2016. augusztus 31., szerda

Rozmaringos-őszibarackos sertésszelet, fűszeres rizzsel

Az őszibaracknak lassan a végét járja és nagyon vigyázni kell, hogy honnan vesszük. Legtöbbször érdemes helyi termelőtől, ha van még, mert a zöldségesnél bizony nem egyszer kifogtam már olyat, hogy fagyasztott volt korábban. Annak se íze, se szaftja és ráadásul még a színe is eléggé... hát hogy is mondjam, nem szép miután beleharapunk. Korábban még nem találkoztam ennyi rossz barackkal ilyenkor, mint most. Persze tudom, hogy a folyamatos napsütés miatt, egyszerre ért be minden és le kellett szedni a termést, de azért a beszerzőnek érdemes odafigyelni, hogy honnan vásárol. Szerintem így sok vevőt el lehet riasztani. Ma ismét megpróbálkoztam egy darabbal és ismét csalódtam, pedig egy hét már eltelt, gondoltam ez már tuti másik adag. Egy szóval csak javasolni szeretném, ha neki lát valaki ennek a finom ebéd elkészítésének, akkor biztos helyről szerezze be hozzá a lédús barackot, mert bizony fontos itt is.










Rozmaringos-őszibarackos sertésszelet, fűszeres rizzsel
Hozzávalók 4 személy részére:
a rozmaringos-őszibarackos sertésszelethez
8 szelet sertéscomb
frissen őrölt bors

3 evőkanál olívaolaj
2 fej vöröshagyma
1-2 szál rozmaring
3 gerezd fokhagyma
1 dl száraz fehérbor
1 dl víz
50 dkg őszibarack
3 evőkanál balzsamecet

a fűszeres rizshez
20 dkg jázmin rizs
2 teáskanál rizsfűszer keverék

Elkészítés:
A vékonyra szeletelt sertéscombokat sózzuk és borsozzuk, majd felhevített olívaolajon mindkét oldalát megpirítjuk. A vöröshagymát megpucoljuk és a fokhagyma gerezdekkel együtt apróra daraboljuk, a húshoz adjuk. A rozmaring szálról a leveleket letépjük, a borral és a vízzel együtt hozzáadjuk. Lefedve szinte teljesen készre pároljuk. A barackot vékony cikkekre szeljük.
Amikor már majdnem kész a hús, a fedőt eltávolítjuk, hozzáadjuk a balzsamecetet és a barack szeleteket. Pár percig tovább főzzük, amíg a gyümölcs összeesik. Vigyázzunk, hogy ne főzzük szét.
A jázmin rizst többször átmossuk, felöntjük dupla mennyiségű vízzel, majd hozzáadunk két teáskanállal a rizsfűszer keverékből. Addig főzzük, amíg teljesen el nem fő a víz alatta. Amennyiben szükséges pótoljuk közben, ha még nem puhult volna meg kellőképpen.




2016. augusztus 30., kedd

Kapros-mustáros csirkemell, tepsis cukkini rösztivel

Amíg tart ez a szép nyári idő és bízom abban, hogy sokáig így is marad, addig csakis üde, könnyű ebédeken gondolkodok. Jó, tudom néha kell a pasis étel is, de szerintem ezt azért a legtöbben szeretik. A cukkini és a burgonya jó párosítás, főleg azoknak, akik annyira nincsenek oda a zöldségért. Jól ellensúlyozzák egymást és nem lesz kimondottan karakteres tök ízű.
Ami még jó, hogy gyorsan elkészíthető, bár a sütőt be kell gyújtani, de ígérem rövid időre.











Kapros-mustáros csirkemell, tepsis cukkini rösztivel
Hozzávalók 4 személy részére:
a kapros-mustáros csirkemellfiléhez
80 dkg csirkemellfilé
2 gerezd fokhagyma
3 evőkanál olívaolaj

frissen őrölt bors
1 dl száraz fehérbor
1 kávéskanál őrölt szerecsendió
1 csapott kávéskanál étkezési keményítő
2,5 dl tejföl
2 evőkanál mustár
1 csokor kapor

a tepsis cukkini rösztihez
50 dkg cukkini
25 dkg burgonya
1 vöröshagyma
15 dkg reszelt sajt
3 tojás
só, bors
olívaolaj

