Koskacukor: július 2015

2015. július 31., péntek

Citromos - szedres sütés nélküli torta

Igaz a héten már nem volt 50 fok, ami nekem jó, mert már nagyon untam azt a meleget, de a nyaraláshoz, ha csak nem kirándulós, akkor elég szerényen mutatkozott a héten a napocska. Ezt a tortát még a múlt hétvégén készítettem, de ahogy már láttátok el voltam foglalva a gasztro kalandos cikkekkel és most került sorra. Szerintem hétvégére pont jól jöhet. Jó ötlet akár grillezéshez, mert nem kell bekapcsolni a sütőt sem hozzá. Csupán összeállítjuk, betesszük a hűtőbe és amíg megsütjük a husikat, elkészítjük a salikat, megebédelünk vagy éppen vacsorázunk már lehet szeletelni. Nagyon jó benne, hogy könnyű és viszonylag még diétás is.










Citromos-szedres sütés nélküli torta
Hozzávalók (18 cm átmérőjű formához):
Alaphoz:
100 g keksz
50 g vaj

Továbbá:
40 dkg szeder
50 dkg túró
25 dkg mascarpone
6 lap zselatin
8 dkg porcukor nyírfacukorból
1 citrom leve
1 citrom reszelt héja

Elkészítés:
A kekszet daráljuk össze a vajjal késes robotgépbe, majd béleljük ki vele a torta forma alját.
A túrót törjük össze. A mascarponét turmixoljuk össze a szederrel. Keverjük össze a porcukorral, a citrom levével és héjával. Adjuk hozzá a túrót, majd jól keverjük át, hogy szép egyszínű legyen. A lap zselatinokat áztassuk vízbe pár percre. Nyomjuk ki belőle a vizet, tegyük egy kis lábasba, adjunk hozzá 4 evőkanál vizet, majd lassú tűzön olvasszuk fel. Óvatosan, szép lassan adagoljuk a krémhez úgy, hogy folyamatosan keverjük habverővel.
Öntsük a formába, majd helyezzük hűtőbe 3-4 óra hosszára. Tálalás előtt díszítsük szederrel, citrom karikával, menta levéllel.







2015. július 30., csütörtök

Sajttal, kolbásszal töltött tejfölös lángos

Ez az ami egy évben egyszer készül. :) Tavaly káposztával töltött lángost sütöttem, a nagy balatoni nyaralás emlék kedvéért. Most Balázs kívánságát teljesítve sajttal-kolbásszal töltöttet. Megjegyeztük ismét, hogy bizony nyithatnánk egy jó kis lángosost, mert ismét nagyon finomra sikeredett, pedig nem vagyok valami nagy lángos vagy fánk sütős.
Olyan jó, amikor az ember egy-egy nyaralás vagy kirándulás alatt tapasztalatot gyűjt akár gasztronómiai téren is, mert amikor kipróbálja otthon, akkor sok emlék visszajön és elmosolygunk egy-egy pillanaton.







Sajttal, kolbásszal töltött tejfölös lángos
Hozzávalók:
35 dkg fehér liszt
15 dkg teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt
2 kávéskanál só
3 dkg élesztő
1,5 dl langyos tej
1 teáskanál cukor
1,5 dl langyos víz
2 evőkanál olívaolaj

1 liter olaj a sütéshez

Töltelékhez:
2 evőkanál 20%-os tejföl
15 dkg mozzarella sajt
10 dkg házi kolbász

Elkészítés:
Az élesztőt morzsoljuk a langyos tejbe, keverjük ki a cukorral, majd hagyjuk felfutni. A liszteket mérjük ki egy tálba, tegyük hozzá a sót, az olajat, a vizet és a felfuttatott élesztőt. Dagasszunk belőle egészen lágy tésztát. Helyezzük olajjal kikent kelesztőtálba, majd pihentessük kb. 30-40 percig. Ne kelesszük túl, mert az nem tesz jót a tésztának. A tejfölt keverjük ki a reszelt sajttal illetve a feldarabolt vagy összemorzsolt házi kolbásszal.
Borítsuk ki a tésztát, a legjobb egy szilikonos felületre. Osszuk hat egyenlő részre. Nyújtsuk meg a kezünkkel téglalap alakúra, tegyünk egy evőkanálnyi tölteléket az alsó felére, majd tekerjük fel. Nyomjuk össze a végeit. Olajozott lapáttal emeljük fel.
Forró olajba téve süssük meg mind a két oldalát kb. 2-2 perc alatt. Fontos, hogy az olaj hőmérséklete ne legyen nagyon forró, mert akkor nem sül át, de nem jó az sem, ha nem elég meleg, mert akkor pedig megszívja magát a tészta.
Papírtörlőre téve szedjük ki.
Tálalhatjuk plusz sajttal illetve tejföllel vagy fokhagymás olajjal!




