Koskacukor: január 2014

2014. január 29., szerda

Német kovászos kenyér

Annyiféle kenyeret sütöttem már, de még mindig találok újabbakat. És mivel szeretek mindig új recepteket kipróbálni, ezért kiválasztottam " A kenyér és a kenyérsütés enciklopédiájából" ezt az igazi savanykás, kovászos kenyeret.










Német kovászos kenyér
Hozzávalók:
Kovászhoz:
75 g rozsliszt
80 ml meleg víz
csipetnyi köménymag

Tésztához:
15 g élesztő
315 ml langyos víz
275 g rozsliszt (teljes kiőrlésű)
150 g teljes kiőrlésű liszt
150 g BL80 kenyér liszt
2 kk. só

Elkészítés:
Készítsük el a kovászt 36 órával hamarabb a kenyér sütés előtt.
Keverjük össze a rozslisztet a vízzel és a köménymaggal. 24 óra elteltével keverjük át.
Sütés napján mérjük ki a liszteket egy dagasztó tálba, adjuk hozzá a kovászt és a többi hozzávalót, majd dagasszunk rugalmas tésztát belőle. Pihentessük lisztezett tálba 1,5 órát. Ezután gyúrjuk át és ismét lisztezett tálba vagy kosárba kelesszük 1,5 órán keresztül.
Az utolsó fél óránál kapcsoljuk be a sütőt és melegítsük elő 200°C-ra. Sütőpapírral béleljünk ki a gáztepsit és azt is helyezzük a sütőbe, hogy átforrósodjon.
Amikor letelt az idő borítsuk a tésztát a forró gáztepsire és toljuk a sütőbe 35-40 percre.

Játék - Ismerjük meg egymást!

Ezt a játékot Szera indította útjára azzal a céllal, hogy jobban megismerjük egymást. Teljesen igaza van, hiszen nap, mint nap olvassuk egymás blogját és biztos rengeteg olyan dolog van, amit nem tudunk egymásról. Egy idő után lehet következtetések levonni, hogy ki milyen beállítottságú, mit szeret szabadidejében csinálni, de vannak olyan tulajdonságok, amikre szinte soha nem jönnénk rá anélkül, hogy megosztanánk egymással. Lassan egy éve, hogy elindítottam a blogomat (te jó ég... így telik az idő...) és ezzel együtt megismertem jó pár blogtársamat, akik fantasztikus dolgokat, ötleteket, recepteket osztottak meg, amiből sokat tanultam és fejlődtem. Így hát, külön örülök ennek a játéknak és annak, hogy két kedvenc blog társam kért fel Ági ésGabi.

A játék szabályai:

  1. Linkeld be azt az embert a blogodba, aki kipécézett!
  2. Ossz meg magadról 7 dolgot, akár különleges, akár hétköznapi.
  3. Pécézz ki 7 embert, nevezd meg és linkeld be őket a blogodba.
  4. Egy hozzászólásba értesítsd őket a blogjukon, hogy meghívtad őket a játékra.


7 dolog rólam:

  1. Imádok főzni, sütni. Új recepteket és új ízeket kipróbálni.
  2. Szeretem a kihívásokat. Akár a munkámról, akár a magán életemről legyen szó.
  3. Szívesen megosztom a dolgaimat, a gondolataimat másokkal. Jó szívű vagyok, sajnos néha ezt ki is használják.
  4. Bevallom nem kicsit akaratos vagyok és sokszor addig harcolok, amíg nem az van amit én akarok. Bár az utóbbi időszakban sikerült ezen kicsit változtatnom és néha engedek is. :) 
  5. Párom szerint "flúgos" vagyok néha. Természetesen jó értelembe. (Hogy ez alatt pontosan mit ért nem tudom, de akkor mondja mindig, amikor vidám vagyok.)
  6. Nem szeretek szomorkodni. Éppen ezért pozitívan gondolkodok és mindenből a legjobbat próbálom kihozni.
  7. Szeretek beszélni. Sokszor azt veszem észre be sem áll a szám... :) De valakinek csevegni is kell itthon, ha már a párom csendes természetű. :) 
Akiket szeretnék meghívni a játékra és így jobban megismerni:



2014. január 26., vasárnap

Chocolate Bouchons

Mostanában számomra kedvelté vált angol blogon (Feasting at home) ismét találtam egy újdonságot. Chocolate Bouchons névre hallgat, amiről még soha nem hallottam.
A bouchons egy francia eredetű sütemény. Jelentése parafa dugó. Ízre és állagra is nagyon hasonlít az amerikai brownie-ra, csupán az alakja más illetve a közepe talán kicsit folyósabb.
Szilikon muffin formába sütöttem, egyébként létezik ilyen dugó forma is. :)






Chocolate bouchons
Hozzávalók:
37,5 g liszt
62,5 g kakaó (holland, jó minőségű)
140 g puha vaj
100 g cukor 
2 kicsi tojás
csipet só
1 vaníliarúd kikapart belseje
75 g étcsokoládé (nálam 70%-os aszalt málnás étcsokoládé)




