2015. december 31., csütörtök

Tiramisu és gesztenye golyók

Nagy léptekben telt el az idei év is. Szinte tisztán emlékszem az év elejére és most csak azt vesszük észre, hogy egy következő évbe lépünk át. Sok minden történt, ha el kellene mesélnem regényt írhatnék. Ismét tanultam az élettől, és megéltünk számtalan pillanatot, amire örökké emlékezni fogunk. Voltak jó dolgok és voltak rosszak. Ilyenkor megpróbáljuk a rosszakat elfelejteni és pozitív gondolatokkal elkezdeni az új évet. Mit tartogat nekünk? Szerintem a sorsunkat magunk írjuk és már sejthetjük, hogy mi fog velünk történni, de meglepetések mindig vannak.
A délutáni hidegtál készítés után, fotóztam egy párat és már készülődünk is az estére. De ma sem hagylak benneteket recept nélkül, sőt akár még gyorsan be is lehet gyúrni, amennyiben minden van otthon.

Kívánok Mindenkinek Nagyon Boldog, Gazdag Új Évet!







Tiramisu golyó
Hozzávalók (30 db-hoz):
20 dkg babapiskóta
25 dkg mascarpone
3 evőkanál frissen főzött kávé
2 evőkanál amaretto likőr
3 evőkanál porcukor
2 teáskanál holland kakaópor

Gesztenye golyó
Hozzávalók (30 db-hoz):
17 dkg kész kakaós piskótalap (2 tojásból)
2 evőkanál mascarpone
20 dkg gesztenyemassza
3 evőkanál porcukor
2-3 evőkanál meggylé
1 teáskanál holland kakaópor
5 dkg darált dió

Elkészítés:
A tiramisu golyókhoz a babapiskótát késes robotgépbe tesszük, apróra daráljuk. Nem baj, ha maradnak benne nagyobb darabok. Hozzá tesszük a mascarponét, a kávét, a likőrt és a porcukrot, majd összegyúrjuk. Amikor már összeáll, gombócokat formálunk belőle és kakaóporba meghempergetjük.
A kakaós piskótalapot előző nap megsütjük, de lehet készen is kapni. Késes robotgépbe tesszük, apróra turmixoljuk. A mascarponéval, gesztenyemasszával, porcukorral, a meggy lével és a kakaóporral összegyúrjuk, gombócokat formálunk belőle. Darált dióba hempergetjük.
Tálalásig hűtőbe tároljuk.

2015. december 30., szerda

Aszalt paradicsomos rudacskák

Az elmaradhatatlan szilveszteri sós... Egy jó borozós, fröccsözős este mellé feltétlen kell valami ropogtatni való. Szeretjük a pogácsákat vagy a sós sütiket és szerintem ennél jobb vendégváró ötlet nincs is. Ezek az ízletes rudacskák sokáig puhák maradnak, így amennyiben megmarad (bár szerintem nem fog), másnap, sőt harmadnap is jó ízűen lehet belőle falatozni.
A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2016 januári számában is.








Aszalt paradicsomos rudacskák
Hozzávalók:
12,5 dkg fehér tönkölyliszt
12,5 dkg túró
1 tojás
6 dkg hideg vaj
4 evőkanál reszelt parmezán
4 aszalt paradicsom
6 friss bazsalikomlevél
1 kávéskanál só

Elkészítés:
Minden hozzávalót kimérünk, és késes robotgéppel addig kevertetjük, amíg a tészta nagyjából összeáll. Fóliába csomagolva legalább 1/2 órára hűtőbe tesszük. A hideg tésztát lisztezett deszkán kb. 1/2 cm vastag téglalappá nyújtjuk. A rövidebb oldalánál fogva feltekerjük. Még egyszer kinyújtjuk és tekerjük. Végül kinyújtjuk, majd éles késsel kb. 1 cm széles csíkokra vágjuk. Sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük, és előmelegített, 200 fokos sütőben 13-15 perc alatt készre sütjük.