2015. július 29., szerda

Toszkán bableves

Elkészültem mindegyik bejegyzésemmel, ami tele van csupa szép és jó dologgal, élménnyel, amit a gasztrotúránk során szereztünk. Most már jöhetnek az elmaradott receptjeim. Ezt még a hétvégén készítettem. Annyira nem vagyok nagy leveses, de találok mindig valamit ami megtetszik és szívesen kipróbálnám. Most ezzel is így volt. Egy korábbi Good Food magazinba láttam, amire pontosan nem emlékszem, de hasonló alapanyagok voltak benne. Nagyon finom nyári zöldség leves, ami ráadásul laktató is. Akár egy vacsorának is eltudnám képzelni.







Toszkán bableves
Hozzávalók (6 személy részére):
1 csomó újhagyma
1 fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
2 evőkanál olívaolaj
2 liter húsalaplé
1 kis fej kelkáposzta
1 konzerv cannellini bab
2 szem újburgonya
2 teáskanál oregano
1 kis csokor petrezselyem
só, bors

Elkészítés:
A hagymákat pucoljuk fel, daraboljuk apróra, majd futtassuk meg kevés olívaolajon. A burgonyát hámozzuk meg, daraboljuk kockára és adjuk a hagymához. Öntsük fel az alaplével és főzzük félpuhára. A kelkáposzta torzsáját távolítsuk el, vágjuk csíkokra. Adjuk a leveshez a babbal együtt. Ízesítsük sóval, borssal, oregánóval. Főzzük pár percig, amíg a káposzta meg nem fő, de legyen még "al dente". A petrezselymet daraboljuk apróra, tegyük a levesbe, keverjünk rajta egyet-kettőt, majd zárjuk el.
Tálalhatjuk friss ropogós baguettel, amennyiben nincs második fogás vagy sajtos pirítóssal.



2015. július 28., kedd

Egy híres pécsi bisztró saját ökofarmmal



Pécs belvárosában található Jókai teret 2001-ben adták át. Itt avatták fel az Ezredéves Emlékművet, melynek építése egybeesett a tér díszburkolatának kialakításával. A tér nyugodt, hangulatos és gyönyörű. Mindenféleképpen érdemes ide ellátogatni, ha valaki még nem járt erre. Viszont, ha már itt vagyunk, akkor ne hagyjuk ki a Jókai bisztrót, ami a tér közepén található az Elefántos házban.
Mi jut eszünkbe, ha meghalljuk azt a szót, hogy bisztró? A bisztró szó francia eredetű, ami kis éttermet jelent, ami szerény környezetben valósul meg, mérsékelt kínálatú ételekkel. Ez volt régen. Viszont egy pár éve hazánkba is betört a bisztrók sorozatos megnyitása,  valójában  újragondolt, szépen kialakított helyiségekben várják az ide érkezőket, különleges ételekkel.  Itt sincs ám ez máshogy. A belső környezet nagyon modern, fiatalos, ahol szívesen megfordulnék akár naponta is. Nem csak az étlapról választhatunk különleges fogásokat, hanem a menü összeállítása sem egyszerű náluk. Változatos és egyáltalán nem unalmas. Nem csak az ételeken van a hangsúly, hanem a borokon is. Óriási, széles borválasztékkal várják az ide érkezőket. Szinte elképzelhetetlen, hogy ne találnánk az éppen aktuális fogáshoz illő bort.
Amiben hasonlítanak az eddig meglátogatott éttermekhez, hogy ők is őstermelőktől szerzik be a friss alapanyagokat, viszont rendelkeznek egy ökofarmmal is, ami a Baranya megyei Szederkényben található.  Éppen ezért általában az étlapjukat a szezonnak megfelelően alakítják, így biztosak lehetünk benne, hogy a legjobb alapanyagokkal dolgoznak.
Szederkényben lévő ökofarmjuk pont olyan, mint amilyet magamnak is el tudnék képzelni egy hátsó kertbe. Kisebb ágyásokba vannak vetve különféle zöldségek, amiket szerves trágyával gondoznak. Folyamatosan kísérleteznek, hogy melyik növénynek milyen mennyiségű, vagy éppen milyen érett trágya segíti a fejlődését. Állatok közül megtalálható a kecske, a bárány, a szarvasmarha, a sertés, a libák, kacsák és tyúkok sokasága.  Szerintem egy igazi háziasszony biztosan jól érezné magát itt.