Elkészítés:
A tojás keverjük habosra a cukorral és a vaníliarúd kikapart belsejével, majd a puha vajjal. A lisztet, a kakaót és a sót keverjük össze és szitáljuk a tojásos masszához. A csokoládét vágjuk késsel apróra, szórjuk a lisztre. Keverjük ki csomómentesre. Tegyük hűvös helyre (ne a hűtőbe) legalább 2 órára. Melegítsük elő a sütőt 180°C-ra. A csokoládé masszát kanalazzuk szilikonos muffin formába és tegyük a sütőbe 10-12 percre. A tetejének szilárdnak kell lenni, a közepe pedig még folyós. Könnyen kijönnek a formából, csak egy kicsit várni kell, hogy hűljenek.

Mézes-gyömbéres oldalas, fűszervajas harmonika krumpli

Azt a feladatot kaptam, hogy vasárnap süssek oldalast.
Készítsek pácot? Legyen csak sima fokhagymás? Nem jött az ihlet... BBQ-sat sütöttem már, sőt a héten a csirkeszárnyak is hasonlóan készültek, így aztán teljesen kifogytam az ötletekből. Valahol korábban olvastam valami mézről, meg gyömbérről és van is mind a kettő itthon. Bújtam ismét a netet, bár nem kellett sokáig, mert egyből rátaláltam erre a receptre. Tökéletes lesz! És még pácolni sem kell. :)
A köretet is viszonylag gyorsan kitaláltam mellé. Mivel pár szem krumpliért nem kapcsolnám be a sütőt, ezért sütemény is készült, de az majd később.
A husi viszont fenséges lett!!! Tényleg 5 csillagos.








Mézes-gyömbéres oldalas
Hozzávalók:
50 dkg oldalas
1 fej vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
2 ek. méz
2 ek. fehérborecet
4 cm gyömbér
3 ek. olívaolaj

víz

Elkészítés:
A hagymákat pucoljuk meg. A vöröshagymát vágjuk kockára a fokhagymát lapítsuk el és vágjuk nagyobb darabokra. A gyömbért hámozzuk meg és vágjuk vékony karikára. Egy magas falú serpenyőbe (aminek van fedele) olívaolajon dinszteljük meg a hagymákat és a gyömbért. Öntsük rá a fehérborecetet és csurgassuk rá a mézet. Kicsit karamellizáljuk meg, majd helyezzük rá az oldalast. Szórjuk meg sóval és öntsük fel annyi vízzel, hogy éppen ellepje. Fedő alatt abáljuk alacsony lángon. Akkor jó, amikor már a hús puha és szinte majdnem leválik a csontról. Kb. 1 óra hossza. Ezután fedő nélkül nagy láng felett forraljuk el a folyadékot róla. Süssük addig, amíg a mézes szafttól nem karamellizálódik meg az oldalas.





Fűszervajas harmonika krumpli
Hozzávalók:
3 szem krumpli (ahány darabot megeszünk)
2,5 dkg vaj
1/2 tk. rozmaring
1/2 tk. kakukkfű
só, bors

Elkészítés:
Egy tepsit béleljünk ki sütőpapírral vagy alufóliával.
A krumplit hámozzuk meg és vágjuk be jó mélyen és sűrűn, de vigyázzunk ne szeljük véletlen ketté. :)
A barázdák között is sózzuk és borsozzuk.
A vajat olvasszuk fel, keverjük bele a fűszereket és masszírozzuk bele a krumpliba, a maradékot csurgassuk rá.
45-50 perc alatt 200°C-os sütőbe süssük készre.

2014. január 25., szombat

Gofri - élesztős tésztából

Pár éve már beszereztem egy gofri sütőt, de nagyon ritkán veszem elő. Lehet azért is, mert nem bukkantam még rá arra a receptre, ami olyan, mint amit kis koromban ettem. Minden vasárnap kikísértem anyukámat a piacra, hogy vegyen nekem gofrit (a kis huncut), és a málna és csoki tejszínhabos volt a kedvencem. Finom ropogós volt a tésztája, és nem puha, mint amilyet én szoktam sütni.
Ma paradicsomleves volt az ebéd. Megkért a párom, hogy süssek mellé palacsintát. Mondtam, mivel most úgyis itthon vagyok inkább legyen gofri, úgyis olyan ritkán veszem elő. Hát neki oly mindegy, csak legyen mellé sok lekvár, meg mogyorókrém. :)
Bújtam ismét a netet és Strawberry blogjára akadtam, ahol megismertem ezt az élesztős gofri receptet. Meg kell mondani, kellemesen csalódtam. Nem érződik az élesztő íze, nem fut ki oldalt a tészta, és végre ropogós lett, mégsem száradt ki. Azt hiszem megtaláltam!








