Koskacukor: december 2013

2013. december 31., kedd

Szilveszteri malac pogik

Az év utolsó bejegyzésével szeretnék minden kedves Blogger Társamnak és Család tagjainak Boldogságban és Sikerekben gazdag új évet kívánni! Örülök és nem bántam meg egy percig sem, hogy csatlakoztam hozzátok, rengeteget tanultam az idén tőletek és sok új dologgal ismerkedtem meg. Olyan sütöttem, főztem, amiket álmomban sem gondoltam, hogy egyszer én is elfogom készíteni. Jövőre is sok-sok bejegyzéssel fogok jönni, finomabbnál finomabb receptekkel!
Most Ildikó blogjáról választottam ezeket a röfi tejfölös pogácsákat, amiket vendégségbe fogok vinni magammal és remélem sok szerencsét fog hozni a jövő évben. Receptet külön nem írok, mert mindent pontosan követtem. Köszönöm szépen Ildi az ötletet és a receptet.
Mellé még három féle grissini-t 3 féle mártogatóst készítettem a párommal, de ez a bejegyzés az idén már elmarad, lassan mennünk kell.

BOLDOG ÚJ ÉVET KÍVÁNOK MINDENKINEK!






2013. december 30., hétfő

Kókuszgolyó

Karácsonyról még biztos sokunknak maradtak ki sütemények, ennek ellenére szilveszterre jöhet a következő adag. Bevallom kicsit besokalltam már a csömör édességekből, valami olyasmire vágytam már ami nem krémes és nem is túl édes. Ezeket a kókuszgolyókat, akár pár nappal hamarabb is el lehet már készíteni, így bőven jut idő a többire, amit még beterveztünk. Idén nővéreméknél töltjük a szilvesztert, vendégségbe viszem a golyszlikat, meg még lesz más is, de az majd holnap jön.









Kókuszgolyó:
Hozzávalók:
500 g darált keksz
3 evőkanál holland kakaópor
150 g darált dió
100 g porcukor
150 g olvasztott vaj
5 ek. házi barack lekvár (jobb az a fajta, ami nem túl kemény)
1,5 dl meggylé (meggybefőttből)
1 ek. rumaroma
1 ek. csokis-meggy aroma

Forgatáshoz:
kókuszreszelék

Elkészítése:
Nagyon egyszerű a száraz hozzávalókat kimérjük egy tálba, hozzáadjuk a lekvárt, a meggylét és az olvasztott vajat és összegyúrjuk. Aromákkal ízesítjük. Alapesetbe csak rumaromát szoktam hozzáadni, de most volt itthon csokis-meggy is, kicsit megbolondítottam vele illetve meggyet is teszek néha a közepébe, de a befőttből korábban meggyszósz készült, így csak levét hagytam belőle.
1 órára tegyük hűtőbe.
Nedves kézzel formázzunk golyókat és forgassuk meg a kókuszreszelékbe.


Lencsesaláta

Lassan elmúlik ez az év is és kezdetét veszi egy új év. A szilveszteri babonák szerint nem mindegy milyen étellel kezdjük az évet. Nem szabad halat és baromfit enni, viszont sertést sok lencsével annál inkább. Nálunk is hagyomány, hogy az év első napján valamilyen formájában asztalra kerül. Anyukám legtöbbször lencsefőzeléket készített, de készülhet leves vagy saláta formájába is.
Kicsit besokalltam már a karácsonyi menüvel, így most egy kis lencsesalátával kísérleteztem, de elsejére főzelék is készül nálunk füstölt oldalassal.
Kétféleképpen készítettem el, egyik egy kicsit light-osabb verzió ecetes-mézes, a másik pedig tejfölös-majonézes mártásban pihent egy éjszakát.





Lencsesaláta:
Hozzávalók:
30 dkg lencse
4 babérlevél
3 gerezd fokhagyma
szemes bors


Továbbá:
Ecetes-mézes verzióhoz:
2 dl víz
1 tk. méz
1-2 ek. fehérborecet
só, bors
1/4 lilahagyma






Tejfölös-majonézes verzióhoz:
2 dl tejföl
2 ek. majonéz
1 ek. mustár
só, bors
1 tk. citromlé
1/4 lilahagyma




Elkészítés:
2 nappal korábban érdemes elkezdeni a készülődés. Először is áztassuk be egy éjszakára a lencsét.
Másnap főzzük meg, engedjük fel annyi vízzel, hogy bőven ellepje. Tegyük hozzá a megpucolt fokhagymát, a babérlevelet, pár szem borsot és sózzuk meg. Főzzük puhára, de vigyázzunk nehogy szétfőljön. Kb. 20 perc kell neki.
Szűrjük le és hagyjuk teljesen kihűlni.
Készítsük el az ecetes-mézes levet illetve a tejfölös-majonézes mártást. Felezzük meg a lencsét és adjuk hozzá. jól keverjük el, majd mehet is a hűtőbe egy éjszakára, hogy jól összeérjenek az ízek.