Elkészítés:
A csirkemellfilét felkockázzuk. A fokhagyma gerezdeket összetörjük, feldaraboljuk és olívaolajon megpirítjuk. Hozzáadjuk a csirkemellfilét, majd sózzuk, borsozzuk és végül szerecsendióval is megszórjuk. Ráöntjük a bort, majd fedő alatt puhára pároljuk. A mustárt és a keményítőt kikeverjük a tejföllel, elvegyítjük benne az apróra darabolt kaprot. A végén a kész csirkemellet ezzel sűrítjük.
A körethez a cukkinit, a burgonyát és a vöröshagymát megpucoljuk, tökgyalun lereszeljük. A tojást kettéválasztjuk. A sárgáját hozzáadjuk a reszelt zöldségekhez, sózzuk és borsozzuk, végül a reszelt sajtot is elvegyítjük benne. A fehérjét felverjük, óvatosan belekeverjük. Olívaolajjal kikent közepes jénaiba kanalazzuk, elsimítjuk. Előmelegített 180 fokos sütőbe 40-45 perc alatt készre sütjük.
Tálalás előtt kicsit hűlni hagyjuk, így a legkönnyebb szeletelni.





2016. augusztus 29., hétfő

Tönköly lángos

Az idei lángos kicsit egyszerűbb lett, a töltött verziót most kihagytam. Viszont megpróbálkoztam, ha csak tönköly lisztet használok, akkor megkapom e azt az állagot, ami a hagyományosra hasonlít. Meg kell mondjam, tökéletes lett. Nem vagyok nagy lángos és fánk sütő, és őszintén bevallom, szoktam is félni tőle, hogy megfelelően sikerül e. De most sem okoztam csalódást. Természetesen így sem a legegészségesebb ételekhez sorolnám, viszont garantálom, hogy nem szívja meg magát olajjal, így amennyiben gondosan lecsepegtetjük, akkor nyugodtan ehetünk belőle ebédre még diéta mellett is. Na jó, vigyázat nem az egészet. :)









Tönköly lángos
Hozzávalók 6 db-hoz (kb. 15 cm átmérőrjű lángoshoz):
15 dkg teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt
15 dkg fehér tönkölyliszt
2 evőkanál tejföl
1 evőkanál olaj + 1 evőkanál a formázáshoz
1 kávésékanál só
2 dkg élesztő
1 teáskanál cukor
1 dl langyos tej
1 dl víz

5 dl olaj a sütéshez

továbbá
fokhagymás vagy sima tejföl
reszelt sajt
pirított bacon
kockára vágott lilahagyma

Elkészítés:
A liszteket tálba mérjük, elvegyítjük benne a tejfölt, az olajat és a sót. A langyos tejbe morzsoljuk az élesztőt, elkeverjük a cukorral és 15 percet állni hagyjuk. Ezután hozzáadjuk a lisztes keverékhez és további víz hozzáadásával rugalmas, lágy kissé ragacsos tésztát dagasztunk belőle. A végén olajjal kikent tálba helyezzük. 40-45 perc alatt duplájára kelesztjük.
6 egyenlő részre osztjuk. Olajos kézzel fánkokat formázunk.
Az olajat felforrósítjuk, de vigyázzunk, hogy ne legyen túl forró, mert akkor hamar megsül és nyers maradhat. Egy fánk formájú tésztát a kezünkbe veszünk, középről haladva kifelé kissé megnyújtjuk, majd a forró olajba helyezzük. Pár perc után megfordítjuk, majd papírtörlőre helyezzük. Így folytatjuk tovább.
Tálalásnál megkenjük tejföllel, megszórjuk pirított baconnel, reszelt sajttal és kockára vágott lilahagymával.