Élesztős gofri
Hozzávalók (10 db):
100 g tk. tönköly búzaliszt
100 g fehér liszt
2 tojás
250 ml langyos tej
3,5 g szárított élesztő
1 ek. vaníliás porcukor
csipet só
50 g olvasztott vaj

Elkészítés:
A liszteket mérjük ki egy tálba. Csináljunk egy mélyedést a közepébe, szórjuk bele az élesztőt és a cukrot, öntsük rá egy kevéske tejet és hagyjuk 5 percig, amíg felfut az élesztő. Tegyük hozzá a tojásokat, csipetnyi sót és még egy pici tejet és keverjük csomómentesre. Mehet hozzá a többi tej, keverjük össze és a végén az olvasztott vaj. Hagyjuk legalább fél órát pihenni. Ez idő alatt dolgozik az élesztő és a tészta is jól besűrűsödik. A gofrisütőbe 1-1 merőkanálnyit tettem és úgy sütöttem, hogy nem zárta le csak rácsuktam. Rácsra helyezve hagytam kihűlni.

Rántott hús parmezános, rozmaringos bundában és hagymás csicsóka fetasajttal


Így disznóvágás után tele van a mélyhűtő csont nélküli karajjal, amiből nagyon finom rántott húst lehet sütni. Igaz nem az én kedvencem, de egyszer-egyszer megeszem. Nah, persze pont én lennék az, aki hagyományosan készítené el.... Neeem... :)
Annyiféleképpen el lehetne készíteni a bundáját és akkor már szinte egy teljesen új ételt kapunk. Jelen esetben rozmaringgal és parmezánnal kevertem össze a zsemlemorzsát.
Köretnek annyit gondolkodtam, hogy mi is legyen, ami egy kicsit egészségesebb. Szerencsére nem kellett sokat törnöm a fejemet, mert Ági az nap tette közzé ezt  fantasztikus csicsóka receptet. Még jó, hogy a párommal sikerült megszerettetnem, ráadásul az édesburgonyát is, így legalább lehet variálni.


Rántott hús parmezános rozmaringos bundában
Hozzávalók (8 szelet húshoz):
8 szelet csont nélküli karaj

2 marék tk. tönköly kenyérből készül zsemlemorzsa (nálam házi)
3 ek. reszelt parmezán
1 tk. szárított rozmaring
2 nagy tojás
liszt, bors

olaj a sütéshez

Elkészítés:
A húsokat klopfoljuk ki egy kicsit, majd sózzuk be mind a két oldalát. A zsemlemorzsába keverjük el a parmezánt és a rozmaringot, a lisztbe pedig a borsot.
Panírozzuk be a húsokat és süssük ki olajba. Tegyük papírtörlőre, így felszívja a felesleges zsiradékot.



Hagymás csicsóka fetasajttal
Hozzávalók:
50 dkg csicsóka
1 nagy fej lilahagyma
1 fej fokhagyma
3 ek. extraszűz olívaolaj
só, bors
1-1 ek. szárított rozmaring és zsálya (persze a friss jobb, de nekem most nem volt)
15 dkg fetasajt




Elkészítés:
A csicsókákat jól mossuk meg és daraboljuk fel. Ne túl apróra. A hagymát pucoljuk meg, majd vágjuk cikkekre. A fokhagymáról szedjük le a héját, de nem kell teljesen megpucolni.
Egy tűzálló tálba halmozzuk bele a csicsókát sózzuk, borsozzuk, locsoljuk meg olívaolajjal és jól forgassuk meg. Helyezzük el rajta a fokhagyma és a lilahagyma gerezdeket és szórjuk meg a fűszerekkel.
Előmelegített 200°C-os sütőbe fólia alatt 40 percig pároljuk. Ezután vegyük ki tegyük rá a kockára vágott fetasajtot és tegyük vissza még 20-25 percre a sütőbe, de ekkor már fólia nélkül.

Ági receptjén annyit módosítottam, hogy picit tovább hagytam fólia alatt, valószínű a gáz minősége sem volt éppen akkor a legjobb, illetve a fetasajttal összesütöttem. Igazából bárhogy készítjük isteni!




Paradicsomos-csirkés paella

Köretként nem nagyon szeretem a rizst és a krumplit sem, de ha egytálként szerepel az "étlapon" akkor jó ízűt eszek belőle. A rizottó is ezért lett új kedven, mert nem csupán egy sima ízetlen rizsről van szó. Paella is hasonló, de mégis más. Gordon Ramsay-Világkonyha könyvéből ismertem meg ezt a receptet.
Paella eredetileg Valenciából származik, ahol csirkét, nyulat és csigát használtak alapanyagként, de más területen  tengergyümölcseivel is elterjedt.
Próbáltam beszerezni calasparra rizst, ez a legjobb ehhez az ételhez, de nem sikerült, így rizottó rizssel készítettem. A végeredmény nagyon jó lett így is. :)






