nekünk kedvezett, mert kellemes volt. Szóval a lényeg, hogy sütöttem erre a hosszú hétvégére egy tortát, azaz inkább egy pitét, ami meglepően nagyon krémes lett. Azt hiszem máskor is fogok használni joghurtot a sajttorta sütésénél, mert sokkal lágyabb lesz és ráadásul még nem is olyan zsíros. Ajánlom mindenkinek ezt a receptet, a gyümölcsöt pedig lehet helyettesíteni bármilyen kedvenccel!










Joghurtos-őszibarackos sajttorta
Hozzávalók (26 cm átmérőjű piteformához):
Tésztához:
125 g zabliszt
125 g teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt
125 g hideg vaj
50 g nyírfacukor (porcukor formában)
1 tojássárgája
2 evőkanál hideg víz

Krémhez:
400 g 10%-os görög joghurt
250 g mascarpone
50 g nyírfacukor (porcukor formában)
3 tojás
1 teáskanál vanília kivonat
2 evőkanál frissen facsart citromlé

2 fehér húsú őszibarack
szeletelt mandula

Elkészítés:
A tésztához a liszteket mérjük ki egy tálba, adjuk hozzá a kockára vágott hideg vajat, a porcukrot, a tojás sárgáját és a hideg vizet. Gyúrjuk össze gyors mozdulatokkal és amikor már összeállt, csomagoljuk fóliába, majd helyezzük hűtőbe legalább 30 percre.
Addig hámozzuk meg az őszibarackot, vágjuk cikkekre. A joghurtot keverjük ki a mascarponéval, a tojásokkal és a porcukorral. Ízesítsük vanília kivonattal és citromlével.
A sütőt melegítsük elő 180°C-ra.
A tésztát nyújtsuk ki 30 cm átmérőjű kör alakra, tegyük a formába, majd helyezzük az előmelegített sütőbe 15 percre.
Ezután öntsük a krémet a tésztára, díszítsük őszibarackkal, szeletelt mandulával. Toljuk vissza a sütőbe, de ekkor a hőmérsékletet csökkentsük 170°C-ra. Így süssük további 40-45 percig. Akkor jó, amikor a közepe még egy picit remeg. Hagyjuk teljesen kihűlni, helyezzük hűtőbe pár órára, majd szeletelhetjük.




2015. augusztus 23., vasárnap

Görög joghurtos csirkecombok, chilis görög salátával

Ez amolyan igazi görögösre sikeredett. :)
Nem volt kedvem bújni a szakácskönyveket a hosszú hétvégén, akadt éppen elég tenni való, inkább gyorsan kitaláltam, hogy befűszerezem a combokat, beteszem a sütőbe, készítek hozzá egy villám salátát és kész is volt az ebédünk.
A görög salátám nem a hagyományosak közé sorolható, mert ez most újhagymával és chilivel készült. Természetesen maradhatunk a hagyományosnál lilahagymával és chili paprika nélkül.








Görög joghurtos csirkecombok, chilis görög salátával
Görög joghurtos csirkecombokhoz:
6 egész csirkecomb
250 g joghurt
2 teáskanál oregano
2 teáskanál bazsalikom
2 evőkanál fehérborecet
1 evőkanál frissen facsart citromlé
1 evőkanál méz
só, bors

Görög salátához:
1 kisebb jégsaláta
2 nagy paradicsom
1 fehér paprika
1 chili paprika
1 uborka
3 szál újhagyma
10 dkg fetasajt
3 evőkanál dió olaj
2 evőkanál fehérborecet
1 teáskanál oregano
1 teáskanál bazsalikom
1 teáskanál méz
só, bors

Elkészítés:
A csirkecombokat vágjuk ketté. Adjuk a joghurthoz a fűszereket, az ecetet, a citromlevet, a mézet, majd jól keverjük ki. A combokat sózzuk borsozzuk, helyezzük el egy tepsibe a bőrükkel felfelé. Kanalazzuk rá a fűszeres joghurtot. Fedjük le alufóliával, tegyük 200°C-os előmelegített sütőbe és süssük kb. 1 óra hosszán keresztül. Ezután távolítsuk el a fóliát, locsoljuk meg a kisült szafttal a combokat, majd süssük tovább 15 percig.
A salátához a zöldségeket és a salátát mossuk meg, daraboljuk fel tetszés szerint. Keverjük ki a dresszinget. Az olajat, az ecetet a fűszerekkel, a mézzel és ízesítsük sóval, borssal.  Öntsük fel egy kevés vízzel, majd öntsük rá a zöldségekre. Szórjuk meg a tetejét kockára vágott fetasajttal.