2013. december 26., csütörtök

Kávé torta

Anyukám élettársát leptem meg ezzel a koffein dús kávétortával születésnapjára. Az ötlet természetesen onnan jött, hogy naponta több csésze kávét megiszik. Igazi kávé függő a családban. Természetesen nagyon ízlett neki. Mindenkinek ajánlom, aki imádja a kávét!
Több receptet átnéztem, de végül saját ötletem mellett döntöttem. Ha nem karácsonyi vacsorán lettem volna tegnap, akkor egy éjszakával hamarabb elkészítettem volna, de így is összeértek az ízek.





Kávé torta
Hozzávalók (26 cm átmérőjű tortaformához):
Kávés piskóta:
17 g instant kávépor
58 g liszt
1 kk. sütőpor
3 tojás
60 g cukor

Diós piskóta:
50 g darált dió
25 g liszt
1 kk. sütőpor
3 tojás
60 g cukor

Kávé krémhez:
2 csomag vaníliás pudingpor
4 ek. cukor
6 dl tej
2 dl főzött kávé
250 g mascarpone
2 dl habtejszín

Továbbá:
pár darab babapiskóta
1 dl főzött kávé
2 ek. cukor

Díszítéshez:
kávé szemek
kakaópor

Elkészítés:
A sütőt melegítsük elő 180°C-ra.
A diós piskótához a tojások fehérjét verjük habbá a cukor 2/3-val, a maradékkal keverjük ki a sárgáját. A diót és a lisztet mérjük ki, keverjük bele a sütőport. A fehérje habhoz, adjuk hozzá a kikevert tojások sárgáját, illetve a dióval elkevert lisztet.
Vajazott, lisztezett 26 cm átmérőjű tortaformába simítsuk bele és süssük tűpróbáig. Vigyázat gyorsabban sül, mert csak 3 tojásból készül. Kb. 20 perc összesen.
A kávés piskótalaphoz az előzően hasonlóan járjunk el, csak a dió helyett az instant kávéporral keverjük el a lisztet.
Mind két esetben 10 perc elteltével emeljük ki a formából, majd rácsra téve hagyjuk kihűlni.
A krémhez forraljuk fel a tejet, közben a pudingport és a cukrot keverjük ki a lefőzött kávéval. Ízlés szerint lehet több cukrot is tenni a krémbe. (Ki, hogyan issza a kávét. :) ) Miután teljesen kihűlt- közben azért kétszer, háromszor keverjük meg-, adjuk hozzá a mascarponét és a habbá vert tejszínhabot.
Jöhet a torta összeállítása.
Alulra  kerül a kávés piskóta. Jöhet a krém 1/3-a. A kávét főzzük össze a cukorral, de ne legyen túl forró és ebbe mártogassuk meg a babapiskótákat. A krémre sorakoztassuk egymás mellé. Ezután jöhet a krém másik 1/3 része és a diós piskóta lap. A maradékkal vonjuk körbe a tortát és csillagcsöves habzsákba téve díszíthetjük. Kávé szemek a csúcsokra, kakaóporral megszórva készen is van a kávé torta.



2013. december 25., szerda

Karácsonyi ebéd

Nálunk az ünnepi ebédre marhahús leves volt párom kérésére velős csontokkal, mézes-rozmaringos pulykacombok és csokis gesztenyetorta készült. A halászlé anyukámra maradt, mert kettőnk közül csak én szeretem a halat. Sütöttem még hólabdát is, ami elmaradhatatlan, bár ezt most visszük magunkkal vendégségbe. Annyi finomság készül ebben az időszakban, hogy sokszor már a látványtól is jól lakok.
A képek nem a legszebbek, egyszerűen nem volt időm fotózni. :(


Mézes-rozmaringos pulykacombok
Hozzávalók:
2 db nagy pulykacomb
2 nagy répa
2 nagy alma
1 nagy fej vöröshagyma
2 dl fehérbor
só, bors, rozmaring, kakukkfű
1 ek. méz

Elkészítés:
Pataki tálba készítettem, így beáztattam 1 órával hamarabb.
A pulykacombot jól befűszereztem, a rozmaring volt inkább kihangsúlyozva, kakukkfűvel csak éppen megszórtam.
A tál aljára tettem a csíkokra vágott répát, és a felkarikázott vöröshagymát és almát. Ráhelyeztem a combokat és még egyszer megszórtam mindent rozmaringgal. Ráöntöttem a bort, lefedtem és ment a sütőbe. 200°C-on kb. 1 óra alatt megpuhult. Ezután levettem a tetejét, meglocsoltam a saját szaftjában elkevert mézzel és további 20 percre visszatoltam még.
Párolt lilakáposztával, krumplipürével az igazi.