Paradicsomos-csirkés paella
Hozzávalók (4 fő):
250 g rizottó rizs
600 g filézett csirekcomb
só, bors
3 ek. olívaolaj
1-1 piros és sárga kaliforniai paprika felkockázva 
1 kis fej vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
125 ml fehérbor
8 dl csirkealaplé (ez több is lehet, ha friss paradicsomból dolgozunk)
csipetnyi sáfrány
1/2 tk. pirospaprika
4 nagy paradicsom (mivel ilyenkor nincs íze,1 doboz konzerv daraboltat használtam)
150 g kiolvasztott zöldborsó
marék petrezselyemlevél




Elkészítés:
A legjobb, ha egy paella serpenyőt használunk, de ha nincs, akkor wok vagy ami magasabb peremű, mert elég nagy mennyiség lesz.
A csirkecombfilét feldaraboljuk kockákra, majd olajon megpirítjuk, tányérra szedjük. A hagymákat pucoljuk meg, daraboljuk apróra és tegyük a serpenyőbe. 2 percig pirítjuk, majd a felkockázott paprikákat hozzáadjuk. 3-4 percig pirítjuk és közben kevergetjük. Beleszórjuk a rizst és addig keverjük, amíg egy picit meg nem pirulnak. Ráöntjük a bort és addig forraljuk, amíg felére nem sűrűsödik. Felöntjük a csirkealaplével, ízesítjük sáfránnyal és pirospaprikával , felforraljuk, majd a húst visszatesszük. 15 percig gyöngyöztetve főzzük. Ezután hozzátesszük a zöldborsót  és a paradicsomot 10 percig főzzük lassú tűzön. Amikor a rizs al dente, vegyük le és hagyjuk állni pár percig. Megszórjuk felaprított petrezselyemmel és tálalhatjuk citromgerezdekkel is.


Mézes-chilis BBQ mártással pácolt csirkeszárnyak

Pár nappal ezelőtt ismét recept böngészésbe kezdtem. Eszembe jutott, hogy a múltkor, amikor a shakshuka receptjét kerestem, rátaláltam egy fantasztikusan jó blogra. Visszanéztem rá és egyből megtaláltam ezt a mézes-mázas csirkeszárnyakat. Ha vendégeket vársz ne készítsd el, mert ezt csak úgy lehet enni, ha fülig ragacsos leszel! :) Az alap ötlet innen van, másképpen készítettem el.



Mézes-chilis BBQ mártással pácolt csirkeszárnyak
Hozzávalók:
1-1,5 kg csirkeszárny

Pác:
só, bors
4 gerezd fokhagyma
4 ek. olívaolaj
1/4 csésze paradicsompüré
1/3 csésze whisky
1 csésze ketchup
1 ek. worchester szósz
2 ek. balzsamecet
1/4 csésze méz
1 tk. szójaszósz
1/2 kk. őrölt chilipaprika (ízlés szerint lehet több is)

Elkészítés:
Sütés előtti nap pácoljuk be a csirkeszárnyakat.
Másnap egy alufóliával bélelt tepsibe tegyük egymás mellé és csurgassuk rá az edénybe maradt pácot. 170°C-os sütőbe 1-1,5 órán keresztül süssük fedetlenül. Kicsit tovább kell sütni, de így lesznek jó ragacsosak és így képződik rajta olyan rész, mintha grilleztük volna. :)
Akinek villanysütője van és grillezni is tud, az gyorsíthat a folyamaton, mert fólia alatt megpuhítja, azután rágrillezni a pácot. :)








Sajtos croissant

Ismerek és készítettem már többféle croissant, de szeretek mindig újabb recepteket kipróbálni. Mostanában teljesen megfeledkeztem erről a pompás reggeliről, pedig páromnak ez a kedvence. Pár évvel ezelőtt, amikor még nem voltam annyira otthon a sütés-főzésben, rengetegszer készítettem el Limara-express corissant-ját, ami megtalálható nálam is. Ebbe már annyira belejöttem, hogy örök kedvenc lett. Most viszont szerettem volna egy másikat kipróbálni. Farkas Vilmos sajtos croissantja lett a nyertes.
Tapasztalatom a recepttel kapcsolatban, nekem kicsit kevesebb tej is elég lett, persze liszttől függ és ráadásul én sosem használok, illetve nagyon ritkán csak fehér lisztet.
A tésztája foszlós, másnap is nagyon finom puha" kifliket" ehetünk.

Köszönöm szépen a receptet!