Ezzel a szemlélettel, illetve minőséggel besorolták Magyarország legjobb 30 vidéki étterme közé illetve a világ egyik legnevesebb étteremkalauza Gault&Millau ajánlott kategóriába sorolta. Azt hiszem ez elég nagy elismerés.  Megemlíteném a séfjüket is Várvízi Pétert, aki a világ legrangosabb nemzetközi szakácsversenyén, a Bocuse d’Or lyoni döntőjébe jutott magyar csapat vezetőjeként.
Azok az ételek, amiket itt kaptunk gyönyörű tálalásban kerültek elénk. A levesben a zöldségesek különös módon finom roppanósak voltak, a sertés szűz, ami az egyik kedvencem, a legjobb minőségben került elém illetve a desszert mennyei volt a friss málnapürével.  





Csak ajánlani tudom mindenkinek. Amennyiben ellátogatunk Pécsre, feltétlenül térjünk be hozzájuk, mert biztosan nem fogunk csalódni. Ha már jól laktunk, akkor tegyünk egy sétát a téren vagy látogassunk el a mellette lévő Jókai cukrászdába.

Jókai bisztró
Cím: 7621 Pécs, Jókai tér 6.
Elérhetőség: +36/20 3607337


 

Egy horvátországi magyar család száz éves boros pincéje


Horvátországban, a Drávaszögben található Csúza, horvátul Suza. Ez a terület szőlőültetvényekben gazdag vidék, ahol számos finom bor készül. A Kollár pincészet is erről híres. 2004-ben nyitották meg pincéjüket, amit saját maguk üzemeltetnek.  Maga a pince, már kb. 100 éves és még mindig az eredeti állapotban található. Egyik része földes padlóval, fahordóval, a másik pedig, már korszerűsített. Jelen pillanatban már szálláshelyet is kínálnak az ideérkezőknek, amit a későbbiekben még bővíteni szeretnének.
Amikor beléptem az ajtón egy olyan fogadtatásban részesültem, ami igen ritkának tűnik sajnos mostanság. Annyira közel engedte a családjához a vendégeket, hogy szinte azt érezhettük, hogy mi is hozzájuk tartozunk. Mintha ezer éve ismertük volna egymást. Miután megmutatták hol és hogyan készítik, tárolják a borokat, leültettek egy asztalhoz, ahol remek házi specialitások sorakoztak az asztalon. És ezután jött a mese. Annyi mindenről tudott mesélni odaadóan, hogy még az unokája is társult hozzánk, akin már látszik, hogy ő is nagy borász lesz.
Két szőlő fajtából készíti a borokat, burgundiból és cabernet sauvignonból.  A leghíresebb boruk a Pinot Noir és a Cabernet Sauvignon, ami a legjobb baranyai borok közé sorolható. Az ide érkezők legalább 15 féle bor közül választhatnak, amik kiváló minőségben kerülnek palackozásra. 
Aki imádja a borokat és tényleg a legjobb minőségből szeretne kóstolni, azoknak bátran ajánlom ezt a helyet. Mind a vendéglátás, mind a kínálat egy örök élmény lehet mindenki számára.





Kollár pincészet
Cím: Horvátország, Csúza (Suza) Marsala Tita 141
Elérhetőség: +385/31/733081




  