Csokis gesztenye torta
(A recept Praliné Zsuzsi-tól származik, csak én most tortába álmodtam meg.)
Hozzávalók (20 cm átmérőjű tortaformához):
Tésztához:
90 g étcsokoládé (70%-os)
60 g porcukor (nyírfacukorból)
3 tojássárgája
2 tojásfehérje
30 g nyírfacukor

Gesztenyekrémhez:
200 g mascarpone
200 g gesztenyepüré
1 dl habtejszín

Továbbá:
2 marék rumba áztatott meggy

Glazúr:
100 g étcsokoládé
1 ek. méz
130 ml habtejszín

Elkészítés:
A tésztához a csokoládét a porcukorral és a tejszínnel olvasszuk fel, majd ha kihűlt adjuk hozzá egyesével a tojássárgákat. A tojásfehérjéket verjük habbá a cukorral és két részletbe keverjük hozzá.
Sütőpapírral béleljük ki a tortaforma alját, simítsuk bele a tölteléket, előmelegített 160°C-os sütőbe 30 percig süssük. Nem kell sokáig, csak annyira, hogy a teteje megszilárduljon, belül ragacsosnak kell lennie. Tegyük ki hűlni, addig elkészítjük a krémet és a glazúrt.
A mascarponét keverjük el a kiengedett gesztenyepürével, és annyi tejszínhabot tegyünk hozzá, hogy kenhető, de ne túl lágy krémet kapjunk.
A glazúrhoz az étcsokit, a mézet a habtejszínnel olvasszuk fel, de ne legyen forró.
A tésztára szórjuk rá a lecsöpögtetett rumos meggyet, kenjük rá a krémet, és csurgassuk a tetejére a glazúrt.
Isteni finom!
Köszönöm szépen Zsuzsi a receptet, tökéletes választás volt a karácsonyi menühöz!


Advent 4. vasárnapjára - Mákos és diós bejgli

Tudom, kicsit késve jövök....
Már nagyon vártam vasárnap a karácsonyt. Az ajándékok be voltak csomagolva, a fát megvettük és sikerült is bevásárolni mindent, hogy a karácsonyi menü is kész legyen. Legszebb Ünnep számomra a Karácsony. Ez a világ a rohanásról szól és sajnos nem jut időnk szeretteinkre, pedig néha igenis szakítani  kell, nemcsak egy-egy ünnepek alkalmával, de tudjuk ez az a nap, amikor biztosan sikerül összeülni, jókat beszélgetni egy meghitt és békés környezetbe.
Az utolsó vasárnapra készítettem ezeket a bejgliket, tavalyi bevált recept alapján. Kolléganőm cukrásznak tanult és tavaly elárulta nekem, hogy ő, hogyan is készíti a bejglit.
A jó bejgli titka a jól elkészített tészta (zsiradék legyen hideg és ne gyúrjuk sokáig) és töltelék (szirupot fokozatosan adjuk hozzá, mert ha túl híg akkor tuti reped), no meg a türelem (én mindig másnap sütöm).
Az én bevált receptem:




Bejgli
Hozzávalók ( 8 db 40 dkg-os bejglihez):
Tésztához:
90 dkg liszt
32 dkg margarin
9 dkg porcukor
2 dkg élesztő
2 db tojássárgája
csipet só
kb. 3,7 dl tej

Diós töltelékhez:
40 dkg darált dió
30 dkg cukorból szirup
10 dkg mazsola
10 dkg darált keksz 
2 citrom reszelt héja

Mákos töltelékhez:
40 dkg darált mák
30 dkg cukorból szirup
10 dkg mazsola
10 dkg darált keksz
2 citrom reszelt héja

Tetejére:
2 db tojássárgája
2 db tojásfehérje

Elkészítés:
Kezdjük a töltelékekkel, mert azoknak rendesen ki kell hűlniük. Erkélyre, udvarra kitéve kb. 3 óra.
Főzzünk először is szirupot. Mérjük ki egy fazékba a 60 dkg cukrot és adjunk hozzá annyi vizet, hogy éppen ellepje. Forraljuk fel 116 fokosra, majd forrázzuk le vele a darált diót és mákot, amihez előzőleg hozzá reszeltük a citrom héjakat, bele tettük a darált kekszet és a beáztatott mazsolával elkevertük.
Vigyázzunk arra, hogy ne egyszerre öntsük hozzá, akkor jó, ha már a kezünkkel gombócokat tudnánk formázni, ennél lágyabb ne legyen. Amikor jól elkevertük mehetnek a hidegre.
A tészta elkészítése.
Langyos tejben futtassuk fel az élesztőt egy teáskanál porcukorral.
A lisztet mérjük ki egy tálba és adjuk hozzá a kockára vágott hideg margarint, majd morzsoljuk össze a liszttel. Tegyük hozzá a két tojássárgáját, a porcukrot, a csipetnyi sót és az élesztős tejet.  Fokozatosan mehet hozzá a többi tej és így gyúrjuk össze a tésztát. Amikor már jól összeállt és sikerült összegyúrni, akkor folpackba csomagolva tegyük a hűtőbe.
Ha kihűltek a töltelékek bizonyára kicsit kemény lesz, de ha áttörjük villával és egy pici vízzel átgyúrjuk nyújtható lesz.
A tésztát osszuk 8 db 20 dkg-os cipóra.
Nyújtsuk ki egyenként 24x24 cm kockára és a kimért 20 dkg tölteléket morzsoljuk rá és görgessük át rajta a nyújtófát, úgy hogy a széleknél kb. 2-2 cm maradjon szabadon, ezt hajtsuk be és így tekerjük fel. Ne túl szorosan, ahogy adja magát. Helyezzük sütőpapírral bélelt tálcákra vagy gáztepsikre, kicsit távolabb egymástól, nehogy sülés közben egybe keljenek. (Sajnos a mákossal most így jártam, mert kicsit volt a tálcám.)
Kenjük le tojássárgájával és tegyük hűvös helyre, de ne a hűtőbe. Várjuk meg míg rászárad, majd kenjük le tojásfehérjével és hagyjuk másnap reggelig hűvös helyen. Sütés előtt kicsit szurkáljuk meg a tésztát, hogy a gőz távozni tudjon.
Előmelegített !200°C-os sütőben kezdjük sütni 10 percig, majd vegyük vissza 180°C-ra és további 10-15 percig süssük tovább. Ez azért fontos, mert így nem kel meg nagyon és nem veszíti el a formáját.
Amikor már teljesen kihűlt fóliába csomagolva sokáig eláll.