Sajtos croissant
Hozzávalók (8db):
187,5 g teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt
187,5 g rétesliszt
175 ml tej
70 g joghurt
17,5 g só
15 g élesztő
15 g cukor
1,5 ek. vaj

Vajas rész:
150 g vaj
30 g fehér liszt

Tetejére:
1 tojás
reszelt sajt

Elkészítés:
A tészta hozzávalóiból gyúrjunk rugalmas tésztát, pihentessük kelesztőtálba, szobahőmérsékleten egy órán keresztül.
A vajat daraboljuk kisebb kockákra és a legkevesebb mozdulattal morzsoljuk össze a liszttel. Én a robotgépemre bíztam. Fóliába csomagolva formázzuk lapos négyzet alakúra és tegyük a hűtőbe, amíg a tészta kel.
Amikor megkelt a tésztánk, nyújtsuk meg mind a négy oldalát, hogy úgy nézzen ki, mint egy négylevelű lóhere. Tegyük a közepére a vajt, majd hajtsuk rá a tésztát. Ezután nyújtsuk ki téglalap alakúra.
Kezdjük el hajtogatni.
Először gondolatba elosszuk a tésztát 3 részre. Behajtjuk balról jobbra a tészta 1/3-ig, majd jobbról balra is a tetejére.Elfordítjuk 90°-kal, ismét téglalap alakúra nyújtjuk és most 4 részre osztjuk el a tésztát. Balról jobbra behajtjuk a közepéig, jobbról balra is, majd balról jobbra ráhajtjuk, mintha egy könyvet csuknánk be. Fóliába csomagolva betesszük a hűtőbe és 20 percig pihentetjük. Ezt a hajtogatási folyamatot még 2-szer elvégezzük.Közben arra figyeljünk, hogy mindig seperjük le a lisztet a tésztáról. Az utolsó pihentetés után kör alakúra nyújtsuk, 8 cikkre vágjuk. Mindegyiknek a csúccsal szembeni oldalát bevágjuk középen, majd feltekerjük. Ezután két választásunk lehet.
Pihentetjük 30 percig, ezalatt a sütőt előmelegítjük 200°C-ra. Mielőtt betolnánk a sütőbe lekenjük egy felvert tojással és megszórjuk sajttal. Gőzös sütőben 20-25 percig sütjük.
Vagy, ahogy én is csináltam, hűtőbe tettem. Másnap reggel lekentem tojással, megszórtam sajttal és hideg sütőbe kezdtem el sütni. Így egy kicsit több idő kell neki 30-35 perc.
Tehát akár reggelire is el lehet készíteni és frissen fogyasztani.



Megjegyzés:
Nem teljesen voltam megelégedve, mert nem nagyon hasonlít az eredetire, ezért picit utána olvastam több helyen is, hogyan lehet elérni a legjobb eredményt. Fontos, hogy a hajtogatások között legalább 1 órának kell eltelnie. Az elején a begyúrt vajas résznek nem szabad nagyon hidegnek lennie, mert akkor megszakad a lágy kelt tésztánk. Illetve sütésnél a legjobb az, ha egyből forró 200°C-os sütőbe tesszük. Tehát lehet reggel is sütni, de ne hideg sütőbe kezdjük el, és előtte a tésztát szobahőmérsékleten pihentessük legalább fél órát.
Próbálgatom még, ha megvan az igazi recept és eljárás hozzá, akkor jövök vele! :)




2014. január 22., szerda

Shakshuka, Naan kenyérrel

Egy új vacsora ötletet sikerült a minap szereznem. Párom sógora készített Shakshukát, amit már korábban láttam, de nem igazán keltette fel az érdeklődésemet. Elmesélte, hogyan készítette és egyből megtetszett. Mostanában elég nehéz ötletes vacsit készíteni, mert sajnos a salátáknak elég egyhangú íze van, mert ezek a fóliás zöldségek mind-mind uborka ízűek. De most, megvan az új kedvenc, amit szintén lehet variálni. Egyből, ahogy haza értem beírtam a keresőbe és rengeteg külföldi blogon olvastam róla. Volt amelyik kolbásszal vagy éppen articsókával készült.
Kicsit jobban utána kutattam, hogy honnan is ered ez az étel. Eredetileg arab, jelentése "keverék". Jobban hajlik a vegetáriánus étrend felé, zöldséges ragu, amelyen buggyantott tojások helyezkednek el. Ma már különböző országokban máshogy készítik és máshogy is nevezik. Közép-Keleten, Spanyolországban csípős kolbásszal, Tunéziában articsókával illetve egy másik variáció még friss sajtot szórnak a tetejére. A törököknél illetve a mexikóiaknál is megtalálható a saját konyhájukban, csak más névvel.
Forrás: Wikipédia
Találtam egy nagyon szép, ízléses külföldi blogot, ahol rengeteg klassz receptet ismertem meg, ez is innen származik.







