2016. január 31., vasárnap

Joghurtos túrófánk

Lassan itt a farsangi mulatozás ideje, lehet sütni a fánkokat. Minden évben egyszer rászánom magam és valamilyen formában sütök. Legyen az kelt, égetett vagy éppen sütőporos tészta. A lényege, hogy mindegyiket bő olajba kell sütni. Van már a sütőben sült módszeres is, de hát az mégsem olyan. Az azért gyakrabban készül nálunk. Tehát, jövő héten megyek céges farsangi buliba és erről eszembe jutott, hogy hoppá itt az ideje fánkot sütni. A túrós és a joghurtos ötleteket kevertem össze, aminek az eredménye egy nagyon könnyű isteni finom fánkocska lett, amit sima csokoládé szósszal leöntve ettük. Amolyan abbahagyhatatlan verzió. :)










Joghurtos túrófánk
Hozzávalók (kb. 20-25 db-hoz):
250 g félzsíros túró
150 g görög joghurt
230 g fehér tönkölyliszt
1 csapott teáskanál szódabikarbóna
50 g nyírfacukor
1 teáskanál vaníliakivonat
2 tojás

Sütéshez:
3 dl olaj

Csokoládé öntethez:
70 g étcsokoládé
150 g tejszín
1 teáskanál méz
csipet fahéj

Elkészítés:
A túrót összetörjük villa segítségével. Hozzáadjuk a cukrot, a vaníliakivonatot, a két tojást és a joghurtot. Habverő segítségével krémesre keverjük. Kimérjük a lisztet, elvegyítjük benne a szódabikarbónát, majd a túrós keverékhez tesszük. Csomómentesre keverjük. Amennyiben igényel még folyadékot, lazítsuk még egy kevés joghurttal. A galuskánál kicsit szilárdabbnak kell lennie.
Két kiskanál segítségével golyókat formálunk, majd forró olajba tesszük. Figyeljünk arra, hogy ne legyen túl forró, mert nem fog átsülni és így hamar megsül kívül. Kb. 3-4 perc alatt sülnek meg.
Magától átfordulnak, ha véletlen nem akkor időközben fordítsuk meg. (Válasszunk kisebb lábast, így nem lesz szükségünk sok olajra.)
Papírtörlővel bélelt tálba szedjük, így felszívja a felesleges olajat.
Az étcsokoládét felolvasztjuk, hozzáadjuk a mézet, a fahéjat, majd a tejszínnel krémesre keverjük.
A fánkokat megszórjuk porcukorral és csokoládé öntettel kínáljuk!











2016. január 29., péntek

Piros mártásos, póréhagymával töltött hústekercs

Nem csak az a jó azokban az ételekben, amit csak össze kell készíteni, feltenni a tűzre vagy sütőbe helyezni és pár óra múlva kész is, hanem az is, hogy egybe fő sok minden mással is, amitől nagyon jó íze lesz. A lassan főtt, sült ételek általában sokkal finomabbak, mert összeérnek az ízek és ráadásul sokkal omlósabb a hús is. Itt is egy edénybe kerül rengeteg finomság. Hétvégén pont találó lehet, hiszen mellette takaríthatunk, pihenhetünk vagy készíthetünk desszertet.






Piros mártásos, póréhagymával töltött hústekercs
Hozzávalók:
1 kg szeletelt sertéscomb
1 szál póréhagyma
8-10 csemegeuborka
só, bors
mustár
szeletelt bacon
3 evőkanál olaj
2 szál répa
400 g konzerv paradicsom
1 rozmaringszál
2 teáskanál morzsolt kakukkfű (ha van friss használjuk azt)
3 babérlevél
1 teáskanál cukor
3 dl vörösbor
5 dl marhahúsalaplé

Elkészítés:
A sertéscomb szeletek amennyiben nem vékonyak, klopfoljuk ki egy kicsit. A póréhagymát vágjuk 3 egyenlő részre, majd szeljük csíkokra az uborkával együtt. Mindegyik szelet húst szórjunk meg sóval és borssal, kenjük meg mustárral. Helyezzünk el mindegyik szeletre egy-két szelet bacont, mehet rá a póréhagyma és az uborka, majd feltekerjük. Egy nagyobb fedeles, magas falú serpenyőbe olajat hevítünk, amire ráhelyezzük a göngyölt húst. Mindkét oldalát fehéredésig pirítjuk. Felöntjük vörösborral és húsalaplével, majd hozzáadjuk a konzerv paradicsomot és a megpucolt, feldarabolt répát. Rozmaringgal, kakukkfűvel, babérlevéllel és egy kevés cukorra ízesítjük. Fedő alatt, alacsony lángon 2 óra alatt puhára főzzük. Miután megpuhult a hús, kiemeljük. A babérlevelet és a rozmaringszálat kiszedjük, a visszamaradt szaftot pedig krémesre turmixoljuk, majd a húsra öntjük.
Rizi-bizivel vagy tört burgonyával tálaljuk!