Foszlós kalács

Az elmúlt napokban egyszerűen nem volt időm bekapcsolni a gépet. Közben készültek fotók is, de persze az is futtában, sajnos meg is látszik rajtuk. Esténként későn értem haza, sokszor akkor álltam neki a házimunkának és utána már nem maradt semmi erőm rendes ételfotókat készíteni, ezért elnézést is kérek. Viszont szeretném veletek megosztani a sütés örömét, hiszen először sütöttem kalácsot, és büszke vagyok magamra, ráadásul felejthetetlen lesz számomra. Ekkor ment tönkre a robotgépem, és természetesen kézzel kellett befejeznem a dagasztást. A Jézuskának nem kellett sokat gondolkodni, hogy mit is hozzon nekem... :)
A foszlós kalács receptje Limarától származik, szeretném megköszönni neki, nagyon egyszerű és könnyen elkészíthető. Pataki tálba készült töltött káposzta mellé sütöttem, szerintem így az igazi. No, meg a halászlé mellé egyet anyukámnak.




Foszlós kalács
Hozzávalók (2db 60dkg):
75 dkg fehér liszt (igen, ezt nem variáltam, maradtam a hagyományos fehér lisztes variációnál)
2 tojás
4 dl habtejszín
csipet só
3 ek. cukor
3 dkg. élesztő

Kenéshez:
1 tojássárgája + 1 ek. tej
1 egész tojás

Elkészítés:
Mérjük ki a lisztet egy kelesztő tálba, keverjük el a sóval és két evőkanál cukorral. A tojásokat üssük fel és verjük fel egy kicsit, így adjuk a liszthez. A habtejszín felébe keverjük bele az élesztőt egy evőkanál cukorral, öntsük ezt is hozzá. Kezdjük el dagasztani, majd a maradék tejszínnel gyúrjunk egy rugalmas tésztát. Szobahőmérsékleten kelesszük duplájára. Ne, rakjuk fűtőtestre, mert a zsíros tésztának nem tesz jót, elnehezedik tőle, inkább várjunk türelemmel. 
Készítsünk belőle két cipót, majd külön-külön osszuk ketté úgy, hogy az egyik fele egy kicsit nagyobb legyen. A kisebbik felét osszuk három részre, pihentessük a cipókat 10-15 percig. Ezután a nagyobbik feléből sodorjunk jó hosszú rudat, hajtsuk a két végét egymás mellé, majd csavarjuk meg és nyújtófával készítsünk egy mélyedést a közepére. Kenjük meg a tejjel felvert tojássárgájával. A három kisebbet, pedig fonjuk össze és helyezzük a tetejére, ismét kenjük meg. Hagyjuk így duplájára kelni, kb. 20 perc, majd egy egész felvert tojással kenjük le ismét. Előmelegített 200°C-os sütőbe 30-35 perc alatt süssük aranybarnára. 

2013. december 20., péntek

Kókuszos és diós szaloncukrok mandulával

Végre tudtam egy pici időt szakítani és megosztani veletek életem első szaloncukrait. Tegnap előtt készültek, de sajnos csak tegnap este tudtam becsomagolni őket és reggel készültek a fotók. Most már, hogy az ajándékok is becsomagolásra kerültek kicsit sikerült szusszannom és megmutatni nektek ezeket a finomságokat. Nem is gondoltam, hogy ilyen egyszerű szaloncukrot készíteni. 3 napot vesz igénybe, de minden nap csak egy-két órát kell rászánni. Az első nap készítettem el a tölteléket. Második nap megmártogattam a csokiba, a harmadik nap pedig következett a csomagolás. Igazából csak az utóbbi kettő vett igénybe több időt, de a csomagolás közbe akár meg lehet nézni valami jó kis karácsonyi filmet is.
Az idén már biztos nem lesz időm többet készíteni sajnos, de jövőre hamarabb elkezdem és többfélét fogok kipróbálni, mert végtelen egyszerűek és nagyon finomak. A boltinál százszor jobbak, még a milkát is hajazza. :)

A csoki temperálása is úgy néz ki megfelelően sikerült, mert szép maradt még a 2. nap után is és a kakaóvajjal sokkal fényesebb is lesz. Örülök, hogy sikerült anyukámnak szereznie, így a bonbonok gyártásába is nagyobb bátorsággal fogok majd belekezdeni az ünnepek után.