2015. december 29., kedd

Avokádóval töltött tojás

Szilveszterre sokféle étellel készülhetünk, de szerintem nálunk még mindig a legdivatosabb a hidegtál. Mi azért is szeretjük, mert el lehet lenni vele egy-két napig, főleg másnap fáradtan nem kell főzésre gondolni. Hogy milyen finomságok lesznek vagy voltak, azzal már csak jövőre fogtok találkozni viszont most itt van egy jó ötlet, ha nem a hagyományos májkrémes verziót szeretnétek választani. A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin 2016-os januári számában is.






Avokádóval töltött tojás
Hozzávalók 10 darabhoz:
5 főtt tojás
1 érett avokádó
1 teáskanál dijoni mustár
1 evőkanál frissen facsart citromlé
1 kávéskanál só
frissen őrölt bors
2 evőkanál krémsajt

Elkészítés:
A megpucolt tojásokat és az avokádót kettévágjuk. Az avokádó magját eltávolítjuk, a húsát késes robotgépbe kanalazzuk. A tojások sárgáját és a krémsajtot is hozzáadjuk, és krémesre turmixoljuk. Mustárral, citromlével, sóval és borssal ízesítjük. Habzsákba szedjük, majd megtöltjük vele a tojásfehérjéket.

Tipp: érdemes közvetlenül fogyasztás előtt összeállítani, mert idővel elszíneződik a krém.




2015. december 28., hétfő

Fokhagymás-bazsalikomos csirkemell, friss bagettben

Kicsit összetett a recept, mert nem úgy kezdődik, hogy "Végy a boltba egy bagettet!", hanem inkább süssünk. Szuper vendégváró szendvics készülhet belőle. Kisebbekre feldarabolva, isteni falatkák, ráadásul laktató is. Akár hideg tálak mellé is készíthetjük. Ezen kívül, a sok nehéz ételek után, amikor már a főtt kaját annyira nem kívánjuk akár ebédre, uzsonnára tökéletes választás. A kimaradt bagettet pirítósként, különböző feltétekkel is tálalhatjuk.








Fokhagymás-bazsalikomos csirkemell, friss bagettben
Hozzávalók (4 bagetthez):
200 g fehér liszt
200 g teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt
3 dl víz
5 g élesztő
2 kávéskanál só

Fokhagymás-bazsalikomos csirkemellhez:
50 dkg csirkemellfilé
10 bazsalikomlevél
2 gerezd fokhagyma
3 evőkanál olívaolaj
2 evőkanál sűrű balzsamecet
2 evőkanál frissen facsart citromlé

frissen őrölt bors

Továbbá:
mustár
ruccola
retek
piros hegyes paprika
olívabogyó
ecetes gyöngyhagyma

Elkészítés:
Először a bagetteket készítjük el, amihez egy nappal korábban hozzá kell látnunk. A liszteket kimérjük egy tálba, belemorzsoljuk az élesztőt, hozzáadjuk a sót és a vizet, majd könnyű, lágy, hólyagos tésztát dagasztunk belőle. Szobahőmérsékleten pihentetjük 2 órán keresztül, majd minimum 12 óra hosszára hűtőbe tesszük. Ezután a hűtőből kivéve, enyhén lisztezett deszkára borítjuk, áthajtogatjuk. Baláról, jobbra, fentről, le. Megfordítjuk, letakarva 30 percet pihentetjük. Ezt még egyszer megismételjük, majd 4 részre osztjuk. Bagettet formálunk belőle, sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük. Letakarva duplájára kelesztjük. A tetejét megcsipkedjük ollóval, vagy bevágjuk egy nagyon éles késsel. Megspricceljük vízzel,majd előmelegített 200°C-os sütőbe 25-30 perc alatt készre sütjük. Rácsra téve hűlni hagyjuk.
A csirkemellet vékony szeletekre vágjuk. A bazsalikomleveleket, a fokhagymával, balzsamecettel, olívaolajjal és a citromlével összeturmixoljuk. A hús szeleteket sózzuk, borsozzuk, majd megforgatjuk a pácba. Száraz grill serpenyőben vagy panini segítségével mind a két oldalát megsütjük.
A kihűlt bagettet kettévágjuk, megkenjük mustárral, megpakoljuk ruccolával, retekkel és piros hegyes paprikával, majd rátesszük a kész csirkemell szeleteket. Olívabogyóval és ecetes gyöngyhagymával tálaljuk!




