2016. április 28., csütörtök

Tejfölös csirkepaprikás kapros galuskával

Szerintem sokan tudnak tejfölös csirkepaprikást főzni és igazából nem is a recepten van a hangsúly, hanem azon, hogy bizony szoktam néha hagyományos ételeket főzni. Íme itt a bizonyíték. Általában egészben kerülnek a combok a paprikáshoz, de azért mégsem én lennék az, ha nem mutatnék be egy másik változatot. Joghurttal és kapros galuskával tálaltam!










Tejfölös csirkepaprikás kapros galuskával
Hozzávalók 4 személy részére
1 kg filézett, bőr nélküli csirkecomb
2 vöröshagyma
4 evőkanál olívaolaj
1 dl fehérbor
1 dl víz
2 evőkanál fűszerpaprika

frissen őrölt bors
1,5 dl tejföl
1 evőkanál fehér tönkölyliszt

a kapros galuskához
10 dkg fehér tönkölyliszt
10 dkg rétesliszt
2 tojás
1 kávéskanál só
1 csokor kapor
1 dl víz

Elkészítés:
A csirkecombokat feldaraboljuk kisebb kockákra. A vöröshagymát megpucoljuk, apróra daraboljuk. Olívaolajon megdinszteljük, hozzátesszük a húst és fehéredésig pirítjuk. Sózzuk, borsozzuk és megszórjuk fűszerpaprikával. Felöntjük borral és vízzel, majd fedő alatt puhára pároljuk. A tejfölt kikeverjük a liszttel. Amikor kész a paprikás, hozzáadunk egy pár kanál szaftot a tejfölhöz és miután elvegyítettük benne, besűrítjük vele.
A galuskához a liszteket kimérjük, hozzáadjuk a tojást, a sót és a darabolt kaprot. Annyi vizet adunk hozzá, hogy egy lágyabb, szaggatható tésztát kapjunk. Lobogó, sós vízbe szaggatjuk. Ezután csökkentjük a hőmérsékletet és pár perc alatt készre főzzük. Leszűrjük és a paprikás mellé tálaljuk.
Joghurttal vagy tejföllel kínáljuk!




2016. április 27., szerda

Rozmaringos-fokhagymás karaj, mustár mártással

Nem könnyű mindig valami újat főzni, sütni, de szerintem ezzel sokan vagyunk így, viszont sok hasonló ételt lehet százféleképpen elkészíteni. Egy nagyon finom mustár mártással leöntött rozmaringos-fokhagymás sertés szelet igenis különleges tud lenni. Függ az alkalomtól, hogy milyen környezetben készül és attól is, hogy mennyire csináljuk szívvel-lélekkel abban a pillanatban. Higgyétek el, hogy ezek a dolgok is befolyásolják az ízeket.






Rozmaringos-fokhagymás karaj, mustár mártással
Hozzávalók 3 személy részére
6 szelet sertés karaj
só, bors
2 rozmaringszál
6 gerezd fokhagyma
4 evőkanál olívaolaj

a mustár mártáshoz
2 dl száraz fehérbor
1 csapott evőkanál liszt
1 dl tejszín
1 nagy evőkanál magos dijoni mustár
só, bors

Elkészítés:
A karaj szeletek amennyiben nem vékonyak, enyhén klopfoljuk meg, majd sózzuk és borsozzuk mindkét oldalát. A fokhagyma gerezdeket megpucoljuk, felaprózzuk és a friss rozmaringgal együtt olívaolajon megfuttatjuk. Serpenyőbe tesszük a karajokat és mindkét oldalát megpirítjuk. Aláöntünk egy kevés vizet, majd fedő alatt puhára pároljuk. A húst tányérra szedjük, a rozmaring szálakat eltávolítjuk, majd a visszamaradt zsíradékra szórjuk a lisztet és csomómentesre keverjük. Felöntjük borral és addig főzzük, amíg fel nem forr. A mustárt kikeverjük a tejszínnel és hozzáadjuk. Közepes hőmérsékleten sűrűre főzzük. Sóval és borssal ízesítjük.



2016. április 25., hétfő

Édesburgonyás tepsis karaj

Azt hiszem senki nem számított arra, hogy ilyen hideg, borongós idő lesz a mai nap. Nem tudom elmondani mennyire vártam a mai nap végét. Nyűgös voltam és álmos. Amikor végre eljött az 5 óra, hát nem elkezdett esni az eső. Szeles, esernyős, biciklis idő... a kedvencem. Haza értem és fáztam. Csak egy forró zuhany segített. Komolyan, mintha tél lenne. Na ne már. Szerintem aki tehette mára időzített minden főzést és egész nap ment a sütő. Akkor gyújtsuk be és süssünk valami egyszerűt és nagyszerűt.