2015. augusztus 22., szombat

Csokoládé torta, vaníliahabbal és mogyoró grillázzsal

Anyukámnak elérkezett az 52. születésnapja, amit ma ünnepeltünk pont a napján. Mindig meglepem valamilyen tortával, de most igyekeztem valami jó krémeset, habosat nagyot alkotni. Azt hiszem sikerült a kedvébe járnom, ugyanis számtalanszor meghallgattam falatozás közben, hogy mennyire finom lett és még ilyen csoki tortát soha nem ettek. Jahj, nagyon jól esett, jó volt hallgatni, így biztos vagyok benne, hogy felejthetetlen lesz számára. Finom ebéddel készült. Hideg őszibarack levessel, kecske pörkölttel, sörbe mártogatott grillezett tarjával és salátával. Miközben vártuk, hogy a párjával elkészítsék teljesen ezek a finomságokat, addig a frissen sült vajas pogácsából falatoztunk és a házi meggylikőrt kortyolgattuk. Sajnos az idén az időjárás nem kedvezett, mert általában kint az udvaron szoktuk tartani, de így sem szomorkodtunk. Azt hiszem azért az idén még egy kinti sütögetést bepótolunk, ha ismét jó idő lesz.
És akkor jöjjön a híres csokitorta receptje. Sajnos fotó nem készült a szeletelésnél. Piskóta készítésénél most Lajos Mari receptjével próbálkoztam. Ami tetszett, hogy egyáltalán nem esett össze sütés után, megtartotta a formáját és egy kicsit tömörebb lett, mint az én hagyományos piskótám. Ez most azért volt jobb, mert a krém elég nehéz és így jobban tartotta a torta a formáját.









Csokoládé torta, vanília habbal és mogyoró grillázzsal
Hozzávalók (26 cm torta formához):
Piskótához:
120 g finom liszt
80 g étkezési keményítő
180 g cukor
20 g vaníliás cukor
1 késhegynyi szódabikarbóna
6 tojás
3 evőkanál hideg víz
egy csipet só

Csokoládé krémhez:
200 g jó minőségű 70%-os étcsokoládé
400 g állati habtejszín min. 30%-os
250 g mascarpone
(ízlés szerint lehet hozzá cukrot tenni, én kihagytam)

Vaníliahabhoz:
4 tojás sárgája
100 g cukor
1 teáskanál vaníliakivonat
250 g mascarpone
500 ml tejszín

Mogyoró grillázshoz:
100 g török mogyoró
60 g cukor
1 evőkanál vaj

Elkészítés:
A tojásokat válasszuk ketté. A sárgáját keverjük habosra a vaníliás cukorral illetve a sima cukor felével. A fehérjéhez adjuk hozzá a hideg vizet, a csipet sót és verjük habbá a cukor másik felével. A cukrot akkor adjuk hozzá kanalanként, amikor már kezd felverődni.
A lisztet mérjük ki a keményítővel együtt, adjuk hozzá a szódabikarbónát.
A kikevert tojássárgához szitáljuk hozzá a lisztes keverék 1/3 részét. Ezután mehet hozzá a felvert hab 1/3 része, óvatosan forgassuk össze egy fakanál vagy lapát segítségével, majd folytassuk így tovább. Vajjal kikent, liszttel megszórt tortaformába öntsük, majd előmelegített 180°C-os sütőbe kb. 40-45 perc alatt készre sütjük. Miután megsült hagyjuk a formába 10-15 percig, majd rácsra téve hagyjuk kihűlni.
A tejszín forraljuk fel. A csokoládét törjük darabokra és tegyük egy tálba. Adjuk hozzá a felforrt tejszínt, keverjük simára, majd hagyjuk kihűlni. Keverjük hozzá ekkor a mascarponét, majd tegyük hűtőbe egy éjszakára.
A vanília krémhez a tojások sárgáját a cukorral együtt gőz felett verjük habosra. Akkor jó, amikor a cukor már teljesen elolvadt. Ízesítsük vaníliakivonattal. Keverjük ki a mascarponéval, majd ezt is helyezzük a hűtőbe egy éjszakára.
A grillázshoz a vajat olvasszuk fel, adjuk hozzá a cukrot, majd közepes lángon addig melegítsük folyamatos kevergetéssel, amíg aranybarna nem lesz a cukor. Vigyázzunk ne égessük oda! Adjuk hozzá a mogyorót, keverjük meg párszor, majd kanalazzuk ki sütőpapírra.
Másnap a piskótát vágjuk három egyforma részre.
A csokoládé krémet habosítsuk ki.
A kihűlt vaníliakrémhez adjuk hozzá a hideg tejszínhabot, majd verjük fel jó habosra.
A mogyorót pedig csomagoljuk a sütőpapírba és jól törjük össze kalapáccsal vagy sodrófával.
Az alsó és a középső piskótát kenjük meg a csokoládé krémmel. Kívül vonjuk be a vaníliahabbal, díszítsük kedvünk szerint, majd az oldalát szórjuk meg mogyoró grillázzsal.

