Koskacukor: január 2015

2015. január 30., péntek

Aszalt szilvás, vanília krémes torta

Még a hétvégén készítettem ezt a tortát, ami pillanatok alatt elfogyott. Jó, valóban elég kicsi lett, mert csak a 18 cm-es torta formámat vettem elő. Valami egyszerű, valami gyorsat szerettem volna és sikerült is összehoznom. Tényleg nem kellett sokat legyek vele a konyhába és még egy kicsit különleges is lett. Az aszalt szilva időszaka még mindig tart. Ilyenkor bármilyen aszalt gyümölcsöt szívesen fogyasztunk, úgyhogy bátran gondolkodjunk még ezekben. Majd, ha eljön a tavasz folyamatosan lesznek friss gyümölcsök és akkor ismét elengedhetjük a fantáziánkat, lehet gyártani szép sorba a finomabbnál finomabb gyümölcs tortákat.








Aszalt szilvás, vanília krémes torta
Hozzávalók (18 cm átmérőjű tortaformához):
Kakaós piskótához:
3 tojás
6 dkg nyírfacukor
5 dkg tk. tönköly búzaliszt
2,5 dkg holland kakaó
1 kávéskanálnyi sütőpor

Vanília krémhez:
2,5 dl tej
25 g vaníliás pudingpor
3 evőkanál nyírfacukor
1 teáskanál vanília kivonat
1/2 vaníliarúd kikapart belseje
10 dkg szobahőmérsékletű vaj

Tetejére:
20 dkg aszalt szilva
8 dkg étcsokoládé
10 dkg vaj
1 teáskanál méz

Elkészítés:
Először készítsük el a krémet, amíg hűl, addig a piskótánk is gyorsan megsül.
A sütőt melegítsük elő 180°C-ra.
A krémhez a tej 2/3-ad részét forraljuk fel a cukorral és a vaníliarúd kikapart belsejével. A pudingport keverjük ki a maradék tejjel és a vanília kivonattal, majd öntsük fel felforrt tejbe és közepes lángon főzzük tovább, amíg be nem sűrűsödik. Hagyjuk teljesen kihűlni.
A piskótához a tojásokat válasszuk ketté. A fehérjét verjük habbá a cukorral, majd keverjük hozzá a kikevert tojások sárgáját. A liszthez keverjük hozzá a kakaót és a sütőport, majd szitáljuk két részletbe a tojáshabba. Óvatosan forgassuk bele, vigyázzunk ne törjük össze.
A tortaforma alját kenjük ki vajjal, lisztezzük be, majd öntsük bele a kikevert tésztát.
Tegyük sütőbe kb. 15-20 percre. Gyorsan sül, természetesen  sütőtől is függ. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy átsült e. Vegyük ki a formából és hagyjuk teljesen kihűlni.
A vaníliapudingot keverjük habosra a vajjal. A piskótát vágjuk ketté, kenjük rá az egész krémet, majd tegyük vissza a tortaformába.
A csokoládét, a vajjal és a mézzel együtt olvasszuk fel gőz felett, majd adjuk hozzá a feldarabolt aszalt szilvát. (Amennyiben nem puha, szaftos a szilva, áztassuk előtte vízbe 20-30 percre.)
Ezt az aszalt szilvás csokoládét öntsük a torta tetejére, osszuk el szép egyenletesen, majd tegyük hűtőbe és pihentessük 1-2 órát.




2015. január 29., csütörtök

Kakukkfüves csirkemell saláta, gorgonzolával, gránátalmával és dióval

Aki esetleg elkezdte év elején a fogyókúrát nyugodtan szétnézhet nálam, mert mostanában hétvégén elönt a saláta láz és óriási adagokat gyártok. Sokszor az én adagom két vacsorára osztódik el, mert akkorákra sikerülnek. :) Nyugi mi nem fogyózunk! Csupán egy disznóvágás utáni disznópörkölt ebédre... kicsit megüli az ember gyomrát és estére egy könnyű salátánál jobbat nem is lehetne készíteni. Egyébként legközelebb azt hiszem már pizza lesz. Legalábbis benyújtották már a kérelmet. :)