Édesburgonyás tepsis karaj
Hozzávalók 3 személy részére
50-60 dkg édesburgonya
6 szelet karaj
2,5 dl tej
4 szál újhagyma
15 dkg reszelt mozzarella
friss petrezselyem
só, bors
olívaolaj
vaj a forma kikenéséhez

Elkészítés:
A hús szeletek mindkét oldalát sózzuk és borsozzuk. Az édesburgonyát meghámozzuk, felkarikázzuk. Ne legyen túl vékony, mert akkor nagyon hamar megpuhul. A sütőformát kivajazzuk, elhelyezzük a burgonyát szorosan egymás mellé és alá. Az újhagymát felkarikázzuk és megszórjuk vele. Ismét sózunk és borsozunk. Rátesszük a karajt, leöntjük tejjel és egy kevés olívaolajjal meglocsoljuk. Megszórjuk sajttal, végül friss petrezselyemmel. Alufóliával letakarjuk, előmelegített 180 fokos sütőbe 1 óra alatt puhára pároljuk. Eltávolítjuk a fóliát és további 20 percig sütjük tovább. A végén megszórjuk extra petrezselyemmel!




2016. április 24., vasárnap

Édesburgonyás angol muffin

Kelt tészta recepttel sem jöttem mostanában. Ennek a legnagyobb oka, hogy elhagytam a kenyeret, egyedül Balázs viszi magával reggel munkába én csak hétvégén eszek, amikor együtt reggelizünk. Emiatt nem kell sokszor süssek, még a péksütemények is ritkábban kerülnek az asztalra. Az angol muffin hasonlít a zsemlére, de mégis egy kicsit más, mert laposabb és talán kisebb is. Az édesburgonya és a joghurt nagyon puhává varázsolja, ami miatt több napon keresztül is friss marad.







Édesburgonyás angol muffin
Hozzávalók 14-15 db-hoz
20 dkg fehér tönkölyliszt
10 dkg rétes liszt
15 dkg teljes kiőrlésű liszt
20 dkg főtt, tört édesburgonya
2 kávéskanál só
1 teáskanál méz
1,5 dkg friss élesztő
2 evőkanál görög joghurt
kb. 1-1,5 dl víz
2 evőkanál extra szűz olívaolaj

Elkészítés:
A liszteket tálba mérjük, belemorzsoljuk az élesztőt, hozzáadjuk a sót és a mézet. Az előre elkészített és már kihűlt főtt, tört édesburgonyát a joghurttal és az olívaolajjal együtt elvegyítjük. Víz hozzáadásával könnyű, de nem ragacsos tésztát dagasztunk belőle. Kelesztő tálba helyezzük, szobahőmérsékleten 1 órát pihentetjük. A tésztát lisztezett felületre borítjuk, óvatosan átgyúrjuk, majd kb. 1-1,5 cm vékonyra kinyújtjuk. Pogácsa szaggatóval kiszaggatjuk. A maradék tésztát ismét átgyúrjuk és újra szaggatunk. Sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük, duplájára kelesztjük. A tetejét meghintjük teljes kiőrlésű liszttel. Előmelegített 200 fokos sütőbe 20 perc alatt készre sütjük.
Rácsra téve hagyjuk kihűlni.




2016. április 21., csütörtök

Vaníliás kölespuding

Kiskorom kedvence volt a tejberizs, de később valahogy elfelejtettem készíteni. Az utóbbi időben a rizst néha kölessel helyettesítem, de készítettem már köles fasírtot vagy köles salátát is. Édességként viszont eddig kimaradt, pedig sok ötletet gyűjtöttem már. Először egy egyszerű pohárdesszertet próbáltam ki, ami egy sima vaníliás puding kölessel tojás nélkül. Görög joghurttal lazítottam rajtam és a kicsit savanykás íze tökéletes illik bármilyen gyümölccsel. Most ugye az eper szezonális, de jól passzol barackkal vagy meggyel is.