2015. augusztus 20., csütörtök

Vaslábasban sült sajtos-burgonyás kenyér

A mai nap a legtöbben biztosan valamilyen kenyér receptet hoznak magukkal, mint ahogy én is. De mi mást is lehetne a kenyér ünnepén. Az utóbbi időben nem sok kelt tésztás vagy kenyér receptet osztottam meg veletek, de nyugi még mindig nem járok pékségbe. Csupán legtöbbször elmarad a fotózás, mert a nagy meleg miatt éjszakára sült ki a kenyér. Ezt most hétvégén sütöttem és kimondotta a mai napra tartogattam! Az illata isteni és sokáig puha marad!







Vaslábasban sült sajtos-burgonyás kenyér
Hozzávalók:
100 g BL80 liszt
100 g rétesliszt
100 g teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt
100 g durum liszt
15 g élesztő
7 g só
1 teáskanál méz
200 g tört burgonya
80 g tejföl
80 g finomra reszelt mozzarella
kb. 1,5-2 dl langyos víz

Elkészítés:
A liszteket mérjük ki a dagasztó tálunkba. Morzsoljuk bele az élesztőt, adjuk hozzá a sót, a mézet, a langyos tört burgonyát, a tejfölt és a finomra reszelt mozzarellát. Annyi vizet adjunk hozzá, hogy közepesen lágy tésztát tudjunk belőle dagasztani. Fontos, hogy ne legyen kemény, mert hajtogatni fogjuk. Helyezzük lisztezett kelesztő tálba, pihentessük 40 percig. Hajtogassuk át a tésztát úgy, hogy keresztbe húzzuk a tésztát a tálban, miközben körbe haladunk és újabb cipót formázunk. Ezt ismételjük meg még kétszer, majd az utolsónál formázzuk meg és ekkor már a munkaasztalon hagyva, letakarva kelesszük 20-25 percig.
Az utolsó kelesztésnél helyezzük 200°C-os sütőbe a vaslábast, hogy átmelegedhessen.
A megkelt kenyeret emeljük meg óvatosan és helyezzük enyhén kiolajozott vaslábasban. Spricceljük meg vízzel, fedjük le, majd toljuk vissza a sütőbe. A hőmérsékletet ekkor csökkentsük 180°C-ra. Süssük 40 percig, majd fedő nélkül további 10 percig.
Rácsra téve hagyjuk kihűlni!

2015. augusztus 18., kedd

Olaszos, paradicsomos húsgombócok spagettivel

Általában azért jól sikerülnek a kiötletelt receptjeim, de ez most olyan volt, hogy bele kóstoltunk és mind a ketten azt mondtuk: Hmmm.... ez igen! Ez isteni lett! A paradicsom szósz tökéletes krémes, tapadt a tésztára, a hús puha és omlós. Tehát minden amilyennek kell lennie. Az ízek.... felejthetetlen. Jó lehet kicsit túlzok, de tényleg ez most nagyon el lett találva. Ajánlom mindenkinek, aki szereti az olaszos ízeket és ki van békülve a tésztás ételekkel!