2016. január 28., csütörtök

Toast kenyér

Még vasárnap bedagasztottam egy adag, majdnem kalács tésztának mondható kenyeret. Ami végül kicsit tovább is maradt szobahőmérsékleten illetve véletlen kisebbre toltam a formát, ami miatt kelésnél eléggé kijött a formából. No, de majd lesz belőle valami. Úgysem akartam fotózni, mindegy. Házi disznósajt, májas, tepertő és abált szalonna mellé tökéletes lesz. Na jó, ezt azért osztottam meg, hogy kicsit irigykedjetek. Betettem a sütőbe és miután kiszedtem a formából csak ámultam. Hogy ez milyen szép lett! Pille könnyű és isteni ropogós héja van. Esküszöm, ha akartam volna sem lett volna ilyen finom és szép. :)






Toast kenyér
Hozzávalók:
20 dkg fehér tönkölyliszt
20 dkg fehér liszt
20 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
3 tojás sárgája
2,5 dkg élesztő
1 evőkanál cukor
2,5 dl víz
7 dkg tejföl
1 teáskanál só
3 dkg olvasztott vaj

Elkészítés:
A liszteket dagasztótálba kimérjük, hozzáadjuk a tojások sárgáját, a sót és a cukrot. Az élesztőt a tejfölbe morzsoljuk, krémesre keverjük, majd ezt is belekanalazzuk. Víz hozzáadásával összeállítjuk a tésztát, majd olvasztott vajjal együtt rugalmas tésztát dagasztunk belőle.
Kelesztőtálba tesszük, 2 óra hosszára szobahőmérsékleten hagyjuk. Enyhén lisztezett felületre borítjuk, átgyúrjuk, majd vastagabb kb. 20 cm hosszú hengert formázunk belőle.
Lisztezett kenyérformába tesszük, duplájára kelesztjük. Akkor lesz ilyen szép formás, ha hagyjuk túl kelni a formán. Ez nem azt jelenti, hogy túlkelesztjük a tésztát, hanem kisebb helyet hagyunk neki, így magasabbra nő, mint a forma.
Előmelegített 180°C-os sütőbe 45 perc alatt készre sütjük.
Rácsra téve hagyjuk hűlni.





2016. január 27., szerda

Zsályás grill szeletek, rokfort mártással

Jó lenne már egy kertes házban lakni. Esküszöm én még télen is grilleznék. Szeretek szabadtéren sütögetni. Mindkettőnk nagy álma egy kinti grill terasz, ahol eltölthetnénk az egész nyarat. Nah, de egyszer az álom valóra válik. Most maradok a konyhai panini sütőmnél, amiben nem csak finom szendvicsek készülnek, hanem húst is lehet grillezni.
Sajt mártással és édesburgonyával kiegészítve válik teljessé a menü.







Zsályás grill szeletek, rokfort mártással 
Hozzávalók 4 személy részére:
8 szelet sertéscomb
3 teáskanál szárított zsálya
3 teáskanál kakukkfű
1 kávéskanál őrölt bors
1 kávéskanál szerecsendió
4 evőkanál olívaolaj


Rokfort mártáshoz:
5 dkg vaj
5 dkg fehér tönkölyliszt
5 dl tej
10 dkg roqfort 
só, bors
szerecsendió

Madársalátához:
madársaláta
3 evőkanál extra szűz olívaolaj
2 evőkanál balzsamecet
1 teáskanál citromlé
1 teáskanál méz
só, bors

Továbbá:
édesburgonya
só, bors
olívaolaj

Elkészítés:
A hús szeletek mindkét oldalát kicsit kiklopfoljuk, sózzuk és borsozzuk. A fűszereket elkeverjük az olajjal, majd mindegyik szeletet megkenjük a páccal. A grill sütőnket vagy panini sütőnket felmelegítjük, mindkét oldalát készre sütjük.
A mártáshoz, a vajat felolvasztjuk, elkeverjük benne a lisztet csomómentesre, majd lassan felöntjük tejjel. Amikor besűrűsödött, hozzáadjuk a sajtot és végül sóval, borssal és szerecsendióval ízesítjük.
A salátát (helyettesíthetjük bármilyen kedvenccel) megmossuk, lecsöpögtetjük. Az olívaolajhoz adjuk a balzsamecetet, a frissen facsart citromlevet, a mézet és végül sóval, borssal ízesítjük. Ezzel locsoljuk meg salátánkat.
Az édesburgonyát meghámozzuk, vékony hasábra vágjuk, sóval, borssal megszórjuk. Meglocsoljuk olívaolajjal, jól összeforgatjuk. Sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük. Előmelegített 200°C-os sütőbe 20 perc alatt készre sütjük.