Vaníliás kölespuding
Hozzávalók 2 pohárhoz:
10 dkg köles
3 dl tej
1 vaníliarúd
2 evőkanál nyírfacukor
15 dkg görög joghurt

a díszítéshez:
eper

Elkészítés:
A kölest kimérjük, hozzáadjuk a tejhez, majd közepes lángon felfőzzük a nyírfacukorral és a vaníliarúddal. Akkor jó, amikor már teljesen besűrűsödött. Hűlni hagyjuk.
Miután kihűlt, kiemeljük a vaníliarudat és görög joghurttal lazítunk rajta. Poharakba kanalazzuk és darabolt eperrel díszítjük. Tálalásig hűtőben tároljuk.











2016. április 20., szerda

Bajor mini perec

Szeretem a perecet, bár sosem rajongtam érte, talán azért, mert nem sikerült jót vásárolnom. Egyszer emlékszem kifogtam egy nagyon sósat, ami ráadásul kemény is volt. Abban az időben, amikor kint voltam Németországban ettem jó pár alkalommal reggelire, azok nagyon finomak voltak. Próbáltam utánozni, kicsit egészségesebb változatban elkészíteni és ez is fantasztikusan jó lett, de azért egy kicsit más. Jó, jó... egy az egyben nem lehet ugyanazt elkészíteni tudom. Reggelire is elkészíthetjük, de egy grill kolbász mellé is tökéletesen passzol, sok-sok mustárral.
A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin áprilisi számában is.







Bajor mini perec
Hozzávalók 8-9 db-hoz
15 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
15 dkg fehér tönkölyliszt
20 dkg liszt
1 dkg só
1 dkg friss élesztő
2,5-3 dl langyos tej
3 dkg olvasztott vaj

a „vízfürdőhöz”:
1,5 l víz
8 teáskanál szódabikarbóna
2 teáskanál só

Elkészítés:
A liszteket és a sót dagasztótálba mérjük, belemorzsoljuk az élesztőt, majd a tejjel összeállítjuk a tésztát. A vajjal rugalmasra, fényesre dagasztjuk. Kelesztőtálban, szobahőmérsékleten 1 órát pihentetjük. Enyhén lisztezett felületen kb. 10 dkg-os cipókat formázunk belőle. Mindegyikből 30 cm hosszú rudat sodrunk úgy, hogy a végei vékonyabbak legyenek, mint a közepe, majd perecet formálunk belőle. Sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük. Miután az utolsóval is készen vagyunk, felforraljuk a vizet, hozzáadjuk a szódabikarbónát és a sót. Sütőlapát segítségével 2-3 süteményt a vízbe engedünk, és 30-40 másodpercig főzzük. Kiemeljük, és visszatesszük a sütőpapírra.
Előmelegített, 180 fokos sütőben 30-35 perc alatt aranybarnára sütjük.

Tipp: díszíthetjük nagy szemű sóval, szezámmaggal, mákkal.




2016. április 19., kedd

Zabpelyhes, fűszeres bundában sült csirkemell, mustáros-joghurtos mártogatóssal

Még mindig sütőben sütöm a rántott, panírozott, bundás dolgokat. Nekem sokkal jobban ízlik, mint a liter olajban kisült dolgok, ráadásul másnap nincs állott íze és még egészségesebb is. Ha ügyesek vagyunk és nem sütjük túl illetve kellőképpen megspricceljük olajjal, akkor semelyik hús nem szárad ki és a panírja is finom lesz. Jelen esetben egy finom mustáros-joghurtos mártogatós csináltam hozzá, ami bármikor megállja a helyét és a kedvenc édesburgonya pürémet tálaltam mellé.








Zabpelyhes, fűszeres bundában sült csirkemell, mustáros-joghurtos mártogatóssal
Hozzávalók 4 személyre:
a zabpehlyhes, fűszeres bundában sült csirkemellhez:
80 dkg csirkemellfilé

2 evőkanál teljes kiőrlésű tönkölyliszt
1 evőkanál curry fűszerkeverék
1 teáskanál őrölt római kömény
1 teáskanál őrölt koriander
1/2 teáskanál őrölt cayenne bors
3 tojás
2 evőkanál görög joghurt
10 dkg durvára őrölt zabpehely
olívaolaj

a mustáros-joghurtos mártogatóshoz:
4 dl joghurt
2 evőkanál tejföl
2 teáskanál magos dijoni mustár
1 teáskanál majonéz
2 evőkanál frissen facsart citromlé
1 fej sült fokhagyma