Kakukkfüves csirkemell saláta, gorgonzolával, gránátalmával és dióval
Hozzávalók:
30 dkg csirkemell
só, bors
kakukkfű
olívaolaj

szívsaláta
10 dkg gorgonzola
1/2 gránátalma
1 marék dió
6 db koktél paradicsom
1 alma

Öntethez:
125 ml joghurt
1 teáskanál méz
1 evőkanál meyer citrom leve
1 kávéskanál dijoni mustár
só, bors

Elkészítés:
A csirkemellet kockázzuk fel, majd kevés olívaolajon pirítsuk meg egy kisebb serpenyőben. Közben sózzuk, borsozzuk és szórjuk meg rendesen kakukkfűvel.
A salátát daraboljuk fel, halmozzuk a tányérokra. A paradicsomot vágjuk cikkekre, az almát kisebb kockákra és osszuk el a salátás tányérokon. A diót pirítsuk meg szárazon, a gránátalma magjait pedig gyűjtsük ki egy pohárkába. Most már csak az öntetet kell elkészíteni és összeállítani a salátát.
A joghurtos öntethez tegyük mindent egy turmixgépbe és turmixoljuk krémesre.
Most már halmozzunk a diót, a gránátalma magokat a többi zöldség mellé, morzsoljuk rá a sajtot, majd locsoljuk meg az öntettel.

2015. január 28., szerda

Meyer citromos Lemon Curd, mákos piskótatekercsben

Már tavaly is szemeztem a meyer citromos receptekkel, ráadásul a lemon curd-öt is ki szerettem volna már próbálni. A legutóbbi bevásárlás alkalmával rátaláltam erre a narancssárga színű citromra, amire régóta vágyom. Eddig akár merre is kutattam itt Makón, sehol nem leltem rá. De most... Esküszöm több volt, mint a citrom. Na jó, nem akarok túlzásba esni, de tutira pár kilónál többet is el lehetett volna hozni. Soha nem kóstoltam még, kíváncsi voltam az ízére. Meg kell hagyni, nagyon finom. Nincs olyan fanyar, mint a citrom ráadásul még édes is egy kicsit. Hát igen, nem hiába a citrom és a narancs kereszteződéséből létrejött gyümölcs.
Neki láttam a lemon curd recept kutatásának. Na, feladta a leckét. Egyiknél soknak találtam a citromot, a másiknál a tojást, néhol a cukrot vagy a vajat. Nehéz feladat volt. Nem akartam ezt sem, mint ahogy semmit sem szoktam agyon cukrozni és nem is egy vajas ízű krémet akartam készíteni. Tudom meg van mindennek a maga eredeti receptje, de itt most variálnom kellett, hogy egy kicsit egészségesebb legyen, de azért az állaga is megmaradjon.
Tegnap előtt este bátorkodtam elővenni az üvegtálamat, forraltam vizet és elővettem a habverőmet. Hosszú kavarás-keverés után elmondhatom, hogy sikerült! Esküszöm ötcsillagos lett. Lehet, hogy csak számomra, mert nem ettem illetve kóstoltam még másét, de tényleg nagyon finom. Egyből az járt már másnap az eszembe, hogy más gyümölcsből is el lehet készíteni. Kár, hogy nem áll el olyan sokáig.
No, mihez is lehet felhasználni.
Az első ötletem egy mákos piskótatekercs felhasználásában született meg!
A következő.... jövök hamarosan a további ötlettel. :)












Mákos piskóta tekercshez:
Hozzávalók (20x30 cm tepsihez):
4 tojás
2 evőkanál teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt
3 evőkanál darált mák
4 evőkanál nyírfacukor

Meyer citromos lemon curd-höz
Hozzávalók ( 2 x 3 dl üveghez):
3 meyer citrom leve
2 meyer citrom reszelt héja
3 tojás
10 dkg nyírfacukor
10 dkg vaj