2016. január 26., kedd

Marcipános almás pite

Az elmúlt napokban tényleg inkább csak valamilyen étel receptet hoztam, ugyanis megfogadtam, hogy egy darabig kizárjuk az életünkből amennyire csak lehet az édességet. Azt hiszem visszatérhetünk a régi szokásainkhoz, hogy hétvégére jöhet valami desszert. Tényleg az ünnepek alatt cukor sokkot kaptam, pedig nem tömtem magamba, de kaptunk mindenhonnan, így itthon is volt mindig mihez nyúlni. Egy viszonylag egészséges, egyszerű és nagyon finom marcipános, almás pitét hoztam. Ami igazából kevert tésztából készült, úgyhogy kicsit hamiskás, viszont a formája az bizony az. Tényleg pillanatok alatt összelehet dobni és ráadásként tálalhatjuk tejszínhabbal vagy vanília fagyival is.






Marcipános almás pite
Hozzávalók 26 cm átmérőjű pite formához:
200 g fehér tönkölyliszt
75 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
2 teáskanál sütőpor
80 g nyírfacukor
2 teáskanál vaníliakivonat
2 evőkanál mandula likőr
200 g marcipán
150 g szoba-hőmérsékletű vaj
5 tojás
1 dl tej
3 alma
1/2 citrom leve
1 citrom reszelt héja

Elkészítés:
A liszteket kimérjük, belevegyítjük a sütőport. A vajat és a marcipánt habosra keverjük a cukorral, amihez egyesével hozzáütjük a tojásokat. Vaníliakivonattal, mandulalikőrrel és a citrom reszelt héjával ízesítjük. Beleöntjük a tejet, majd csomómentesre keverjük a liszttel.
Vajazott, lisztezett formába kanalazzuk. Az almát meghámozzuk, nagyobb cikkekre vágjuk, majd meglocsoljuk a citrom levével. Elhelyezzük a tészta tetején úgy, hogy egy kicsit belesüppedjenek.
Előmelegített 170°C-os sütőbe 40 perc alatt készre sütjük.
Porcukorral meghintve tálaljuk!



2016. január 25., hétfő

Joghurtos, paradicsom pestos csirkemell mozzarellával

Jó beszélgetni néha más emberekkel, főleg akkor, ha egy cipőben járunk. Ez a mai napom ilyen volt. Aranyos lányokkal sikerült megismerkednem, akikkel felhőtlenül, nyugodtan telt el ez nap. Sikerült teljesen kikapcsolódni és egyszerűen kitudtam azt mondani, hogy semmi nem érdekel. Lehet sikerült az a négy fal, ami körül vett minket. Nem voltam a munkahelyemen és nem ültem itthon, ahol mindig van valami teendő. Még holnap jön egy pihenős, színezős, beszélgetős nap, azután visszacsöppenek a munkába. De addig is együnk valami finomat, amit gyorsan ellehet készíteni.







Joghurtos, paradicsom pestos csirkemell mozzarellával
Hozzávalók 4 személy részére:
Paradicsomos pestohoz:
10 olajos aszalt paradicsom
1 csokor petrezselyem
4 szál bazsalikom
5 dkg reszelt parmezán
50 ml olívaolaj
1/2 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma

bors

70 dkg csirkemellfilé
1,5 dl joghurt
25 dkg mozzarella golyó
20 dkg fusilli 

Elkészítés:
Első körben, a pestohoz turmixgépbe tesszük a paradicsomot, a petrezselymet, a bazsalikomot, a parmezán, az olívaolajat és a kétféle hagymát. Krémesre turmixoljuk, majd sóval és borssal ízesítjük.
A csirkemellet felkockázzuk, összekeverjük a paradicsomos pestoval, majd serpenyőben fehéredésig pirítjuk. Felöntjük kb. 2 dl vízzel, majd puhára pároljuk. Amennyiben szükséges pótoljuk még folyadékkal. A végén maradjon szaft a csirkén. Adjuk hozzá a joghurtot, forraljuk fel, majd tegyük bele a mozzarella golyókat. Sós vízben főtt fusillivel tálaljuk!