bors

az édesburgonya püréhez:
édesburgonya
1-2 evőkanál tejföl
1 evőkanál vaj

fehér bors
szerecsendió

Elkészítés:
A csirkemellfilét szép vékony szeletekre vágjuk. A liszthez adjuk a fűszereket, a tojásokat felverjük és egy másik tányérba szórjuk az apró szemű, kicsit durvára őrölt zabpelyhet. A hús mindkét oldalát sózzuk, fűszeres lisztbe forgatjuk, majd tojásba és végül zabpehellyel borítjuk. Sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük. Jól megspricceljük olívaolajjal, majd előmelegített 180 fokos sütőben 30-40 perc alatt készre sütjük. Közben egyszer fordítsuk meg.
A hús mellé helyezzünk a sütőbe egy fej fokhagymát. Aminek a végét először is levágjuk, sózzuk, borsozzuk, meglocsoljuk olívaolajjal, majd alufóliába csomagoljuk. Süssük a hússal egy időben.
A mustáros-joghurtos mártogatós hozzávalóit kikeverjük, belenyomjuk a sült fokhagyma gerezdeket, majd turmixoljuk vagy maradhat enyhén darabos is és csak elvegyítjük benne.
Az édesburgonyát meghámozzuk, felkockázzuk és puhára főzzük. Leszűrjük, villával összetörjük és kikeverjük habosra tejföllel és vajjal. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk és szerecsendióval megszórjuk.




2016. április 18., hétfő

Sárgabaracklekváros BBQ oldalas

Nem vagyok nagy oldalas rajongó, de ha már készítek, akkor csakis valamilyen hasonló változatban. Korábban a BBQ szószt párosítottam szilvalekvárral, arra gondoltam, hogy barackkal sem lehet rossz. Hát egyáltalán nem. Akik szívesen párosítják a gyümölcsöt a hússal, azoknak különösképpen ízleni fog. Mellé a legjobban valamilyen sült burgonya passzol, de most már lehet kapni újburgonyát, akár választhatjuk azt is. Ha kertes házam lenne, akkor tuti grillen sütöttem volna, így maradt a sütő. Amennyiben van lehetőségünk grillezni, akkor érdemes először a pácban megpárolni, majd mázzal lekenni és így a grillre dobni. Így biztosan nem ég meg addigra, mire teljesen megsülni, ráadásul még omlós is lesz. Szóval harcra fel és készítsük el hétvégén akár a szabadban is!








Sárgabaracklekváros BBQ oldalas
Hozzávalók 4 személy részére
Pácolt oldalashoz:
1 kg oldalas
1 teáskanál chilipaprika őrlemény
4 gerezd fokhagyma
1 evőkanál méz
1 kávéskanál fahéj
1 evőkanál fűszerpaprika

frissen őrölt bors
4 dl sör

 a mázhoz:
4 evőkanál sárgabarack lekvár
4 evőkanál ketchup
1 evőkanál worcestershire szósz
1 teáskanál fűszerpaprika
2 evőkanál almaecet
1 kávéskanál cayenne bors
1 kávéskanál habanero paszta

Elkészítés:
Az oldalast akár egészben, akár darabolva bepácoljuk, lefedve hűtőbe helyezzük egy éjszakára. Másnap tűzálló tálba helyezzük, leöntjük sörrel, lefedjük alufóliával, majd előmelegített 170°C-os sütőbe 2 óra alatt puhára pároljuk. A máz hozzávalóit kikeverjük. A fóliát eltávolítjuk, majd ecset segítségével bekenjük alaposan a mázzal. Visszahelyezzük az ekkor már 200°C-os sütőbe és tovább sütjük 30-40 percig, amíg a máz szépen rásül.
Sült burgonyával és salátával kínáljuk!




2016. április 17., vasárnap

Mákos túrógombóc vörösboros meggyel

Még egy hónap és már érik a meggy, akkor már frissből készíthetjük. De fagyasztottból vagy befőttből is tökéletes ez a finom mákos túrógombóc. Nekem nagy kedvencem és több változatban is elkészítettem már, de ez is nagyon bevált. Egy kiadós leves után vagy desszertnek, de még szerintem egy vacsorába is belefér, hiszen nyírfacukorral készült.
Megjelent a Kifőztük gasztromagazin áprilisi számában is.