2015. december 27., vasárnap

Tápióka puding, lemon curd-vel és gránátalmával

A karácsonynak igaz vége, bár szerintem sok helyen még a maradékot fogyasztják. Nekem főzni kellett, mert az ünnepi készülődés nagy részét megúsztam és nem volt itthon semmi. A hűtő viszont tele van, így könnyen tudtam variálni az ebédünket. Lassan viszont lehet készülni szilveszterre. Az idén is hidegtál lesz itthon. Balázs nagyon szereti, én meg elvagyok vele. A legjobb, hogy pár napig eláll és bármilyen napszakban fogyasztható. Desszertnek viszont ez a tápióka puding, savanykás ízzel kis pohárkákba, tökéletes választás lehet.








Tápióka puding, lemon curd-vel és gránátalmával
Hozzávalók (4 pohárhoz):
10 dkg tápiókagyöngy
3 dl víz
4 dl  tej
2 teáskanál méz
1 teáskanál vanília kivonat

Továbbá:
2 dl lemon curd
1 gránátalma

Elkészítés:
A tápióka gyöngyöt vízbe tesszük minimum 3 óra hosszára. Feltesszük főni a tejjel, a mézzel és a vanília kivonattal. Folyamatos kevergetés mellett sűrű, krémesre főzzük.
Poharakba adagoljuk. Előre elkészített lemon curdöt kanalazunk mindegyik tetejére és gránátalma maggal díszítjük.




2015. december 26., szombat

Zöldfűszeres tarja, meleg édesburgonya salátával

Még az ünnepek előtt pár nappal készítettem ezt a szaftos zöldfűszeres tarját, aminek a receptje igaz még most ért ide, de azt hiszem nem csak karácsonyra lehet elkészíteni. Ünnep második napján úgy gondolom mindenki tele van halászlével, töltött káposztával, sültekkel, sósakkal és édességekkel. Nem kívánunk már igazán semmit... maximum egy másik gyomrot, hogy a következő vendéglátó se sértődjön meg. Ezek most anyuék lesznek, ma oda megyünk. Szerencsére ma nyitva van az edzőterem, így előtte megdolgoztatjuk egy kicsit a testünket, hátha jobban fog csúszni az ebéd. Azt hiszem januártól indul a diéta... :)








Zöldfűszeres tarja, meleg édesburgonya salátával
Hozzávalók:
Zöldfűszeres tarjához:
6 szelet tarja
1 evőkanál morzsolt zsálya
2 teáskanál morzsolt majoránna
2 teáskanál morzsolt kakukkfű
2 teáskanál zöldbors
1 kávéskanál őrölt bors
2 teáskanál só
2 gerezd zúzott fokhagyma
1 dl olaj
0,5 dl fehérborecet
1,5 dl tej
1 evőkanál liszt

Meleg édesburgonya salátához:
3 édesburgonya
50 dkg kelbimbó
2 fej lilahagyma
2 evőkanál extra szűz olívaolaj
2 evőkanál balzsamecet

frissen őrölt bors
1/2 gránátalma
3 evőkanál gránátalmalé

Elkészítés:
A tarjához elkészítjük először a pácot. A fűszereket, a sót, a borsot, a zúzott fokhagymát, az olajat és a fehérborecetet kikeverjük, majd jól a tarjába masszírozzuk. Egy nagyobb jénaiba helyezzük, kevés vizet aláöntünk, majd alufóliával alaposan betakarjuk. Előmelegített 170°C-os sütőbe két óra alatt puhára pároljuk. A visszamaradt szaftot kimerjük egy tálba, a húst visszatakarjuk. Tálalás előtt a fólia alatt 20 percig hagyjuk pihenni. A szaftot serpenyőbe öntjük, egy evőkanál liszttel elkeverjük csomómentesre, felhevítjük, majd besűrítjük. Tej hozzáadásával hígítjuk, amíg el nem érünk egy szószos, mártásos állagot.
Az édesburgonyát meghámozzuk, kisebb kockára daraboljuk. A kelbimbó külső levelét eltávolítjuk, kettévágjuk. A lilahagymát megpucoljuk, feldaraboljuk. Sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük. Ízesítjük sóval, borssal, meglocsoljuk olívaolajjal és balzsamecettel. Előmelegített 200°C-os sütőbe 20 perc alatt készre sütjük. Kiszedjük egy tálba, hozzáadjuk egy fél gránátalma magját és a másik feléből kifacsarunk kb. 3 evőkanálnyi levet. Ezzel meglocsoljuk, melegen tálaljuk.