Elkészítés:
Először készítsük el a lemon curd-öt. Forraljunk vizet egy nagyobb lábasba. Vegyünk elő egy akkora üvegtálat, ami kényelmesen elfér a lábas tetején és az alja nem ér bele a vízbe.
Reszeljük bele citrom héját, facsarjuk ki a citromok levét és öntsük bele. Üssük hozzá a tojásokat, tegyük bele a cukrot. Folyamatos keverés mellett addig "főzzük" gőz felett, amíg be nem sűrűsödik. Vigyázzunk vele, nehogy rántotta legyen. Nem várjuk meg, hogy puding sűrűségű legyen, mert akkor már lehet késő lesz. Szép krémes legyen az állaga. A végén tegyük bele a kockára vágott vajat és addig keverjük, amíg el nem olvad. Öntsük üvegekbe és hagyjuk teljesen kihűlni, majd tegyük hűtőbe. (Kb. 1 hétig lezárva tárolható.)
A piskótához a tojásokat válasszuk ketté. A fehérjét verjük habbá a cukorral, a sárgáját keverjük ki, majd adjuk a felvert tojásfehérjehabhoz. A lisztet keverjük el a darált mákkal, majd két részletben szórjuk a tojáshabba, majd forgassuk bele óvatosan. Sütőpapírral bélelt tepsibe simítjuk, előmelegítettük 180°C-os sütőbe kb. 15-20 perc alatt süssük tűpróbáig. Ellenőrizzük közbe, mert sütőtől függ sülési idő.
Miután megsült, húzzuk le a sütőpapírt, tegyük konyharuhára, tekerjük fel a szélesebbik oldalánál, majd hagyjuk kihűlni.
Tekerjük le a piskótát, kenjük meg jól a lemon curd-vel, majd tekerjük fel. Porcukorral megszórva tálaljuk. (Ha egy picit várunk vele, hűvös helyre tesszük, akkor könnyebben szelhető, mert a krém is kihűl rendesen a piskótával együtt.)







2015. január 27., kedd

Aszalt paradicsom szószos spaghetti

A múltkor már nem akartam este sok időt a konyhába tölteni és eszembe jutott, hogy az idén még nem is ettünk semmilyen tésztás ételt. Nem vagyunk nagyon nagy tésztásak, de azért néha-néha szívesen megeszünk egy tányérral. Főleg, ha ízesebb, különlegesebb a szósz hozzá. Kipakoltam a hűtőt és pár alapanyagból gyorsan összedobtam egy krémes öntetet, miközben kifőztem a tésztát. Tényleg gyorsan elkészült és nagyon finom lett! Mindenkinek ajánlom, aki szereti az olaszos ételeket. :)




Aszalt paradicsom szószos spaghetti
Hozzávalók (2 személy részére):
20 dkg spaghetti 
1 kis fej vöröshagyma
2 evőkanál olívaolaj
6-7 db aszalt paradicsom
15 dkg bacon
só, bors
1 teáskanál szárított oreganó
1 teáskanál szárított bazsalikom
1 evőkanál liszt
1 dl száraz fehérbor
1 - 1,5 dl tejszín
4 evőkanál parmezán

Elkészítés:
A tésztát főzzük kb. 10 perc alatt "al dentere". 
Ez idő alatt elkészíthetjük a szószt. A vöröshagymát pucoljuk meg és daraboljuk apróra. Vegyünk elő egy serpenyőt és dinszteljük meg olívaolajon. Az aszalt paradicsomot szeleteljük szép vékonyra, a bacont pedig kockázzuk fel és adjuk mind két alapanyagot a hagymához. Pirítsuk pár percig, majd fűszerezzük ízlés szerint sóval, borssal, oreganóval és bazsalikommal.
Amikor a bacon kellőképpen megpirult, szórjuk meg liszttel és folyamatos keverés közben adjuk hozzá a fehérbort, majd a tejszínt. Amennyiben nagyon sűrűnek találjuk öntsünk hozzá még.
A végén szórjuk meg bőségesen parmezánnal és addig keverjük, amíg el nem olvad.
Tálalhatjuk friss bazsalikommal, extra aszalt paradicsommal és parmezánnal.