2016. augusztus 25., csütörtök

Vörösboros marhaoldalas, kapros-joghurtos uborka salátával

A múltkori sörös-mézes oldalas nagyon bejött nekünk, gondoltam kipróbálok egy másik verziót. Sertés helyett marhahúst választottam, amihez vörösbor illik és sok-sok fokhagyma. A mártás isteni lett hozzá és érdekes, de a kapros-joghurtos uborka saláta is találó volt. Libazsírban sült burgonyával tálaltam. Nah, ez megint amolyan pasis fogásra sikerült. Azt hiszem a férjemet kikészítem. :)






Vörösboros marhaoldalas, kapros-joghurtos uborka salátával
Hozzávalók 4 személy részére:
a vörösboros marhaoldalashoz
1 kg marha oldalas
frissen őrölt bors

4 dl vörösbor
2 fej fokhagyma
1 csapott evőkanál liszt

a kapros-joghurtos uborka salátához
2 kígyó uborka
5 dl görög joghurt
1 csokor kapor
2 evőkanál frissen facsart citromlé
2 evőkanál almaecet
2 teáskanál méz

bors

a libazsírban sült burgonyához
1 kg burgonya
2 evőkanál libazsír


Elkészítés:
Az oldalast egészben hagyva vagy feldarabolva egy közepes jénaiba tesszük. Sózzuk és borsozzuk. A fokhagymát megpucoljuk, és elhelyezzük a gerezdeket a húsok között. Felöntjük vörösborral, alufóliával letakarjuk, majd előmelegített 170 fokos sütőbe helyezzük. Kb. 2 óra alatt puhára pároljuk.
Az oldalast tálra szedjük. A visszamaradt szaftot leszűrjük, kikeverjük egy csapott evőkanál liszttel, majd sűrűre főzzük. Hozzáadjuk a visszamaradt sült fokhagyma gerezdeket és krémesre turmixoljuk.
Az uborkát vékony szeletekre szeljük. A kaprot apróra daraboljuk és a joghurthoz adjuk. Elvegyítjük benne a mézet, a citromlét, az almaecetet és ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Az egészet az uborkára öntjük. Tálalásig hűtőbe tároljuk.
A burgonyát meghámozzuk, fedeles serpenyőbe tesszük. Hozzáadjuk a libazsírt, egy kevéske vizet, majd fedő alatt félpuhára pároljuk. A továbbiakban fedő nélkül ropogósra sütjük. A végén ízlés szerint sózzuk.








2016. augusztus 24., szerda

Almás-körtés csirkecomb, mazsolás kölessel

Amikor jön az alma, körte, szilva szezon, olyankor szívesen felhasználom hús ételekhez is, főleg vöröshagymával és fokhagymával egyben sütve az igazi. Olyan ízkombinációt tudnak adni a húsnak, hogy szinte alig szükséges fűszerezni. Jó, tudom nem mindenki szereti a gyümölcs-hús párosítást, természetesen ez most azoknak szólt, akik ennek az ellenkezője. De nagyon finom a szőlő és a füge is, főleg akkor, ha valamilyen ízletesebb, erősebb sajttal van kombinálva.
Tetszés szerint lehet variálni, a recept nagyon egyszerű és alig kell hozzá valami. Köretként a mazsolás kölest ajánlom, de egy krémes burgonyapüré vagy akár vele sült burgonya is tökéletes lehet.








Almás-körtés csirkecomb, mazsolás kölessel
Hozzávalók  4 személy részére
4 egézs csirkecomb
frissen őrölt bors

3 alma
3 körte
2 fej vöröshagyma
5-6 gerezd fokhagyma
4-5 szál kakukkfű
1 dl száraz fehérbor
2 evőkanál olívaolaj

a mazsolás köleshez:
25 dkg köles
4 evőkanál mazsola
1/2 teáskanál morzsolt rozmaring
frissen őrölt bors


Elkészítés:
A csirkecombokat egészben hagyva sózzuk és borsozzuk. A gyümölcsöket megmossuk, felszeleteljük. A vöröshagymát megpucoljuk felkarikázzuk, a fokhagyma gerezdeket egészben hagyjuk. Egy közepes jénait kikenünk olívaolajjal. Rétegezve elhelyezzük az aljára a gyümölcsöket és a hagymát. Tetejére tesszük a combokat és a kakukkfüvet. Aláöntjük a bort, lefedjük alufóliával, majd előmelegített 180 fokos sütőbe helyezzük 1 óra hosszára, fólia nélkül további 15 percre.
A kölest dupla mennyiségű vízbe megfőzzük a mazsolával együtt. Közben morzsolt rozmaringgal, borssal és sóval fűszerezzük.