2015. december 25., péntek

Rozmaringos-fokhagymás libacomb, posírozott körtével

A tegnapi ebédhez kicsit későn fogtam neki, ugyanis meglepetésemre mégis megérkezett anyum ajándéka, ami természetesen a munkahelyemre lett kérve. Úgyhogy, ahogy elterveztem a délelőttöt, úgy lőttek is neki. Nem baj, annyi édesség van azzal kibírjuk ebédig. Tehát fogjunk hozzá... végy 10 dkg főtt gesztenyét... oké, meg van a páromat elküldtem érte előző nap. Gesztenyés gnocchi lesz belőle, recept alapján. Átpuhítottam egy kevés forró tejszínben, összetörtem a főtt burgonyával, kevés liszttel összegyúrtam, majd megformáltam. Gyanús volt, hogy tojás nem kell bele? Én mindig szoktam tenni. De hát, én naiv hittem abban, hogy áááá úgysem fő szét. Már minden tálalásra kész volt, már csak ez hiányzott. Zutty a forró vízbe... keverés, kavarás... gondolkodás... hová lett a gnocchi? :) Oké, szénhidrát mentes ebéd lesz. Tálalás... asztalterítés... fotózás... Balázs, kész az ebéd? Na, mi hiányzik a tányérról? Válasz: Talán a citrom? :) Nem, nem. Más! Gondolkodás... Gnocchi? Az, az... Jót nevettünk, majd a végén arra az elhatározásra jutottunk, hogy jó volt ez anélkül is, így legalább legyűrtünk valahogy egy szelet süteményt és a Mokos ribizlibor is lecsúszott mellé. Az esti vacsira úgyis kellett a hely. :)







Rozmaringos-fokhagymás libacomb, posírozott körtével
Hozzávalók (2 személy részére):
Rozmaringos-fokhagymás libacombhoz:
2 házi libacomb
só, bors
3 szál rozmaring
10 gerezd fokhagyma
2 evőkanál liba vagy kacsazsír
2 dl száraz fehérbor

Posírozott körtéhez:
2 db bosc kobak körte
5 dl vörösbor
3 csillagánizs
2 cm friss gyömbér
1 kávéskanál fahéj
5 szegfűbors
2 zöld kardamom
2 evőkanál nyírfacukor

Elkészítés:
A libacombok mindkét oldalát sózzuk és borsozzuk. Fedeles serpenyőben felhevítjük a zsiradékot, majd a combot bőrös felével lefelé ráhelyezzük. Kisütjük a zsírját, megfordítjuk, fehéredésig pirítjuk. A megpucolt fokhagyma gerezdeket hozzátesszük a rozmaring ágakkal, felöntjük borral és lefedve puhára pároljuk kb. 1,5 óra alatt alacsony lángon. (Éppen csak rotyogjon.) Közben, ha szükséges pótoljuk a folyadékot vízzel.
A körtéhez a vörösbort a fűszerekkel és cukorral felforraljuk. A körtéket egészben hagyva meghámozzuk, majd a forró fűszeres vörösborba tesszük. Fél óra alatt puhára főzzük.
Ruccolával tálaljuk!