Mákos túrógombóc vörösboros meggyel
Hozzávalók 2 személyre
25 dkg túró
2 tojás
4 evőkanál búzadara
1 evőkanál nyírfaporcukor
1 citrom reszelt héja

a bundához:
4 evőkanál darált mák
1 evőkanál nyírfaporcukor

az öntethez:
40 dkg magozott meggy
2 dl vörösbor
1 dl víz
2 evőkanál nyírfacukor
1 kávéskanál őrölt fahéj
1 kávéskanál őrölt szegfűszeg

Elkészítés:
A túrót villával összetörjük, hozzáadjuk a tojást, majd a búzadarát, a nyírfaporcukrot és a citrom reszelt héját. Simára keverjük, lefedjük fóliával, és hűtőbe tesszük legalább 2 órára. Ez idő alatt a massza sűrűbbé válik, megdagad a búzadara. Nedves kézzel gombócokat formázunk belőle.
Vizet forralunk, a túrógombócokat kanál segítségével belehelyezzük. Miután feljöttek a víz felszínére, 15 percig közepes lángon tovább főzzük. Szűrőkanállal kiemeljük, és meghempergetjük a nyírfaporcukorral elvegyített mákban.
A vörösbort a vízzel, a nyírfacukorral és a fűszerekkel felforraljuk. Beletesszük a meggyet, és az öntetet addig főzzük, amíg eléri a kívánt állagot. A gombócok mellé kínáljuk.







2016. április 15., péntek

Jamaicai csirkecomb mediterrán rizzsel

Érdemes a fűszerek kombinációit variálgatni, próbálgatni, amivel rengeteg új íz kombinációt hozhatunk létre. Ez a fűszerkeverék is egy ilyen. Akár elkészíthetünk belőle többet is és üvegbe tárolva később használhatjuk más ételekhez. Felcímkézve nálam is megtalálható több ilyen, ami különböző fűszerek elegyéből került bele. Szerintem egy hétvégi menühöz tökéletes választás lehet, mert viszonylag kevés munkával elkészül, miközben elvégezhetjük az otthoni teendőnket. Mindenkinek ajánlom, aki szeret játszadozni a fűszerekkel és azoknak is akik még csak most szeretnének belevágni és még eléggé bátortalan.
A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin áprilisi számában is.






Jamaicai csirkecomb mediterrán rizzsel
Hozzávalók 4 személyre:
8 csirkealsócomb
1 vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
4 babérlevél
1 kávéskanál őrölt szegfűbors
1 kávéskanál őrölt szegfűszeg
1 kávéskanál őrölt szerecsendió
1 kávéskanál őrölt bors
1/2 teáskanál őrölt fahéj
1 teáskanál csilipaprika-őrlemény
1 teáskanál só
2 evőkanál morzsolt kakukkfű
2 evőkanál kókuszcukor vagy sötétbarna cukor
3 evőkanál szójaszósz
3 evőkanál olívaolaj
1/2 citrom leve
a körethez, 2,5 dl-es bögrével mérve:
1,5 bögre jázminrizs
1 bögre zöldborsó
1 bögre csemegekukorica
1 csokor petrezselyemzöld
1 vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 rozmaringág
3 evőkanál vaj
2,5 bögre csirkehúsalaplé

frissen őrölt bors
a tálaláshoz:
friss petrezselyemzöld

A csirkecombhoz elkészítjük a pácot. A kétféle hagymát megpucoljuk, késes robotgépbe tesszük a többi hozzávalóval, majd krémesre turmixoljuk. A húst tálba rakjuk, ráöntjük a pácot, és jól megforgatjuk benne. Ezután letakarjuk fóliával, és 1 éjszakát hűtőben pihentetjük.
Nagyobb, magas falú serpenyőben a combokat bőrükkel lefelé megpirítjuk. Ezután mindet megfordítjuk, és lefedve, alacsony lángon 30 percig pároljuk. Tányérra emeljük a húst, majd a visszamaradt olajban elkészítjük a köretet. A zsiradékhoz adjuk a vajat és a rozmaring leveleit. Beletesszük a megpucolt, apróra darabolt vörös- és fokhagymát, valamint a felaprított petrezselymet, és megdinszteljük. A rizst többször átmossuk, majd a borsóval és a kukoricával együtt a hagymához forgatjuk. Felöntjük az alaplével, sóval és borssal ízesítjük. A csirkecombokat bőrükkel felfelé visszatesszük, és fedővel letakarva 40-45 perc alatt puhára pároljuk az ételt; ügyeljünk arra, hogy a rizst ne főzzük szét. A fogást friss, aprított petrezselyemzölddel meghintve tálaljuk.