Olaszos, paradicsomos húsgombócok spagettivel
Hozzávalók (4 személy részére):
Húsgombócokhoz:
700 g sertés darálthús
150 g házi kolbász
50 g zsemlemorzsa
2 gerezd fokhagyma
1/2 fej vöröshagyma
1 teáskanál őrölt édeskömény
1 teáskanál cayenne bors
1 teáskanál pirospaprika
1 teáskanál só
frissen őrölt bors

Továbbá:
1 nagy fej vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
1/2 csokor petrezselyem
2 teáskanál szárított kakukkfű
2 babérlevél
1 chilipaprika
só, bors
1,5 dl vörösbor
400 g konzerv paradicsom
6 dl házi paradicsomlé
100 g fekete olívabogyó

olívaolaj

Elkészítés:
Morzsoljuk a darált húshoz a házi kolbászt, törjük hozzá a fokhagymát. A vöröshagymát pucoljuk meg, majd daraboljuk egészen apróra. Ez is mehet a húshoz illetve a zsemlemorzsa, a fűszerek, ízlés szerint só. Jól gyúrjuk össze, hogy mindenhol egyforma ízű legyen. Formáljunk belőle akkora gombócokat, amekkora még éppen elfér a markunkba. Vegyünk elő egy nagyobb magas falú serpenyőt, amibe hevítsünk fel két-három evőkanál olívaolajat. Pirítsuk meg a gombócokat, majd szedjük ki egy tányérra.
A másik fej vöröshagymát is pucoljuk meg, daraboljuk fel. A megpucolt fokhagyma gerezdeket lapítsuk szét, aprítsuk fel. A petrezselyem zöldet is daraboljuk apróra.
A visszamaradt zsiradékon pirítsuk meg a vöröshagymát, majd dobjuk hozzá a fokhagymát és a petrezselyem zöldet. Adjuk hozzá a felkarikázott chilipaprikát, a babérlevelet és a kakukkfüvet. Öntsük fel vörösborral és forraljuk fel. Mehet hozzá a konzerv paradicsom és ekkor ízesítsük sóval illetve frissen őrölt borssal. Helyezzük el a gombócokat a serpenyőben, majd öntsük fel házi paradicsomlével. Alacsony lángon főzzük 2 óra hosszán keresztül, amíg be nem sűrűsödik, de azért ne fője el a szaftot. A főzés felénél adjuk hozzá a lecsepegtetett olívabogyót.
Kifőtt spagettivel tálaljuk!




2015. augusztus 17., hétfő

Ricottás alma torta (gluténmentesen)

Kedvenc sütijeim közé tartoznak azok, amik tartalmaznak almát. Lehet az almás pite vagy almás rétes vagy csak egy egyszerű kevert tésztába bele keverve. Az, hogy miért lett gluténmentes? Próbáltam egy egészségesebb változatban megsütni ezt a ricottás tortát, ami a lisztek miatt is sok fehérjét tartalmaz, alacsony glikémiás indexel rendelkeznek az alapanyagok és a mandulába még omega 3 zsírsav is megtalálható. Ráadásul nagyon könnyű, nem édes. Nagyon passzol egy délutáni tea vagy kávé mellé.






Ricottás alma torta (gluténmentesen)
Hozzávalók (18 cm átmérőjű tortaformához):
3 kisebb alma
200 g ricotta
1/2 citrom leve
1 citrom reszelt héja
3 tojás
kb. 100 ml tej (függ attól, mennyire száraz a ricotta)
45 g olvasztott vaj
100 g nyírfacukor
1 teáskanál fahéj
1 teáskanál (gluténmentes) sütőpor
50 g kókuszliszt
50 g hajdinaliszt
50 g (gluténmentes) zabliszt
50 g szeletelt mandula

Elkészítés:
Az almát hámozzuk meg, kockázzuk fel apróra.
A ricottát tegyük egy tálba, adjuk hozzá egy fél citrom levét és a reszelt héját, a tojások sárgáját, a tejet, az olvasztott vajat és a cukor 1/3 részét, majd keverjük habosra. A tojások fehérjét verjük fel a cukor másik részével. A száraz alapanyagokat mérjük ki egy tálba, keverjük össze, majd adjuk a nedves alapanyagokhoz. Forgassuk bele a felvert tojás fehérje habot illetve két részletben a felkockázott almát. Öntsük vajjal kikent tortaformába. Szórjuk meg a tetejét szeletelt mandulával.
Helyezzük előmelegített 180°C-os sütőbe kb. 45 percre. Rácsra téve hagyjuk teljesen kihűlni.