A szaloncukor ötleteket Praliné Paradicsom blogján találtam, ahol rengeteg csupa csokiságok találhatók és gyönyörűen le van írva minden. Igazából, ha pontosan követi az ember akkor elronthatatlan.
A ropogós kókuszos-mandulás szaloncukor elkészítése itt található, a diós-mandulásé, pedig itt. A mazsolát én kihagytam belőle, mert nem tudtam belegyúrni, valószínűleg nagy szeműek voltak, inkább ráhagytam.
Köszönöm szépen a recepteket!





2013. december 17., kedd

Alj nélküli túrós lepény

Nagyon zűrösek mostanában a napjaim. Egyre kevesebb idő van karácsonyig és egy csomó teendőm van még. Arról nem is beszélve, hogy az ajándékokat is majdnem az utolsó héten szereztük be úgy, hogy a mostani hétvégén, amikor szintén csak délutánokat fogok itthon tölteni főzni kell és a bejgliket sütni.
Azért egy picit mégis sikerült kiszorítanom erre a finom túrós sütire, amit szerintem mindenki ismer és tudjuk, hogy ebből semennyi sem elég. Fotóra nem sok időm maradt, mert már vittük is magunkkal család látogatásra.



Alj nélküli túrós lepény
Hozzávalók:
75 dkg túró
4 nagy tojás
4 ek. búzadara
1,5 ek. liszt
1/2 csomag sütőpor
10 dkg puha vaj
7 ek. cukor
2 ek. vaníliás cukor
1 citrom reszelt héja

Tetejére:
1 kis doboz tejföl
1 ek. liszt
1 tojás

Elkészítés:
Gyors és egyszerű. Melegítsük elő a sütőt 180°C-ra.
A túrót törjük át. A tojásokat keverjük habosra a cukrokkal, adjuk hozzá a puha vajat és a citrom reszelt héjat, majd a sütőporos lisztet. Ezt az egészet öntsük a túróhoz és jól forgassuk bele.
Egy 25x30cm-es tepsit vajazzunk ki, szórjuk meg búzadarával, majd a túrós keveréket öntsük bele.
A tejfölt keverjük ki a liszttel és a tojással, csurgassuk rá a túróra.
Toljuk a sütőbe, kb. 45 percig süssük, amíg szép aranybarna nem lesz a teteje.
Tepsibe hagyjuk kihűlni, ezután szépen lehet szeletelni. Jó nagy kockákra. :)

Marcipános stollen Advent 3. vasárnapjára

Múlt hétvégén elkezdtem a készülődést a marcipános stollenünkhöz. Bevallom tavaly ettem először, soha nem vonzott a sok porcukor a tetején. Egy nagy kalória bomba. Múlt karácsonykor kaptam ajándékba és nagy sikert aratott, pedig bolti volt. Az idén elgondolkodtam azon, hogy biztos van ennek egy kicsit egészségesebb verziója is. Úgy gondolom már maga az, hogy házi készítésű biztosan egészségesebb, mert nem tartalmaz sok adalék anyagot. A marcipánt és a kandírozott narancshéjat magam készítettem Ildikó receptjei alapján nyírfacukorral, ami egyébként nagyon egyszerű volt és nem is vett igénybe sok időt.
Ezeket már előző héten elkészítettem egyrészt azért, mert ott van azért mégis a " mi van, ha nem sikerül",  de szerintem egész jó lett. A narancshéjakat igaz kicsit vékonyra sikerült vágnom, de első próbálkozásra azt mondom egész jó lett. Az eljárást tökéletesen leírta Ildikó mind a kettőnél, követhető volt. Külön ezekhez nem írnék receptet és elkészítési tudnivalókat, mert megtaláljátok nála, mindent betartottam.
Marcipán receptje nyírfacukorral itt található.
Kandírozott narancshéj nyírfacukorral, pedig itt.
Ildikónak szeretném megköszönni ezeket a fantasztikus dolgokat, mert ezzel egészségesebbé tudtam varázsolni a mi kis stollenünket.
A stollen receptje után kíváncsian sokat kutattam, de nem tudtam melyik lenne a tökéletes. Mivel még soha nem készítettem, így ebben elég tapasztalatlan vagyok, de a saját ízlésemnek megfelelően összeválogattam.
Tehát én az alábbiak szerint készítettem:

Marcipán és a kandírozott narancshéj:


 Sütés után:





Marcipános stollen
Hozzávalók:
250 g BL50 liszt
250 g tk. tönköly búzaliszt
1 csipet só
1/2 kk.őrölt fahéj
1/2 kk. őrölt szegfűszeg
40 g élesztő
1 dl langyos tej
1 ek cukor továbbá 4 g cukor és 4 g nyírfacukor
2 tk. vaníliás cukor
100 g mazsola
75 g aszalt szilva
75 g aszalt sárgabarack
2-3 ek. rum
kandírozott narancshéj (2 db narancs héjából készítettem)
1 citrom reszelt héja (természetesen ez is lehet kandírozott)
200 g vaj + 50 g a tetejére
200 g marcipán