Shakshuka
Hozzávalók:
1 kis fej vöröshagyma ( a legjobb lenne a fehér hagyma)
3 gerezd fokhagyma
1 piros kaliforniai paprika
1 sárga kaliforniai paprika
1 konzerv darabolt paradicsom (ha szezonja van, akkor jobb a friss 4-5 db)
3 ek. olívaolaj
1/2 tk. római kömény
1/2 tk. chili pehely
1/2 tk. fűszerpaprika
1 tk. bazsaliom (ha van friss)
só, bors
1 dl fehérbor
50 g fetasajt
4 tojás
petrezselyem 

Elkészítés:
A legjobb egy tapadás mentes nagy serpenyőben  dolgozni.
A hagymákat pucoljuk meg és daraboljuk fel. A paprikákat vágjuk széles csíkokra.
Hevítsük fel az olívaolajat és dinszteljük meg egy kicsit a hagymát, adjuk hozzá a fokhagymát, majd a paprikát. 2-3 perc után mehet hozzá a bor és ízesítsük a fűszerekkel.Így pároljuk tovább kb. 5 percig. Öntsük rá a konzerv paradicsomot és alacsony lángon hagyjuk tovább 15-20 percig.
Üssük a tetejére egymástól kicsit távolabbra a tojásokat és várjunk, amíg a fehérje teljesen meg nem fő a sárgája pedig krémesen folyós nem lesz. Ezután morzsoljuk rá a fetasajtot és szórjuk meg friss petrezselyemmel.
Igazából két variáció lehet. Mivel nekem most a sütő foglalt volt a naan kenyér miatt, viszont szerencsém is, mert tapadás mentes a serpenyő, így tuti nem ég le annyi idő alatt, amíg a tojások tényleg kész nem lesznek. Ha nem bízunk a serpenyőnkbe akkor tegyük előmelegített 200°C-os sütőbe.


Naan kenyér recept is többféleképpen készíthető. Van a sütőben sütős variáció illetve a serpenyős. Én most az előbbit választottam ezért is nem lettek rajta szép "égett" karikák, viszont szépen feljött, mint a pita.  :)
"A kenyér és a kenyérsütés enciklopédiájából" olvastam a receptet.

Naan kenyér
Hozzávalók (3db-hoz):
225 g tk. tönköly búzaliszt (természetesen fehér lisztet használnak)
1/2 kk. só
15 g friss élesztő
60 ml. langyos tej
15 ml olívaolaj
30 ml joghurt

2-3 ek. vaj a tetejére

Elkészítés:
Egy tálba mérjük ki a lisztet, keverjük bele a sót, morzsoljuk bele az élesztőt, öntsük hozzá a tejet, az olajat és kanalazzuk bele a joghurtot. Gyúrjunk rugalmas tésztát belőle.
Pihentessük kb. 45 percig, amíg duplájára nem nő. Vágjuk három részre, formázzunk cipókat és nyújtsuk hosszúkásra kb. 25 cm-re és 13 cm szélesre. Pihentessük ismét 10 percig.
Előmelegített 230°C-os sütőbe, rácsra helyezve süssük 4-5 percig.








Tökmagos teljes kiőrlésű kenyér

Tegnap este ismét kenyeret sütöttem, ezúttal tökmagot és tökmagolajat használtam illetve tojással kentem le a tetejét, hogy jól bele tudjon ragadni a tökmag, mert sajnos nekem mindig leszóródik. :(
Egyszerű, de mégis ízletes és reggelire bármihez illik.






Tökmagos tönköly kenyér
Hozzávalók:
400 g teljes kiőrlésű liszt
100 g BL80 fehér liszt
30 g élesztő
kb. 3,5 dl hideg víz
1 kk. só
1 ek. tökmagolaj

2 marék tökmag

Tetejére:
1 felvert egész tojás
tökmag

Elkészítés:
Minden hozzávalót mérjünk ki egy tálba dagasszuk addig, amíg hólyagos és rugalmas tésztát nem kapunk. Kelesszük 2 óra hosszán keresztül. Nyújtsuk ki téglalap alakúra. (Nem kell, hogy túl vékony legyen). Szórjuk meg tökmaggal, nyomkodjuk bele egy picit a tésztába, majd tekerjük fel. Gyúrjuk át finoman és formázzunk meg. Lisztezett kenyérformába helyezve hagyjuk fél órát pihenni.
Ez idő alatt melegítsük elő a sütőt 200°C-ra, amibe egy tál vizet helyeztünk.
Pihentetés után kenjük le tojással a kenyeret és szórjuk meg tökmaggal. Egy picit nyomkodjuk rá, hogy rátapadjon, de csak óvatosan. Mehet a sütőbe, 20 perc után vegyük le a hőmérsékletet 180°C-ra és további 20 percig hagyjuk bent. Rácsra helyezve hagyjuk kihűlni.


2014. január 21., kedd

Vaníliás karika

Amikor kicsi voltam egyik legnagyobb kedvencem volt a vaníliás karika a győritől. :)
Azt hiszem sikerült visszaidézni a gyerekkoromat ezzel a keksszel és ezt Ildinek köszönhetem, hiszen az ő receptje alapján készítettem el és meg kell hagyni az eredetinél is finomabb. Ezt mondjuk nem is nehéz elérni, mert sajnos manapság már mindennek romlik a minősége.
Ilditől rendeltem korábban egy gyönyörű naptárat. A januári hónapra ez a fotó és recept jutott. Addig-addig szemeztem vele, hogy kötelező volt elkészítenem. Nem bántam meg...
Szinte semmit nem módosítottam, csak picit egészségesebbé tettem, amihez már hozzá szokhattatok, mert igyekszem mindig így sütni, főzni.