2016. augusztus 23., kedd

Citromos granola

Már nagyon régóta magam készítem a reggeli müzlimet, így legalább tudom mi van benne és mennyi a hozzáadott cukor. Egyébként mostanában a hétköznapi reggelimet az általam készített granola, joghurt, és gyümölcs egészíti ki. A legjobb este bekeverni, egy kevés tejjel felönteni, másnap reggelre tökéletesre megpuhul és az emésztéssel sem lesz probléma. Az biztos, hogy tele van egészséges alapanyagokkal, mindenféle vitaminnal és délig tartó energiát ad. Nem beszélve arról, hogy egy diétába tökéletesen beilleszthető. Nah, én nem is a diéta miatt választom ezt reggelire. :) Annál inkább a sok vitamin és az egészségesebb táplálkozás az amit szem előtt tartok.
Bármilyen idény gyümölcsöt darabolhatunk bele, sőt ízesíthetjük kakaóporral, fahéjjal, egy kevés mézzel.



 



Citromos granola 
Hozzávalók 2,5 dl-es bögrével mérve:
2 bögre nagy szemű zabpehely
1/4 bögre lenmag
1 bögre darabolt dió
1/4 bögre puffasztott amaránt
3 evőkanál chiamag
1/2 bögre mazsola
1/2 bögre aszalt áfonya
1/4 bögre aszalt szilva
1/4 bögre aszalt sárgabarack

továbbá:
2 evőkanál méz
1 citrom leve
2 citrom reszelt héja
3 evőkanál dióolaj

Elkészítés:
Az aszalt gyümölcsök kivételével mindent tálba mérünk. A mézet felolvasztjuk, hozzáfacsarjuk 1 citrom levét, belereszeljük 2 citrom héját, és elkeverjük a dióolajjal.
​​A kimért alapanyagokhoz keverjük. Az elegyet sütőpapírral bélelt tepsire kanalazzuk, egyenletesen elsimítjuk. Előmelegített, 170 fokos sütőben 40-45 perc alatt megpirítjuk, közben 2-3-szor átforgatjuk, hogy egyenletesen süljön. Az aszalt gyümölcsöket feldaraboljuk, és az utolsó 5 percben hozzáadjuk. A granolát a sütőből kivéve teljesen kihűtjük, majd jól záródó dobozba tesszük. Légmentesen lezárva több hétig is megőrzi frissességét.



2016. augusztus 22., hétfő

Carbonara rizottó

Nálunk óriási kedvenc a rizottó és a carbonara spagetti is. Azt hiszem ez egy nagyon klassz párosítás lett és ez az amit még biztosan elfogok máskor is készíteni. Nagyon ritkán főzöm kétszer ugyanazt, inkább a hagyományos ételekkel vagyok így, hogy néha megkívánom. De, ha nem törném a fejem azon, hogy mi újat próbálhatnék ki, akkor nem volna recept sem a blogomon. :)
A recept megjelent a Kifőztük gasztromagazin augusztusi számában is.







Carbonara rizottó
Hozzávalók 3-4 személyre:
20 dkg arborio rizs
20 dkg füstölt, húsos szalonna 
1 vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
2 evőkanál olívaolaj
3 dkg vaj
1 dl száraz fehérbor
8 dl forró húsalaplé
5 dkg reszelt parmezán
frissen őrölt bors

Elkészítés:
A kétféle hagymát megpucoljuk, apróra daraboljuk, és kevés olívaolajon megdinszteljük. Hozzáadjuk a kockára darabolt szalonnát, és zsírjára pirítjuk. Beletesszük a rizst, fehéredésig sütjük, majd felöntjük a fehérborral. Amikor már a rizs magába szívta a folyadékot, 2 merőkanálnyi levest adunk hozzá, majd apránként, fokozatosan tovább adagoljuk az alaplét. Közepes hőmérsékleten addig főzzük az ételt, amíg megfő a rizs. Levesszük a tűzről a rizottót, beletesszük a vajat és a parmezánt. Jól elkeverjük, ízlés szerint sózzuk és borsozzuk. Pár percig állni hagyjuk, majd tálaljuk.