Szóráshoz:
sok porcukor


Elkészítés:
A langyos tejbe elkevertem az egy evőkanál cukrot, belemorzsoltam az élesztőt és felfuttattam. A liszteket kimértem egy kelesztőtálba, hozzá adtam a fahéjat, szegfűszeget és a csipetnyi sót, a maradék cukrokat majd elkevertem.  A narancshéjakat picit beáztattam, hogy puhább legyen, majd apró kockákra daraboltam, beletettem a lisztes keverékbe.
A liszthez hozzáöntöttem a felfuttatott élesztőt és a puha vajjal közepesen lágy tésztát gyúrtam.
Több, mint egy órát hagytam pihenni, ha hűvösebb van esetleg a konyhába ez lehet több is, mivel a sok vajtól elég lassan kel.
Addig az aszalványokat apróra daraboltam és a mazsolát rumos langyos vízbe áztattam. (Ha aranymazsolát használunk érdemes azt is ketté vágni, könnyebb később belegyúrni a tésztába.)
Miután megkelt a tészta nyújtsuk ki, nem kell túl vékonyra csak éppen annyira, hogy az aszalt gyümölcsöket szét tudjuk osztani rajta, majd gyúrjuk a tésztába. Nem túl könnyű, de egy idő után elvegyülnek benne.
A marcipánt gyúrjuk át és formáljuk hengerré, olyan hosszúra, amilyen a tésztánk lesz.
A gyümölccsel összegyúrt tésztát nyújtsuk téglalappá, a magunkhoz közelebbi részre helyezzük a marcipánt, majd tekerjük fel. Nem kell teljesen, a távolabbi résznél maradhat ki egy pár centi, vagy ezt vissza is lehet hajtani. (Nekem nem sikerült, mert szétnyílt).
Sütőpapírral bélelt gáztepsire helyezzük és 15-20 percig letakarva pihentetjük.
Ezalatt előmelegítjük a sütőt 200°C-ra. Ezen a hőmérsékleten sütjük 10 percig, majd 180°C-ra vegyük vissza és további 45 percig még bent hagyjuk. (Sütőtől is függ, figyelni kell a vége felé, amikor szép aranybarna, akkor már kész van.)
Még forrón megkenjük jól a vajjal és megszórjuk bőven porcukorral.
Amikor kihűlt teljesen fóliába csomagolva hűvös helyen tároljuk, így nagyon sokáig eláll. Szerintem elég hamar el fog fogyni. :)





2013. december 15., vasárnap

Milánói makaróni

Ismét egy egyszerű, szaftos tésztát hoztam, amit annak ellenére, hogy sütőben kell összesütni nagyon gyorsan kész van. Kicsit másabb, mint a hagyományos, mert besamelt készítettem a tetejére, hogy selymesebb legyen a tészta és ne csak azt a hagyományos paradicsom szószos mártást érezzük rajta. Szerintem legközelebb is így fogom elkészíteni.




Milánói makaróni
Hozzávalók (4fő):

35 dkg makaróni 
50 dkg darált sertéshús
só, bors
rozmaring, majoránna, bazsalikom, oregánó
1 üveg sűrű házi paradicsomlé
1 nagy fej vöröshagyma
6 fej gomba

Besamelhez:
5 dkg vaj
3 ek. tk. tönköly liszt
kb. 4-5 dl tej (bevallom én csak öntöttem)
5 dkg parmezán
só, fehérbors, szerecsendió

Tetejére:
10 dkg reszelt sajt

Elkészítés:
A tésztához forraljuk fel a vizet, majd enyhén sós vízbe főzzük 10 percig.
Addig eltudjuk készíteni a darálthúst és a besamelt is.
A vöröshagymát vágjuk apró kockára, dinszteljük meg olívaolajon illetve szórjuk meg egy kis sóval. Ezután mehet rá a darálthús, amikor már kifehéredett fűszerezhetjük. Pirítsuk egy kicsit még, majd öntsük fel a paradicsomlével és addig főzzük, amíg egy kicsit nem sűrűsödik be.
A gombát pucoljuk meg, a szára rajta maradhat és vágjuk karikára.
A besamelhez a vajat olvasszuk fel, szórjuk meg liszttel, majd annyi tejet adjunk hozzá apránként, amíg egy közepes puding állagot nem érünk el. Ne legyen nagyon sűrű, mert a sajttól még sűrűsödni fog. Amikor kész sózzuk, borsozzuk és reszeljünk bele szerecsendiót, majd keverjük hozzá a reszelt parmezánt.
Mehet a jénaiba a rétegezés. Az aljára tegyünk egy kis paradicsomos húst, mehet rá a tészta, a hús és a gombának a fele, majd egy újabb ugyanilyen réteg következik. A végén meglocsoljuk besamellel, ha közben nagyon besűrűsödött volna, akkor egy kis tejjel lazítsunk az állagán. A tetejét szórjuk meg rendesen reszelt sajttal.
Előmelegített 200°C-os sütőbe süssük addig, amíg nem lesz aranyszínű a teteje. Akinek van lehetősége rágrillezheti, hogy jó ropogós legyen a sajt a tetején.