Köszönöm szépen Ildi a receptet!


Vaníliás karika
Hozzávalók (18 db-hoz):
75 g zabliszt
75 g keményítő
1 tojássárgája
60 g porcukor (nyírfacukorból)
1 tk. vaníliakivonat
90 g vaj
1/2 tk. sütőpor
kevés reszelt citromhéja

100 g étcsokoládé (nálam most 50%-os)
1 g kakaóvaj




Elkészítés:
A száraz anyagokat mérjük ki egy tálba és a vajjal morzsoljuk össze. Ezután reszeljük hozzá a citrom héját, öntsünk hozzá egy kis vaníliakivonatot és üssük hozzá a tojás sárgáját. Gyúrjuk össze gyors mozdulatokkal és fóliába csomagolva tegyük a hűtőbe min. 2 órára.
Felhasználás előtt 20 perccel vegyük ki a hűtőből. Nyújtsuk ki a tésztát kb. 6 mm vékonyra és szaggassuk ki. Találtam nagyobb és kisebb karikákat illetve virág formájút is, hogy egy kicsit változatos is legyen. :) Előmelegített 200°C-os sütőbe kb. 10 perc alatt süssük készre. Csak addig szabad bent hagyni, amíg egy kis színt kap, nehogy kiszáradjon.
Rácsra helyezve hagyjuk kihűlni.
A csokoládét gőz felett olvasszuk fel 40°C-ra, majd hűtsük vissza 36-37°C-ra és adjuk hozzá a kakaóvajat. Mártogassuk bele a karikákat, helyezzük sütőpapírra és hagyjuk megszáradni. Én most szilikonos ecsettel kentem rá, hogy csíkos mintás legyen az alja. :)

Pesto linguine

Annyira örülök az új gépemnek, hogy most megint kaptam egy új lendületet főzés és sütés terén. Talán ez annak is tudható be, hogy amíg a gép végzi a dolgát, addig rendet teszek a konyhába és már kezdhetek is a következőnek, így nem olyan megterhelő. Nem gondoltam volna, hogy ekkora segítséget fog jelenteni.
Durumlisztből készítettem széles metéltet. A gépem ennél szélesebbre nem tudja vágni, legközelebb lehet, hogy a késes módszert használom, mert nem voltam egészen elégedett. Talán egy diós vagy mákos tésztához tökéletesen illik, de ehhez egy szélesebb jobb lett volna.
Akkor nézzük mi is került a pestós mártáshoz és hogyan is készítettem a tésztát.

Durum tészta
Hozzávalók:
20 dkg durumliszt
kevés víz

+ kevés fehér liszt

Elkészítés:
A durumlisztből tojás nélkül készíthetünk tésztát, csak víz hozzá adásával. Apránként adjuk hozzá és gyúrjunk kemény tésztát belőle. Fóliába csomagolva szobahőmérsékleten hagyjuk pihenni 2 óra hosszát.
Vágjuk 5-6 darabra és egyesével kezdjük el nyújtani. Először a tésztanyújtó 3-as fokozatát használtam. Ezután liszteztem (ekkor már fehér lisztet használtam) összehajtottam úgy, hogy 1/3-ig balról jobbra, illetve jobbról balra is és nyújtottam ismét. Ezt egymás után 4-szer még megismételtem. Utána következett egyszer a 4-es fokozat, majd a 6-os. Mindkét oldalát beliszteztem és a széles metélt készítőbe helyeztem. Konyharuhára terítve várta a kifőzést.

Forrásban lévő sós vízbe 5 perc alatt készre főztem.






Pesto mártás
Hozzávalók (25 dkg tésztához):
6 evőkanál kész pesto (lehet készíteni is, ha lesz friss bazsalikomom, akkor maradok a házinál most boltit használtam)
2 dl száraz fehérbor
2 gerezd fokhagyma
1 kis fej vöröshagyma
2 ek. olívaolaj
30 g parmezán
só, bors

Elkészítés.
A vöröshagymát és a fokhagymát megpucoltam, feldaraboltam apróra. Kevés olívaolajon megdinszteltem, ráöntöttem a fehérbort, majd 2-3 percig forraltam. Hozzá kanalaztam a pestot és a parmezánt. A végén ízesítettem sóval és borssal.