Görög citromos csirke leves

Ezeken a szomorkás, borús és esős napokon bizony jól esik egy tányér forró leves. Ez lehet egy krém-, vagy egy tartalmasabb, gazdagabb leves. A savanyú levesek a kedvenceim közé tartoznak. Amikor kicsi voltam, anyu is gyakran készített savanyú csirke levest, de természetesen az egy kicsit máshogy nézett ki.
Ez a görög citromos csirke leves viszonylag gyorsan elkészíthető, ha van otthon kész csirke húsalaplevünk.







Görög citromos csirke leves
Hozzávalók (4 személy részére):
40 dkg kockára darabolt csirkemell
2 liter csirke húsalaplé
4 evőkanál barna rizs
3 répa
1 fej vöröshagyma
2 evőkanál olívaolaj
2 tojás
2 babérlevél

szemes bors
citrom karika

Elkészítés:
A répát és a vöröshagymát pucoljuk meg, majd daraboljuk fel apró kockára. Egy közepes fazékba dinszteljük meg kevés olajon, adjuk a csirkemellet és a rizst, majd pirítsuk fehéredésig. Öntsük fel csirke húsalaplével, tegyünk bele babérlevelet, szemes borsot és sózzuk, ha szükséges. Amikor már megfőtt a rizs bele tehetjük a felvert tojásokat. Ekkor már ne forraljuk fel! Főzzük pár percig, amíg észre nem vesszük, hogy egy kicsit besűrűsödött. Citromkarikával tálaljuk!

2015. január 26., hétfő

A hét bloggere lettem a Receptneked.hu recept gyűjtő portálon

Múlt héten megkeresett Pécsi-Kincses Regina, a HahoPihe Konyhája blog írója illetve a Receptneked.hu recept gyűjtő portál egyik szerkesztője, aki minden héten bemutatja egy-egy blog íróját. Most én lettem a kiválasztott, aminek nagyon megörültem. Itt olvashattok rólam egy jó kis összefoglalót.
Számomra régebbről úgy volt ismert ez az oldal, mint "olcsó-receptek", ahonnan a párom nem is egy recept linkjét küldte el, hogy bizony ő most vacsira ezt nagyon megkívánta. Úgyhogy sűrűn látogattam ide, de valahogy mostanában bevallom elfeledkeztem róla. Viszont örömmel látom, hogy rengeteg finomság van itt is, szebbnél szebb fotókkal és jobbnál jobb ötletekkel. Nagyon hasznos az oldal alján található kategóriák, amivel gyorsan kiválaszthatjuk a kedvünkre való receptet.
Örömmel láttam, hogy általam kedvelt néhány blog bejegyzései is megtalálhatók egy helyen, illetve szívesen olvasgattam a korábban megkeresett bloggerekről is.
Most már én is részt fogok venni a receptek gyűjtésében. El is kezdtem és az első feltöltött receptem az áfonyás bécsi fánk volt.
Köszönöm szépen Reginának, hogy megkeresett és örülök, hogy jobban megismerhettem ezáltal ezt a megújult, fantasztikus receptgyűjtő oldalt.


koskacukor

2015. január 25., vasárnap

Fahéjas-mandulás csiga

Bizony nem csak a kakaós csigát szeretjük, hanem bármilyen változatát elfogadjuk reggelire. Még karácsonyra bevásároltam a mandulából marcipánhoz, ami aztán elmaradt így van itthon bőségesen. Maga a mandula nagyon egészséges, tele van vitaminnal és ráadásul nagyon finom is. Péksütibe is bátran tegyünk magvakat, ami lehet dió, de ha sósat sütünk a tökmag, lenmag vagy napraforgómag. Mind-mind tele van telítetlen zsírsavakkal, ásványi anyagokkal és rengeteg különböző vitaminokkal.