2016. január 24., vasárnap

Görög csirkepaprikás

Disznóvágás után Balázsnak körömpörkölt jutott, én viszont készítettem magamnak inkább valami mást. Nem azt mondom, hogy nem eszem meg, de nem rajongok érte, most viszont örülök, hogy az epe bántalmak elmúltak a sok nehéz ételek után, így nem is kockáztattam. Azért lett görög, mert olívabogyóval, aszalt paradicsommal és feta sajttal dobtam fel, ezt a nem hagyományos csirkepaprikást.








Görög csirkepaprikás
Hozzávalók 2 személy részére:
6 db csirkecomb
8 bazsalikomlevél
2 gerezd fokhagyma
1 fej vöröshagyma
8 olajos aszalt paradicsom
3 evőkanál olívaolaj
10 szem olívabogyó
só, bors
1 dl vörösbor
3 dl víz vagy húsalaplé
1 teáskanál fűszerpaprika

fetasajt
főtt szarvacska

Elkészítés:
A vörös- és a fokhagymát megpucoljuk, apróra daraboljuk. Az aszalt paradicsomot csíkokra szeljük. Felhevített olívaolajra tesszük a hagymát, a paradicsomot és pár percig dinszteljük. Rá helyezzük a csirkecombokat, fehéredésig pirítjuk mindegyik oldalát. Sózzuk, borsozzuk, megszórjuk bazsalikom levéllel, hozzáadjuk az olívabogyót, majd felöntjük vörösborral és húsalaplével. Lefedve, alacsony lángon kb. 1 óra alatt puhára pároljuk. A végén kevés fűszerpaprikával ízesítjük.
Főtt szarvacska tésztával és morzsolt feta sajttal tálaljuk!

2016. január 22., péntek

Hajtogatott szezámmagos kocka

Ki ne szeretné a croissant? Nem kötelező kifliket hajtogatni, vághatjuk egyszerűen kockákra. Akár kisebbekre is, és sajttál mellé is tökéletes lehet. Nagyobbakra hagytam, reggelire készült. Lekvárral, sajttal vagy vajjal megkenve tökéletes reggeli. Sokáig puha marad vagy újra melegítve már bonthatjuk is rétegeire. Nem mondom, hogy nem időigényes, de amennyiben otthon van teendők, akkor csak be kell gyúrni és néha hajtogatni, majd kisütni. Garantáltan gyorsan elfogy!










Hajtogatott szezámmagos kocka
Hozzávalók 10 darabhoz:
15 dkg fehér tönkölyliszt
15 dkg teljes kiőrlésű liszt
15 dkg liszt
3 dkg friss élesztő
1 tojás
1 evőkanál cukor
1 kávéskanál só
2,5 dl langyos tej
125 g szoba-hőmérsékletű vaj

Tetejére:
1 tojássárgája
1 evőkanál mák
1 evőkanál szezámmag

Elkészítés:
A liszteket kimérjük, hozzáadjuk az egész tojást és a sót. Az élesztőt langyos tejbe morzsoljuk, majd a cukor hozzáadásával elkeverjük. 10-15 percig pihentetjük, majd a liszthez adjuk. Fényes, rugalmas tésztát dagasztunk belőle. Szobahőmérsékleten duplájára kelesztjük.
Téglalap alakúra nyújtjuk kb. 5 mm vastagságúra. Elosztjuk rajta a szoba-hőmérsékletű vajat, majd elkezdjük a hajtogatást. Balról jobbra és jobbról balra középre hajtjuk, majd balról jobbra ráhajtjuk, becsukjuk, mint egy könyvet. Elfordítjuk 180°-kal, kinyújtjuk amennyire lehet, majd balról jobbra a tészta 1/3-ig, és jobbról balra pedig a tetejére. Kelesztő tálba tesszük és hűtőbe pihentetjük 30 percet. Kivesszük, enyhén lisztezett felületre tesszük, elforgatjuk 180°-kal és ismét hajtogatjuk. Ezt megismételjük még kétszer. A végén 2-3 cm vastagságú téglalapra nyújtjuk. Keresztbe ketté vágjuk, majd öt felé osztjuk. Sütőpapírral bélelt tepsire fektetjük. Felvert tojássárgájával megkenjük, mákkal és szezámmaggal megszórjuk. Duplájára kelesztjük.
Előmelegített 200°C-os sütőbe 20-25 perc alatt készre sütjük.