2014. január 20., hétfő

Amerikai almatorta - 14. Blogkóstolóra

Nem először veszek részt a blogkóstolón. Szívesen jelentkezek, mert igaz sok blogot ismerek már, de mégis mindig akad egy-egy új, ahol még kincsekre lelhetek. Így történt most is. Bogárd-Mészöly Andrea Culin'Art blogját sorsolták ki nekem, aminek nagyon örülök, mert bevallom még nem ismertem a receptjeit. Ahogy nézegettem a finomabbnál-finomabb sütiket, egyből megakadt a szemem ezen az almatortán. Minden volt itthon hozzá, így gyorsan fakanalat ragadtam és megsütöttem. Nagyon finom lett!!! És ami tetszik benne, hogy jól variálható, mert akár körtével vagy barackkal is elkészíthető, bár akkor már nem ez lesz a neve. A tésztája szuper! Ajánlom mindenkinek!
Az eredeti recept itt található, csak annyit variáltam, hogy a cukor mennyiségét csökkentettem, mert már hozzászoktunk ahhoz, hogy semmi sem olyan édes nálunk. Nekünk így tökéletes volt, persze aki édesebb szájú, maradjon az eredeti receptnél.



Amerikai almatorta
Hozzávalók (26 cm átmérőjű tortaformához):
4 nagy alma
2 ek. barna cukor
1 csapott ek. fahéj
15 dkg liszt
15 dkg cukor
10 dkg vaj
1 dl tej
2 db tojás
1 citrom héja
1 ek. citromlé
1 cs. sütőpor

Elkészítés:
A forma alját béleljük ki sütőpapírral.
Az almát hámozzuk meg és vágjuk vékony karikákra. Tegyük a forma aljára, szórjuk meg fahéjas barna cukorral.
A vajat a 15 dkg cukorral keverjük habosra, egyesével adjuk hozzá a tojásokat, a citrom héját reszeljük bele és öntsük hozzá a citromlét és a tejet.
A lisztet és a sütőport szitáljuk össze, majd adjuk a vajas masszához. Simítsuk a tésztát az alma tetejére.
Előmelegített 180°C-os sütőbe 45-50 perc alatt süssük készre. A vége felé nézegessük, ha nagyon pirul a teteje, de még a közepe nincs teljesen átsülve, alufóliával takarjuk le és így süssük tovább.


Örülök, hogy ezt választottam. Ízlett mindenkinek. Köszönöm szépen a receptet!


Hurka-kolbász, párolt aszalt gyümölcsös lilakáposztával és rozmaringos héjában sült krumplival

Az idén három disznóvágáson vagyunk túl... Pontosabban én csak az egyiken vettem részt, az utolsónál pedig csak látogatóba vittem egy kis farsangi fánkot, de a párom kivette a részét belőle. Ő és az apukája a nagy hurka és kolbász töltő mesterek. Tegnap kivettünk egy adagot a mélyhűtőből és megkóstoltuk... Nagyon jól sikerült, vér profik. :)
Ha már ilyen ügyesek én is ügyeskedtem. Mellé vörösboros, aszalt gyümölcsös párolt lilakáposztát és héjában sült krumplit készítettem. Jó kis párosítás az biztos!
A hurka, kolbász sütését nem részletezem. Egy tepsibe tettem, jól megszurkáltam egy ici-pici vizet tettem alá és ment a sütőbe. Kb. 40-45 perc alatt 180°C-on készre sütöttem.

Párolt aszalt gyümölcsös lilakáposzta
Hozzávalók:
1 közepes fej lilakáposzta
1 fej lilahagyma
1 nagy alma
3 ek. olívaolaj
2 csapott ek. cukor
2 dl vörösbor
1 dl víz
2 ek. balzsamecet
3 babérlevél
2 tk. egész kömény
só, bors
1 marék mazsola
1 marék aszalt szilva


Elkészítés:
A hagymát pucoljuk meg és vágjuk apróra. Lilakáposztát vágjuk nagyon vékonyra vagy zöldség szeletelő gép segítségével daraboljuk. Segítségemre volt a Bosch gépem. :) 2 percig tartott. Az almát reszeljük héjastul, az aszalt szilvát vágjuk kettőbe vagy háromba.
Az olajat hevítsük fel és szórjuk rá a cukrot, karamellizáljuk meg , mehet hozzá ezután a lilahagyma. Dinszteljük kb. 5 percig. Szórjuk rá a káposztát, forgassuk át, adjuk hozzá a babérlevelet, az egész köményt,  sózzuk, borsozzuk, öntsük hozzá a bort, a vizet, a balzsamecetet és tegyük bele az aszalt gyümölcsöket.  Fedő alatt pároljuk fél puhára, ekkor mehet bele a reszelt alma. Amikor már majdnem kész, fedő nélkül elpárologtatjuk a levét.

Rozmaringos héjában sült krumpli
Hozzávalók:
pár szem egész krumpli
rozmaring

bors
olívaolaj

Elkészítés:
Ebben az esetben jobb, ha vékony héjú krumplit választunk, és nem árt, ha friss is. Tegyük a hurka, kolbásszal a sütőbe, nem baj, ha a sütő legaljára kerülnek egy alufóliával bevont tepsibe. Süssük addig, amíg a hurkák sülnek. Ezután vágjuk ketté, sózzuk és borsozzuk, szórjuk meg rozmaringgal és locsoljuk meg olívaolajjal. Tegyük vissza még 10 percre, de most már mehet a grillezés, vagy gázsütőnél legfelülre.




LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...