2015. július 27., hétfő

Horvátországi csiptetős ponty története


A Kormorán étterem Horvátországban található a Kopácsi réttől nem messze, Eszék-Baranya megyében. Az élővilág elég változatos ezen a természetvédelmi területen, legalább 44 halfajta található. Ezekből kerülnek az asztalra a legfinomabb falatok, amelyekből halászlevet vagy éppen csiptetős pontyot készítenek. A halak mellett megfigyelhető a réten számos madárfaj, emlős és hüllő. Azért is kiváló turisztikai hely, mert horgászni vagy éppen vadászni lehet, valamint kirándulásokat is tervezhetünk eme festői környezetben. Jó tudni, hogy nem csak felénk Szegeden kapható igazi szép piros, ízletes fűszerpaprika, hanem ez a hely is híres erről.
A mi utunk is ide vezetett a Kormorán étteremhez. Barátságos, csendes, fás környezetben található, ahol kint a szabadban és bent is helyet foglalhatunk. Az étterem, a környezet és a helyi termékek bemutatása során megkóstolhattuk a Belje cégcsoport által készített sajtokat, kulenjüket illetve fogyaszthattunk az ízletes boraikból. Az a krémes, lágy sajt felejthetetlen volt számomra, amit előételként tálaltak, mivel nagy rajongója vagyok ennek a tejterméknek. Ezt a bőség tálat előttünk is hagyták, mert nem lehetett elszakadni a kulen szalámitól és a sajtféléktől.  Mivel mi is minden évben disznóvágáskor készítünk egy jó pár rúd szalámit és kolbászt, ezért azt a következtetést tudtuk levonni, hogy itt is hasonlóképpen készítik és ugyanúgy a vakbélbe töltik. Bár felénk ezt úgy hívják kispálanyja.


A főételek közül elsősorban az itteni halászlét kóstoltam meg. Teljesen más, mint amilyen a híres szegedi. Természetesen ez is nagyon ízletes volt és a színe egyszerűen csodálatos a gyönyörű fűszerpaprikától. Az ízéből kiderül, hogy paradicsomos, hagymás alapot készítenek, amiben a felszeletelt friss halat főzik meg viszonylag rövid időn belül. Emiatt nem olyan intenzív az íze és egy kellemes csípősség kíséri. 


A következő csodás tányérokon egy-egy óriási csiptetős ponty terült el. Ezt még érkezésünkkor bemutatták illetve nagyjából elmesélték, hogyan is készül. A hal megpucolását követően, kiterítik, beirdalják kb. 2-3 cm szélességben, fűzfavessző közé teszik. Fűszerként sót használnak elsősorban, az utolsó 10 percben pedig a finom fűszerpaprikájukból szórnak rá. Ennél többre nincs is szükség, mert a belőle kicsöpögő zsírtól kapja azt a fantasztikus füstös ízt.  Amennyiben ismét erre járna utunk biztosan nem hagynám ezt a híres hal specialitást.






A Vina Belje borászat igen híres ezen a környéken a kiemelkedő jó borairól.  Elsősorban olaszrizlinget készítenek, aminek az is köszönhető, hogy közel 500 hektár területen termesztik ezt a fajta szőlőt. Emellett megtalálható többek között még a chardonnay, a rajnai rizling, a merlot, a cabernet sauvingnon és a pinot noir.  A Báni hegyen található közel 650 hektáros területen a szőlőültetvényük. A Belje pincészet nem egy díjat nyert már, de ami a leghíresebb az a Decanter World Wine Award Díj 2008-ban, a legjobb minőségű Merlot borért kapott aranyérmet.
Összességében mindenkinek ajánlom, aki szereti a gasztronómiát, a halat és a vad ételeket. A borok kiváló minőségben vannak jelen. Mind e mellett a vendéglátás családias, barátias hangulatban történik és a környezet gyönyörű. Egy jó kirándulás után válasszuk a Kormorán éttermet!

Kormorán étterem
Kopácsi rét
Elérhetőség: +385 31753099 / +385 91 1753 099

A híres ABC krémsajttal készült illetve egy pár kulináris gasztronómiafogáshoz recepteket itt találhatunk: http://www.belje.hr/zabava.asp

Az éttermi kínálat mellett tehetünk egy borkóstolást, meglátogathatjuk a boros pincéjüket illetve tehetünk egy sétát a Borút – Kilátón. 