2016. augusztus 18., csütörtök

Kókuszkocka

Már régóta rágja a kedves férjem a fülemet, hogy süssek már kókuszkockát. Tény és való, hogy a csoki-kókusz páros a kedvencei közé tartozik, főleg akkor, ha még rum is van benne. :) Na jó, legyen! Itthon vagyok, rá érek forgatni a piskóta kockákat, miért is ne?! Kipróbáltam egy viszonylag egészségesebb verziót, ahol a piskóta nem tartalmaz vajat, sokáig puha marad és a csokoládé mázat is jól szívja. Ez biztos nem az eredeti verzió, nem is azt szerettem volna készíteni, mert abból egy kocka is kalória bomba, így azoknak ajánlom, akik egészségesen szeretnének finomat enni.










Kókuszkocka
Hozzávalók 20x30 cm-es tepsihez:
a piskótához
8 dkg teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt
7 dkg fehér tönköly liszt
2,5 dkg étkezési keményítő
1 csapott teáskanál sütőpor
5 tojás (L-es méret)
10 dkg nyírfacukor

a csokoládé mázhoz
10 dkg vaj
8 dkg holland kakaópor
10 dkg nyírfacukor
3 dl tej

továbbá
25 dkg kókuszreszelék

Elkészítés:
A liszteket kimérjük, elvegyítjük benne a keményítőt és a sütőport. A tojásokat ketté választjuk, a sárgáját habosra keverjük a cukor felével, a fehérjét habbá verjük a cukor másik felével, majd a sárgáját a felvert habhoz adjuk. Ezután több részletben óvatosan beleforgatjuk a lisztes keveréket. Sütőpapírral bélelt tepsibe kanalazzuk, egyenletesre simítjuk. Előmelegített 180 fokos sütőbe 30 perc alatt készre sütjük. Végezzünk tűpróbát! Miután megsült, eltávolítjuk a sütőpapírt, rácsra helyezve hagyjuk kihűlni. 5x5 cm-es kockákra daraboljuk.
A csokoládé mázhoz, felolvasztjuk a vajat, hozzáadjuk a kakaóport és a cukrot, majd szép lassan a tejet. Hűlni hagyjuk.
A piskóta kockákat megmártjuk a csokoládé mázban, kókuszreszelékbe forgatjuk, majd rácsra vagy tálcára helyezzük.




2016. augusztus 17., szerda

Mézes-sörös oldalas, almás krokettel

Azt hiszem ezzel az ebéddel sikerült a férjem kedvébe járnom, mert egyből írta délben a munkahelyéről, hogy nagyon finom lett. Az még csak egy dolog, hogy mézes-sörös pácban sült az oldalas két órán keresztül, hanem a vele sült fokhagymát és a visszamaradt szaftot összeturmixoltam és mártást készítettem belőle. Azt hiszem a burgonyás-almás krokett, a szaftos hús mellé kitűnő választás volt.






Mézes-sörös oldalas, almás krokettel
Hozzávalók 4 személy részére:
a mézes-sörös oldalashoz
1 kg oldalas
1 fej fokhagyma
4 dl sör
2 evőkanál méz
só, bors
1 csapott evőkanál liszt

a burgonyás-almás kroketthez
50 dkg főtt burgonya
25 dkg reszelt alma
10 dkg reszelt mozzarella
10 dkg rétesliszt + a forgatáshoz
1 tojás

bors
szerecsendió

továbbá
3 dl olaj a sütéshez

Elkészítés:
Az oldalast bevágjuk a csontoknál, sózzuk és borsozzuk, majd egy jénaiba helyezzük. A fokhagymát megpucoljuk, a hús köré rakosgatjuk. A sört kikeverjük a mézzel, majd ráöntjük az oldalasra. Alufóliával lefedjük, 170 fokos előmelegített sütőbe 2 óra alatt puhára pároljuk.
A húst ekkor kivesszük, a visszamaradt szaftot leszűrjük egy kisebb fazékba, liszttel kikeverjük, majd alacsony lángon besűrítjük. A sült fokhagyma gerezdeket hozzátesszük, botturmix segítségével krémesítjük.
A krokettnál a reszelt almát, mozzarellát és a réteslisztet elvegyítjük a tört burgonyában. Hozzáadunk egy egész tojást, majd sóval, borssal és szerecsendióval ízesítjük. Jól összegyúrjuk, gombócokat formálunk és meghempergetjük réteslisztben. Forró olajba kisütjük, papírtörlőre szedjük.
A húst feldaraboljuk, krokettel és mártással tálaljuk!