2013. december 13., péntek

Müzlis stanglik

Nem is olyan rég Áginál megláttam a müzlis stanglikat, ami azonnal elragadott. Korábban már gondolkodtam mazsolás, tejes zsemlén, de még nem sütöttem meg. Viszont most pont valamilyen kifliket akartam reggelire, egy percig sem kellett keresgélnem. Nagyon laktató és finom, különösen ajánlom azoknak akik szeretik az aszalt gyümölcsöket. Mi gyümölcsös-gabonás joghurttal ettük reggelire, de ketté vágva vajjal, lekvárral megkenve is kifogjuk próbálni.
A recept nála itt található, picit módosítottam rajta, az alábbiakból hoztam össze.

Köszönöm szépen Ági a receptet!



Müzlis stanglik
Hozzávalók (8db):
400 g tk. tönköly búzaliszt
50 g apró szemű zabpehely
30 g aszalt áfonya
30 g arany mazsola
10 g lenmag
10 g napraforgó mag
1 ek. cukor
1 kk. só
50 g olvasztott vaj
16 g élesztő 
kb. 2-2,5 dl langyos tej

Tetejére:
2 ek. tej
nagy szemű zabpehely




Elkészítés:
A liszthez hozzá mértem a zabpelyhet, az aszalt gyümölcsöket és a magokat, belekevertem a sót. Az élesztőt a tetejére morzsoltam, rászórtam a cukrot és a langyos tejből több mint felét ráöntöttem. Elkezdtem összeállítani a tésztát, a vajat két részletben adtam hozzá, majd annyi tejjel pótoltam, hogy jó kis rugalmas tésztát kapjak. Kicsit nehezebb összeállítani, mivel az aszalványok elég nagyok voltak, de megbirkóztam vele. Hagyjuk duplájára kelni.
Vágjuk 8 részre és formázzuk cipóvá. Nyújtófa segítségével, nyújtsuk egy picit meg, majd a szélesebb oldalánál fogva tekerjük fel. Ezeket a stanglikat sütőpapírral bélelt tepsibe sorakoztassuk egymástól kicsit távolabbra.
Melegítsük elő a sütőt 200°C-ra, addig hagyjuk pihenni a stanglikat.
Kenjük meg tejjel, szórjuk meg zabpehellyel és toljuk a sütőbe 20-25 percre.


2013. december 12., csütörtök

Aranygaluska, vanília sodóval

Ritkán gondolkodik azon az ember, hogy mi az ami sok tojás sárgáját igényel.... hát a vanília sodó. Jobban szeretem az aranygaluskát sodóval, mintha csak natúr vaníliás pudingot készítettem volna. De, hogy miért is volt szükséges most elhasználni csak a sárgákat, mert kifogott rajtam a habcsók. Először megpróbálkoztam a szirupos verziónál, ahol végül kiderült, hogy a tojásfehérjémmel volt a baj. Nahát gondoltam, hogy másik verzió, amikor felmelegítem 60-65°C-ig a fehérjét a cukorral és kihabosítom jobban fog menni, de sajnos ez is kifogott rajtam vagy csak nem voltam türelmes. Rá is hagytam, de nem keseredtem el, mert inkább készítettem hétvégén aranygaluskát jó sok dióval és igazi vanília sodóval.
Ezt a receptet használom már régóta, nekem nagyon bevált. Másnap, ha egy picit megmelegítjük, olyan mintha éppen akkor sült volna ki.









Aranygaluska
Hozzávalók (4 főre):

Tésztához:
200 g tk. tönköly búzaliszt
50 g BL50 fehérliszt
25 g cukor
25 g olvasztott vaj
20 g élesztő
1 tojás
120-130 ml tej
1 citrom héja

Szóráshoz:
100 g dió
50 g nyírfacukor
olvasztott vaj

Vaníliasodóhoz:
350 ml tej
1 tk. vanília aroma (ha van vaníliarúd azzal sokkal jobb)
4 tojássárgája
50 g nyírfacukor
1 púpos tk. keményítő
1,5 dl tejszín

Elkészítés:
A tészta hozzávalóiból dagasszunk rugalmas tésztát úgy, hogy a tejet fokozatosan adjuk hozzá, mert nem minden liszt egyforma. Hagyjuk duplájára kelni, addig készítsük el a vaníliasodót.
A tojássárgáját keverjük ki a cukorral, a keményítővel és a vaníliával. Adjuk hozzá a tejszínt, majd öntsük fel tejjel. Lassú tűzön addig főzzük, amíg be nem sűrűsödik. Vigyázzunk, nem kell sokáig forralni.
A tésztát nyújtsuk ki 2 cm vékonyra és nagyobb pogácsa szaggatóval szaggassuk ki.
20 cm átmérőjű tortaformát vajazzunk ki.
A pogácsákat kenjük be vajjal, forgassuk meg a cukros dióba és helyezzük egymás mellé a tortaformába. Amikor megvan az első réteg szórjuk meg bőven dióval. Jöhet rá a második réteg, majd a maradék dió. Hagyjuk pihenni még 20 percig, addig melegítsük elő a sütőt 180°C-ra.
30-35 perc alatt süssük aranybarnára. Kimondottan szeretem, ha egy picit rá karamellizálódik a diós cukor.
Vágjuk négybe és és locsoljuk meg vaníliasodóval.