Fahéjas-mandulás csiga
Hozzávalók (12 db-hoz):
150 g teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt
150 g teljes kiőrlésű liszt
150 g fehér liszt
2 evőkanál + 1 teáskanál cukor
20 g élesztő
2 dl langyos tej
kb. 0,5-1 dl víz
40 g olvasztott vaj
1 tojás sárgája
1 kávéskanál só

Töltelékhez:
100 g pirított darált mandula
4 evőkanál nyírfacukor
2 teáskanál fahéj
40 g olvasztott vaj

Elkészítése:
Az élesztőt morzsoljuk bele a langyos tejbe, amiben elkevertünk egy teáskanál cukrot. Hagyjuk pihenni 15 percig.
A liszteket mérjük ki, adjuk hozzá a maradék cukrot, a tojás sárgáját, a sót és végén a felfuttatott élesztőt. Dagasszunk belőle rugalmas tésztát úgy, hogy közben hozzá tesszük az olvasztott vajat és, ha szükséges akkor még egy kevés vizet. Figyeljünk arra, hogy ne legyen nagyon kemény se a tészta, viszont az sem jó, ha lágy.
Kelesztő tálba téve pihentessük 45 percig.
Ez idő alatt, a héj nélküli mandulát pirítsuk meg sütőbe 170°C-on kb. 10 perc alatt. Hagyjuk kihűlni, majd daráljuk le. A fahéjat pedig keverjük a nyírfacukorral össze.
A tésztát nyújtsuk téglalap alakúra, kb. 0,5 cm vastagságúra. Kenjük meg olvasztott vajjal, szórjuk meg fahéjas cukorral, majd terítsük el egyenletesen a darált mandulát. Tekerjük fel a szélesebbik oldalánál fogva. Osszuk a tésztát 12 egyenlő részre. Ha vékonyabbakat szeretnénk, akkor több is kijöhet belőle, de akkor a sülési időnél figyeljünk oda, mert hamarabb megsül.
Sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztassuk, takarjuk le és kelesszük duplájára.
Előmelegített 180°C-os sütőbe süssük kb. 20-25 perc alatt készre.






2015. január 23., péntek

Áfonyás pite kefirrel és kovásszal

Először, amikor találkoztam ezzel a recepttel eléggé furcsálltam, hogy pitébe kovászt teszünk. A tészta állagának meg folyósnak kell lennie? Akkor ez most olyan, mint a tejes pite? Végül is igen. Azon a képen annyira nem lehetett látni először, de ahogy jobban megnéztem, bizony csak a széle volt levegős, a közepe fele egyre sűrűbb a tésztája. Miután megsült hagytam kihűlni és szeletelésnél kicsit kétségbe estem. De megkóstoltam, hiszen mégsem vihetem magammal úgy disznóvágásra, hogy ehetetlen. Érdekes a tésztája, annyira nem krémes, mint a tejes pitéé, de nem is tömör. Lehetne picit mondjuk levegősebb, talán akkor nekem még jobban tetszene. Bármilyen gyümölccsel, lekvárral el lehet készíteni, de legközelebb egy picivel kevesebb kefirt teszek bele vagy picivel több lisztet, hogy sűrűbb legyen a tésztája. Akkor tutira nem lesz ennyire tömör, bár azért focacciat sem akarok csinálni, mert az már másik történet. Bár most eszembe jutott egy recept! Na jó, ez maradjon titok ;)
Tehát a holnapi nagy disznóvágásra ezzel az áfonyás pitével indulok el itthonról!









Áfonyás pite kefirrel és kovásszal
Hozzávalók (30 cm átmérőjű piteformához):
150 g aktív kovász
3 tojás
150 g liszt
30 g cukor
3 g só
200 g kefir (szerintem elég a fele)

Ízlés szerint friss áfonya és/vagy áfonyalekvár. (Nálam most vegyesen volt.)
Porcukor vagy fahéjas porcukor
(Szerintem a tésztájába lehetne reszelni egy kevéske citrom héját.)

Elkészítés:
Az aktív kovászt tegyük egy tálba, majd keverjük ki a tojásokkal úgy, hogy egyesével adjuk hozzá. Ezután szitáljuk hozzá a lisztet és keverjük simára. Mehet hozzá a cukor a só és a kefir. Egy folyékony, homogén masszát kell, hogy kapjunk. Pihentessük 20-30 percig szobahőmérsékleten. Ez idő alatt melegítsük elő a sütőt 200°C-ra.
Öntsük a tésztát egy kivajazott 30 cm átmérőjű pite formába, majd csöpögtessünk rá lekvárt és szórjuk meg gyümölccsel. Toljuk a sütőbe kb. 40-45 percre. Akkor jó, ha a teteje már szép aranybarna. Porcukorral meghintve tálaljuk!