2015. december 24., csütörtök

Mézes-diós kalács

Készülődés ide, készülődés oda, azért nem feledkeztem meg senkiről. Itt vagyok és tegnap este sült mézes-diós kalácsom receptjét hoztam karácsonyi ajándékként. Tudom, csomagolva, elküldve jobb lenne, de a recept is sok segítség lehet. Nagyon finom, a töltelék egyáltalán nem édes, így akár reggelire is fogyaszthatjuk. Ma délutánra sikerült összeraknom a konyhát. A kalácsom is kisült illetve az ebéddel is elkészültem. Azt hiszem most jön a pihenés. Az idén is szerencsések vagyunk ugyanis vendégségből megyünk vendégségbe egészen 26-a estig, így csak a sok evést kell kipihenni. Már előre félek. Én aki jól lakik fél tányér másodikkal, hogy fogom végig kóstolni azokat a finomságokat. Kedvenc ünnepem a karácsony, mert ha már egész évben rohanás van ilyenkor biztosan együtt ünnepel a család. Imádom a fenyőfa illatát, a sütést-főzést és a karácsonyi dalokat, a karácsonyi filmeket. Tehát bármi jöhet... a hó is.... :)


Békés, boldog Karácsony Kívánok Mindenkinek!






Mézes-diós kalács
Hozzávalók (2 rúdhoz):
20 dkg fehér liszt
20 dkg fehér tönköly liszt
1,5 evőkanál cukor
1 kávéskanál só
2,5 dkg élesztő
10 dkg tejföl
25 ml víz
10 dkg olvasztott vaj
2 tojás

Töltelékhez:
6 dkg olvasztott vaj
3 evőkanál nyírfaporcukor
4 evőkanál méz
25 dkg darált dió
1 citrom reszelt héja

Tetejére:
1 felvert tojás

Elkészítés:
A liszteket kimérjük egy tálba, belemorzsoljuk az élesztőt, hozzáadjuk a sót, a tejfölt, a két tojást és a vizet. Elkezdjük összedolgozni a tésztát robotgéppel vagy kézzel, majd folyamatosan beledagasszuk az olvasztott vajat. Szép fényes, közepesen lágy tésztát kell kapjunk. Kelesztő tálba téve hűtőbe pihentetjük 1,5 óra hosszát.
A töltelékhez a diót kikeverjük a vajjal, a mézzel, a nyírfaporcukorral és a citrom reszelt héjával.
A megkelt tésztát lemérjük, ketté vágjuk, majd kb. 25x20 cm nagyságú téglalapra nyújtjuk. Ne legyen túl vékony, mert akkor elszakad.
A tölteléket is kétfelé osztjuk, a tésztára kanalazzuk. Habkártya segítségével egyenletesen elosztjuk. A rövidebbik oldalát éppen csak kicsit behajtjuk, majd a szélesebbik oldalánál fogva feltekerjük. Így járunk el a másik tésztával is. Sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük 30 perc alatt duplájára kelesztjük.
Felvert tojással megkenjük.
Előmelegített 180°C-os sütőbe 25-30 perc alatt készre sütjük. Ha nagyon pirulna a teteje, akkor csökkentsünk egy kicsit a hőmérsékleten.
Rácsra téve hagyjuk hűlni, majd szeleteljük fel.


2015. december 23., szerda

Puszedli kocka

Az idén nem készült mézeskalács, mert sajnos nem volt időm. Mindig advent első vasárnapján sütöm, de más dolog miatt elmaradt. Helyette arra gondoltam, hogy megsütöm sütemény formában. Tavaly készítettem már hasonlót "Mézeskalács marcipánnal, szilva lekvárral" címmel, ebből indultam ki és alkottam meg ezt a variációt. Ma este már nekem is sikerült belevetnem magam a karácsonyi sütögetésbe és azt kell mondanom hamar el is készültem vele. Csupán egy tortát és egy fantasztikus diós kalácsot sütöttem, aminek holnap hozom is a receptjét, mert nem is én lennék, ha nem variáltam volna át a korábbi mákosomat.