Angol muffin reggelire

Szeretem, ha a reggelik is változatosak, hiszen nem lehet mindig ugyanazt enni. Tükörtojást magában ritkán sütök, pedig szeretjük a tojást minden formájában, de mégis inkább egy-egy szendvics elkészítése valahogy egyszerűbb. Hétvégén reggel egy picit több időm van, így ilyenkor szívesebben vállalok be több időt igénylő reggeliket. Ilyen ez az angol muffin is. Előző este megsütöttem, reggel csak annyi volt a teendőm, hogy ketté vágtam, megpirítottam egy picit olívaolajjal kikent serpenyőben, sütöttem mellé egy-egy tükörtojást és egy-egy bacont. Már csak a fekete tea hiányzott mellé. :)




Angol muffin
Hozzávalók ( 8 muffinhoz):
200 g tk. tönköly búzaliszt
100 g tk. rozsliszt
100 g BL80 kenyérliszt
1 1/2 kk. só
kb. 3,5 dl langyos tej
1 kk. cukor
15 g élesztő
1 ek. olv. vaj

Elkészítés:
A tészta hozzávalóiból gyúrjunk picit lágyabb tésztát, majd hagyjuk duplájára kelni. Nyújtsuk ki 2 cm vastagra. Fánk szaggatóval szaggasunk korongokat.
Zsírpapírral béleljünk ki egy gáztepsit, szórjuk meg kukorica darával, helyezzük el rajta a muffinokat és a tetejükre is hintsünk még a darából. 
Hagyjuk ismét 20-30 percig pihenni, addig melegítsük elő a sütőt 180°C-ra.
Toljuk be a sütőbe kb. 7 percre, majd vegyük ki és fordítsuk meg, ha már picit megpirult a teteje és süssük további 7-8 percig.
Rácsra helyezve hagyjuk kihűlni.


Mellé süssünk tojást és húsos szalonnát, vágjuk ketté a muffinokat, pirítsuk meg és tölthetjük is.

2013. december 10., kedd

Karácsonyi csokis keksz VKF! 60. fordulóra

Igaz utolsó pillanatra hagytam, de megérkezett a csupa csoki kekszem, ami nemhogy egészséges, de nagyon finom is. Hogyan varázsoljunk a lakásba 10 perc alatt karácsony illatot? Ezzel a keksszel...
Sokáig válogattam, ugyan melyik lenne a legmegfelelőbb, a marcipános, az aszalt gyümölcsös vagy a csupa csokis. Tegnap előtt illetve tegnap rengeteg kekszet láttam egyszerre a blogger társaimnál. Mindegyiket elfogadtam volna. Szerintem, ha mindegyikből egy-egy darabot beletennénk egy ajándék ládikába isteni kekszes dobozt lehetne készíteni. Valami olyasmit szerettem volna, amibe ha beleharapunk a karácsony jusson eszünkbe, ezt meg máshogy nem lehet elérni, mint a fűszerekkel. Természetesen vannak olyan alapanyagok is, amiket ugyanúgy gyakrabban használunk ilyenkor, de valahogy a szegfűszeg, gyömbér, fahéj keveréke év közben nem igazán kerül elő a kamra polcról.
Nagyon jó kis könyvre bukkantam, tele van csuda jó kekszekkel, mindenkinek csak ajánlani tudom. Martha Stewart's-Cookies című könyvében találtam ezt a receptet. Kicsit bajban voltam a "cup"-okkal, de még jó, hogy van egy mérő poharam amin van cup és oz mértékegység beosztás is, így elég jól boldogultam. Mindent megmértem grammban, így nektek már így írom le a receptet.





Karácsonyi csokis keksz
Hozzávalók (kb. 20 db):
100 g zabliszt
1 púpos kk. őrölt gyömbér
1 kk. fahéj
1/2 kk. őrölt szegfűszeg
1/2 kk. reszelt szerecsendió
1/2 ek. holland kakaópor
60 g puha vaj
1 tk. frissen reszelt hámozott gyömbér
2 ek. méz
3 ek. nyírfacukor
1/2 tk. szódabikarbóna
100 g 70%-os étcsokoládé apróra darabolva



Elkészítés:
A lisztet mérjük ki és adjuk hozzá a fűszereket, a kakaóport, a szódabikarbónát és az apróra darabolt étcsokoládét. A vajat keverjük ki a mézzel és a cukorral, reszeljük hozzá a friss gyömbért, majd adjuk a száraz alapanyaghoz. Dolgozzuk jól össze, formáljunk belőle rudat, majd folpackba csomagolva tegyük egy éjszakára a hűtőbe.
Másnap vegyük ki a hűtőből, melegítsük elő a sütőt 170°C-ra, addig a csokirúd kicsit puhul, így könnyebb lesz felszeletelni. Vágjunk kb. 20 db karikát és sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük el. Kb. 15 perc alatt süssük meg, amikor már nem olyan fényes a teteje, akkor jó.



LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...