 

Csarnótán, ahol a hazai ízekkel találkozhatunk



Csarnóta,  Dél-Dunántúlon Baranya megyében található, a Tenkes-hegy lábánál fekvő település. Legfontosabb építészete 1858-ban állított református templom. Természetvédelmi területté van nyilvánítva. Jó tudni, hogy a „Kék túra” útvonal is itt megy keresztül. Nagy túrások vagyunk és bizony a ezen az útvonalon nem egyszer jártam már, nem egy környéken, de ez a rész sajnos kimaradt, amit bízom benne hamarosan pótolni fogunk. A levegő nagyon tiszta, a táj csodaszép.  A falut körülvevő dombokat rengeteg szőlőültetvény tarkítja. Az itteni termelők főként fehérborokat készítenek. Vince napon megnyitják pincéiket, ahol finomabbnál finomabb borokat kóstolhatunk, majd megállhatunk egy olyan étteremnél, ahol a vendégfogadás már a 1800-as évekre nyúlik vissza.  A hangulat is pont ilyen belépve. A zene, a hely, a belső és külső környezet, a díszek és az a kandalló, mind-mind egy olyan időbe repít minket vissza, amit már rég elfelejtettünk vagy éppen át sem éltünk. Az ételek felszolgálása piros zománcos fazékban vagy éppen réz edényekben is - amiből gyűjteményük is van- történhet. Ezzel ellentétben az ételek a mai modern világnak megfelelően vannak tálalva és készítve, újabb eljárásokkal és különleges felhozatallal.  Ezt a nevezetes Tenkes Csárdát, Harkánytól és Siklóstól nem messze találhatjuk. Amennyiben erre visz az utunk és csillapítani szeretnénk az éhségünket, vagy csak valami különlegesre vágyunk, mindenféleképpen álljunk meg, mert biztosan nem fogunk csalódni.  Az ételekhez különböző termelőktől szerzik be az alapanyagot. Ilyen többek között a Kaba Farm is, ahonnan igazi házi kecskesajtot tudhatnak magukévá. Ez nagyon megfogta a fülemet, mert mi is készítünk itthon és nagyon nagy kedvencünk.


A gasztrotúránk első állomása itt kezdődött. Ahogy beléptünk az ajtón a megterített asztal látványa rögtön lenyűgözött. Szépen felsorakoztatott evőeszközök, poharak, szép teríték. Mi jöhet még ezek után? A menü sor… Elég hosszú, mesébe illő ételek sorakoztak egymás után. Megkóstolhattuk többek között  a Pusztamérgesről kapott libamájból készült libamáj terrinét, lilahagyma lekvárral, a friss kecskesajtot egy saláta díszeként. A főételek közül a kiváló Tenkes gulyást és bárány sültet cukorborsóval. Desszertnek pedig egy könnyű bodzás madártejet, friss eperrel. Egyszerűen lenyűgöző volt.








És ki is az aki végig mesélte az életét, illetve azt, hogy hogyan készültek ezek az ételek? Nem más, mint maga a Chef Koncz Tamás. Egy igazi világjáró emberről beszélünk, aki a világ több pontjáról szerzett már számtalan tapasztalatot és tudást.  Étterem vezetőként nem csak Magyarországon, hanem Svédországban is tevékenykedett. Különböző felkéréseket kapott, még a svéd királyi családtól is. Ezen kívül még különleges helyek például Franciaországnak Korzika szigete vagy éppen Norvágia fővárosa Osló, ahol étteremben dolgozott. Tanulmányai között szerepel Párizsban elvégzett Cordon Bleu  Kulináris Akadémia. De nem csak szakácsként ismerhetjük, hanem cukrász és gasztronómiai szakból is megszerezte diplomáját, amit a Sorbonne akkreditált.
Ezek után tátva maradt a szám, hogy ennyire kitartó és lelkes embert is ritkán látni manapság. Nagyon érti a dolgát és tesz is azért, hogy ez az étterem híres legyen Magyarországon, de főképpen Dél-Dunántúlon.

Minden helyszín az életünkben más-más okokból maradnak meg a legszebb emlékeink között. Ez a helyszín számomra nagyon különleges volt. Biztos vagyok benne azért is, mert a koromból adódóan is ritkán látni ilyen helyszínt, hiszen ez a modern világ már elvisz mindenkit egy olyan irányba, ahol a réges régi dolgokat elfelejtjük. Pedig nem árt néha megállni és visszanézni a múltba, felidézni a régi szép időket. Ez a helyszín pont ilyen. Ajánlom családosok számára is, hiszen az állatsimogató akár egy ebéd utáni programnak tökéletes lehet, még mielőtt elhagynánk ezt az emlékezetes helyet.


Tenkes Csárda
Cím: Csarnóta, Kültelek hrsz. 011.
Elérhetőség: +3620/5896052

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...