Puszedli kocka
Hozzávalók (20x20 cm-es tepsihez):
Piskótához:
1 bögre fehér tönkölyliszt
1/4 bögre zabliszt
1 evőkanál holland kakaópor
1 teáskanál szódabikarbóna
2 teáskanál mézeskalács fűszerkeverék
1/4 bögre méz
1/4 bögre nyírfacukor
1 tojás
6 dkg olvasztott vaj
1/2 bögre kefír

Töltelékhez:
15 dkg aszalt szilva
10 dkg marcipán
3 evőkanál házi sűrű szilvalekvár

Tetejére:
7 dkg étcsokoládé
2 dkg vaj
1 evőkanál holland kakaópor
2 evőkanál nyírfacukor

Elkészítés:
A liszteket kimérjük, hozzáadjuk a kakaóport, a mézeskalács fűszerkeveréket és a szódabikarbónát. A vajat kihabosítjuk a cukorral és a mézzel, hozzáadjuk a tojást és az olvasztott vajat. Amikor már elérte a krémes állagot, beletesszük a kefirt illetve két részletben a száraz alapanyagot. Csomómentesre keverjük. Sütőpapírral bélelt formába helyezzük.
Előmelegített 180°C-os sütőbe 15-20 perc alatt készre sütjük. Végezzünk tűpróbát!
Az aszalt szilvát, a marcipánnal és a szilvalekvárral késes robotgépbe tesszük, krémesre turmixoljuk.
A kihűlt piskótát kettévágjuk, megkenjük a töltelékkel, majd ráhelyezzük a piskóta lapot.
Felolvasztjuk gőz felett az étcsokoládét a vajjal, hozzáadjuk a kakaóport és a nyírfacukrot. Addig melegítjük, amíg a cukor el nem olvad. A sütemény tetejére öntjük, hagyjuk megdermedni. Kisebb kockákra szeljük.




2015. december 22., kedd

Karácsonyi granola

Pár hete elfogyott a korábban készített házi granolám, úgyhogy készítenem kellett másik adagot. Szétnéztem a konyhaszekrényben, majd rátaláltam egy pár olyan alapanyagra, amit még soha nem használtam ebben a formában. Ha már úgyis jön a karácsony, akkor készíthetünk olyat, amit akár egy szép üvegbe téve ajándékba is adhatunk. Hogy mi legyen benne? Ilyenkor mindenféle magvak kaphatók, főleg a dió, a mandula és a mogyoró az ami hangsúlyban van ebben az időszakban. Aszalt gyümölcs szinte bármi, illetve amit még pluszban hozzátettem, az cukrozott gyömbér és pomelo. Talán a stollenre emlékeztet minket. A fűszerezésre is odafigyeltem, hogy ne legyen átlagos. Maradt itt is a narancsos-kakaós verzió, ami ilyenkor nagyon nagy kedvenc nálam.












Karácsonyi granola
Hozzávalók:
3 bögre nagy szemű zabpehely
1/2 bögre napraforgó mag
1/2 bögre mogyoró
1/2 bögre dió
1/2 bögre mandula
1/3 bögre lenmag
1/2 bögre kókuszreszelék
1 bögre aszalt áfonya
1/2 bögre aszalt szilva
1/2 bögre mazsola
1/2 bögre cukrozott pomelo
1/2 bögre cukrozott gyömbér
75 ml narancslé
1 narancs reszelt héja
2 evőkanál házi szilvalekvár
2 teáskanál méz
50 ml dió olaj
1 evőkanál holland kakaópor
1 teáskanál fahéj
1/2 teáskanál őrölt zöld kardamom
1 teáskanál vaníliakivonat

Elkészítés.
Mérjük ki a zabpelyhet, a kókuszreszeléket és a magvakat egy tálba. Keverjük ki a narancslevét a szilvalekvárral, a mézzel és az olajjal. Egy nagyobb narancs héját reszeljük hozzá. Adjuk hozzá továbbá a kakaóport, a fahéjat, a kardamomot és a vaníliakivonatot, majd keverjük simára.
Öntsük a kimért alapanyaghoz, jól forgassuk össze. Sütőpapírral bélelt tepsire kanalazzuk, egyenletesen elosztjuk rajta.
Előmelegített sütőbe 170°C-on 45 perc alatt megpirítjuk. Sütés közben forgassuk át egy lapát segítségével kétszer, háromszor.
Az aszalt szilvát, a pomelot és a gyömbért daraboljuk fel. A mazsolával és az áfonyával együtt tegyük a kész granolához. A sütőlemezen hagyjuk kihűlni, majd dobozba tárolva 2-3 hétig is eláll.