2016. január 21., csütörtök

Kapros-tejfölös húsgombócok, ecetes uborkás tört burgonyával

Az ötlet, hogy honnan jött már nem tudom, de a lényeg, hogy nagyon-nagyon ízlett mindkettőnknek. Kicsit hagyományos, kicsit egyszerű, de mégis finom. Imádjuk a tejfölt, a kaprot és a savanyúságot. Összeraktam a fejembe és ez "sült" ki belőle.
A mai napom nagyon pozitívan indult. A jó hírnek mindig van értéke. Amikor azt mondják, hogy tankönyvbe illőek az eredményeim nincs is annál jobb és szebb. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy minden sínen van, de alakulunk. Hétvégémet most itthon fogom tölteni és elhatároztam, hogy ez a pozitív löket nem áll meg, töltődök tovább. Valami jó friss levegős programon gondolkodok, illetve egy mozi is tervbe van véve. A mai hóesés, ha megmarad, akkor irány a természet. Nincs is annál jobb érzés, mint amikor a hó ropog a talpad alatt. Illetve hóesés után megváltozik a táj, a levegő is frissebb lesz. Azt hiszem e mellett fogok dönteni.







Kapros-tejfölös húsgombócok, ecetes uborkás tört burgonyával
Hozzávalók 4 személy részére:
35 dkg darált marhahús
35 dkg darált sertéshús
3 evőkanál zsemlemorzsa
1 tojás
1 kis fej vöröshagyma
2 teáskanál majoranna
só, bors
1 kis csokor petrezselyem
3 evőkanál olaj
5 dl húsalaplé
1,5 dl tejföl
2 teáskanál burgonya keményítő
1 csokor kapor

Ecetes uborkás tört burgonyához:
10 ecetes uborka
50 dkg héjában főtt burgonya
2 dkg vaj
1 kis csokor petrezselyem

Elkészítés:
A kétféle darált húst kimérjük, hozzáadjuk a zsemlemorzsát, a tojást, az apróra darabolt vöröshagymát és petrezselymet, a majorannát és sóval, borssal ízesítjük. Jól összedolgozzuk, majd gombócokat formázunk belőle. Magas falú serpenyőbe olajat hevítünk, amibe a gombócokat fehéredésig pirítjuk. Felöntjük húsalaplével, majd fedő alatt puhára pároljuk.
A tejfölt kikeverjük kaporral, és két teáskanálnyi keményítővel, majd ezzel sűrítjük be.
A héjában főtt burgonyát meghámozzuk, durvára törjük. A petrezselymet és az ecetes uborkát felaprítjuk, hozzáadjuk. Még forrón, kevés vajjal kikeverjük, de nem krémesre.
Pluszban tálalhatunk hozzá ecetes uborkát illetve megszórhatjuk friss kaporral.

2016. január 20., szerda

Tejfölös-vaníliás gofri, házi erdei gyümölcs lekvárral

Az édességeket kicsit száműztem mostanában. Desszert, péksüti vagy bármilyen krémes, almás, diós stb. finomságokat hanyagoltam. Egyrészt nem is kívántam, másrészt pedig a január egyébként is arról szól, hogy elkezdjük az diétát. Egy kiadós leves után  már nem nagyon szokott második lenni. Nem kínlódok vele, mert úgyis ránk marad. Arra gondoltam, hogy olyan régen sütöttem gofrit, elő a sütővel és nekifogtam. Frissen nagyon jó ropogós!







Tejfölös-vaníliás gofri, házi erdei gyümölcs lekvárral
Hozzávalók:
10 dkg fehér tönkölyliszt
10 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
2 teáskanál sütőpor
1 evőkanál nyírfacukor
csipet só
125 ml tejföl
125 ml tej
1 vaníliarúd kikapart belseje
6 dkg olvasztott vaj

Erdei gyümölcs lekvárhoz:
40 dkg vegyes erdei gyümölcs
1 dl vörösbor
4 evőkanál nyírfacukor
2 teáskanál vaníliakivonat

szóráshoz: porcukor

Elkészítés:
A gofri hozzávalóit turmixgépbe tesszük, majd krémesre, csomómentesre turmixoljuk. Ez az egyszerűbb változata, a másik pedig, hogy habverővel szép simára keverjük. 1 órát a hűtőbe pihentetjük, addig elkészítjük a lekvárt.
Az erdei gyümölcsöt tapadás mentes edénybe felforraljuk a vörösborral, nyírfacukorral és vaníliakivonattal ízesítjük. Addig főzzük közepes lángon, amíg magától besűrűsödik.
A gofri tésztáját kivesszük a hűtőből és kivajazott forró sütőre csurgatunk belőle egy kisebb merőkanálnyit. Lecsukjuk és 3-4 perc alatt készre sütjük.
Rácsra téve hagyjuk kihűlni, így a párától nem fog megpuhulni. Amint egymásra helyezzük melegen elkezd puhulni, viszont így is nagyon finom marad.
Lekvárral és porcukorral tálaljuk!