2015. január 22., csütörtök

Színes csirkemell saláta, posírozott tojással és fokhagymás-rozmaringos morzsával

Hétvégén mindig rám tör a saláta láz. Hogy mit is jelent? Készítek vacsira egy-egy óriási salátát, ami tele van mindenféle finomsággal, vitaminokkal és fehérjével. Hétköznap esténként nincs már nagyon kedvem belemerülni a bonyolultabb vacsikba, főleg azért is, mert ebédet kell készíteni vagy éppen kenyeret sütni. Mivel sokszor későn érek haza, összeütünk valamit, ha egyedül vagyok akkor csak kiveszek valamit a hűtőből és már kész is a vacsora. Pedig ötleteim lennének, ezért is próbálom hétvégén megvalósítani. Ezt a salátát az edzőterembe álmodtam meg taposás közben, amikor már el kellett terelnem a figyelmemet az utolsó 5 percről. Megérte! Komolyan csillagos ötös lett. Nagyon laktató, kalória szegény, fehérje dús és vitaminokkal teli saláta. Őszintén el lennénk csak ilyeneken egész nap.







Színes csirkemell saláta, posírozott tojással és fokhagymás-rozmaringos morzsával
Hozzávalók:
30 dkg csirkemell
só, bors
szerecsendió
olívaolaj

3 szívsaláta
6 db koktél paradicsom
1/2 piros kaliforniai paprika
1/2 sárga kaliforniai paprika
1/2 fej lilahagyma
7 dkg light leerdammer sajt

Dresszinghez:
2 evőkanál dió olaj
1 evőkanál balzsamecet
1 evőkanál fehérbor ecet
1 teáskanál méz
1/2 fej lilahagyma
só, bors

Fokhagymás-rozmaringos morzsához:
4 db teljes kiőrlésű kétszersült (kicsik)
2 evőkanál dió
1 gerezd fokhagyma
1 teáskanál rozmaring

1-1 tojás
1 liter víz
1 teáskanál ecet

Elkészítés:
A csirkemellet hagyjuk egészbe, sózzuk, borsozzuk és reszeljünk rá egy kis szerecsendiót minden oldalára. Kevés olívaolaj pirítsuk meg hirtelen a csirkemellet, majd közepes lángon süssük kb. 20-25 percig. Vigyázzunk, hogy ne száradjon ki. A sütés ideje függ attól, hogy milyen vastag a csirkemell. Miután megsült, hagyjuk picit hűlni és csak ezután szeleteljük vagy kockázzuk fel.
A zöldségeket és a sajtot daraboljuk fel tetszés szerint.
A dresszinghez tegyünk mindent egy turmixgépbe és turmixoljuk simára.
A kétszersültet a dióval együtt aprítsuk össze, majd egy száraz serpenyőbe pirítsuk meg a rozmaringgal együtt. Isteni illata lesz! A végén, amikor már majdnem kész törjük hozzá a fokhagymát, vegyük le a tűzhelyről és jól keverjük össze.
A felkockázott csirkemellhez adjunk a dresszingből 1-2 evőkanállal és keverjük össze.
A tányérra halmozzuk először a zöldségeket és a sajtot. a közepére a csirkemellet.
Most jöhet a tojás!
A tojás posírozásához egy enyhén gyöngyöző vízre lesz szükségünk. Tegyünk bele egy teáskanál ecetet (bár állítólag működik e nélkül is) majd tegyük bele egyesével a felütött tojásokat. Pontosan 3 percig kell főzni. Miután bele ejtettük a tojást, fontos, hogy ne nyúljunk hozzá! A végén emeljük ki egy lapáttal, majd tegyük a saláta tetejére.
Szórjuk meg morzsával és locsoljuk meg a maradék dresszinggel!




2015. január 21., szerda

Jamie Olivér tejben sült csirkéje

Általában amikor be van kapcsolva itthon a tv, akkor legtöbbször tv paprikát nézünk. Akiket a legjobban szeretek Jamie, Nigella és Gordon. Természetesen a többi sem rossz, sőt az édességek terén Sweet Boy nálam a nyerő. Jamietől sok ötletet ellestem már és van kimondottan egy receptje, amire nagyon kíváncsi voltam. Tejbe pácoltam már csirkemellet és tudom, hogy nagyon finom lesz tőle, főleg ha még egy kis fokhagymát is belecsempészünk.
Jamie Olivér oldalán sok mindent megtalálhatunk közöttük ezt is. Sok minden nem is kell hozzá, csupán egy kb. 1,5 kg-os grill csirke. A többi úgyis van otthon.
Szerintem a vaslábas a legmegfelelőbb erre, ha tehetjük készítsük abba.
A fűszerezést mindenhol lehet érezni, még a hús belsejébe is, ahová nehezebben hatolnak be az ízek. Egyszerűen tökéletes!
Köretnek sütőtökös burgonya pürét készítettem.







Jamie Olivér tejben sült csirkéje
Hozzávalók:
1 grill csirke (1,78 dkg)
olívaolaj
6 dl tej
10-12 gerezd fokhagyma
2 evőkanál szárított zsálya (a legjobb, ha van friss)
2 citrom héja
1/2 rúd fahéj
só, bors

Elkészítés:
A sütőt melegítsük elő 170°C-ra.
A csirke lábát kössük össze, ha csak úgy nem jutunk hozzá, hogy már nincs is vele dolgunk. Sózzuk borsozzuk be kívül-belül.
Vaslábasba hevítsünk fel pár kanál olívaolajat, helyezzük el benne a csirkét, majd pirítsuk meg minden oldalát. A bőre szép pirosnak kell lennie.
A fokhagymát szedjük gerezdekre. Nem szükséges megpucolni. A citromról hámozóval vágjuk le a héját, szép vékonyan.
Öntsünk fel tejjel a csirkét, fűszerezzük zsályával, fokhagymával, citrom héjával és egy fél rúd fahéjjal. Fedjük le, majd tegyük a sütőbe 1,5 óra hosszára. Ez idő alatt tökéletesre megpuhul.
Hagyjuk saját szaftjába kihűlni, majd emeljük ki és már szeletelhetjük is!
Ha marad ki, akkor tökéletes lehet salátához.



2015. január 20., kedd

Áfonya lekvárral töltött bécsi fánk

Tudtátok, hogy a fánk története Bécsben kezdődött? És azt is, hogy egy véletlen folytán került az asztalra ez a finomság? Bécsben élt egy Krapfen nevű pék, aki nagyon finom kenyereket sütött, de sajnos elhunyt. Ezután özvegy felesége vette át az ipart, viszont a gyorsasággal még hadilábon állt. Úgy járt egyszer, hogy a megrendelésekkel megkésett és az emberek ezért számos rossz megjegyzést róttak rá. Krapfenné megelégelte és dühébe a kenyér tésztáját a forró olajba vágta, amiből végül ízletes csemege sült ki. Ezek után többször készült a városlakók számára.
Nálunk inkább farsangi fánkként ismert és ebben az időszakban készítik leginkább. Bevallom én is. Egy évben egyszer sütök, ilyenkor. Nem mondom, hogy nem szeretjük, de valljuk be frissen a legjobb és 2-3 darabot nem igazán lehet sütni. Ráadásul tudjuk, hogy nem a legegészségesebb édesség közé tartozik.
Igazi házi áfonya lekvárral töltöttem meg, amit még augusztusban készítettünk anyával. Isteni lett! Most bontottam fel először, és egyből megfogadtam, hogy az idén többet fogunk készíteni.






Áfonya lekvárral töltött bécsi fánk
Hozzávalók:
35 dkg liszt
2,5 dkg élesztő
2 tojás sárgája
3,5 dkg olvasztott vaj
kb. 3 dl langyos tej
1 evőkanál rum
1 teáskanál cukor
1/2 kávéskanál só

házi áfonya lekvár

1 liter olaj a sütéshez

Elkészítés:
Először morzsoljuk az élesztőt 1,5 dl langyos, cukros tejbe, majd pihentessük szobahőmérsékleten 15 percig. Ez idő alatt szépen fel fog futni.
A lisztet szitáljuk egy tálba, adjuk hozzá a két tojás sárgáját, az egy evőkanál rumot és a sót. Keverjük össze a felfuttatott tejjel, majd a maradék tej hozzáadásával állítsuk össze a tésztát. A dagasztás felénél adjuk hozzá az olvasztott vajat, majd gyúrjunk belőle könnyű, rugalmas, de egy picit lágyabb tésztát. Kelesztő tálba téve pihentessük kb. 45-50 percig.
Borítsuk lisztezett deszkára, óvatosan gyúrjuk át, majd nyújtsuk ki kb. 1 cm vastagságúra. Szaggassuk ki fánk szaggatóval! Én most egyel kisebbet használtam, mivel kerekebb fánkokat szerettem volna. Takarjuk le konyharuhával és pihentessük 15-20 percig.
Az olajat forrósítsuk fel, majd süssük ki a fánkokat. Az első egy percben fedővel, a másik 1-1,5 percben fedő nélkül. Az olaj ne legyen túl forró, mert akkor nem sül át, megég a tészta, viszont az sem jó, ha nem elég forró, mert akkor sokáig tart, amíg megsül és elnehezedik a fánk.
Fektessük papírtörlőre, így felszívja a felesleges zsiradékot. Habzsákba töltve, fánk töltővel töltsük meg a fánkokat tetszőleges lekvárral, pudinggal vagy krémmel.



2015. január 19., hétfő

Ruccola pestos kenyér

Emlékszem, amikor először ettem pestot egyszerűen rögtön megragadott és belopta magát a szívembe. Régen még csak tésztára tudtam elképzelni, de mára sok mindenhez használok. Amint látszik, még egy egyszerű kenyér elkészítéséhez is, amivel annyira fel lehet dobni és annyira gyönyörű lesz. Mikor még nem voltam ennyire otthon a konyhában, akkor boltit vásároltam. De elég gyorsan rájöttem, hogy ebből is a házi sokkal jobb. Annyi változata létezik. Lehet spenótból, bazsalikomból, ruccolából, petrezselyemből de még kelkáposztából is készíteni. Magvakból használhatunk fenyőmagot, mandulát, diót, tökmagot. Ami nem maradhat el az a parmezán és az extra jó minőségű olívaolaj. Csakis így lehet kiváló pestot készíteni.
Ez a kenyér sokáig puha marad az olajtól. Kicsit nehéz, viszont nagyon ízletes. Kiválóan alkalmas lehet különféle sajtok mellé.







Ruccola pestos kenyér
Hozzávalók:
20 dkg tk. tönköly liszt
10 dkg tk. liszt
15 dkg BL80 liszt
2 ek. olívaolaj
9 g só
2 dkg élesztő
3 dl víz

Ruccola pestohoz:
2 marék ruccola
2 evőkanál dió
3 evőkanál parmezán
2 fokhagyma
1 teáskanál citromlé
só, bors
50 ml olívaolaj

Elkészítés:
Először készítsük el a pestot.
Az összes hozzávalót tegyük egy turmixgépbe és jól turmixoljuk össze. Amennyiben nem lenne elég krémes, akkor öntsünk hozzá még egy kis olívaolajat. De inkább sűrűbb legyen.
A kenyér tésztájához a liszteket mérjük ki egy tálba, morzsoljuk bele az élesztőt, adjuk hozzá a sót és az olívaolajat, majd folyamatos víz hozzáadásával dagasszunk belőle rugalmas tésztát. Ha géppel dolgozunk először lassan 7 percig, majd egyel magasabb fokozaton további 5 percig dagasszuk. Kelesztő tálba téve 45 percig pihentessük szobahőmérsékleten.
Enyhén lisztezett deszkára borítjuk, majd nyújtsuk ki kb. 0,5-1 cm vastagságúra. Kenjük meg az összes pestoval. A legjobb egy habkártya segítségével, mert így biztosan egyenletes lesz.
Tekerjük fel a szélesebbik oldalánál fogva, kicsit sodorjuk meg, majd egy éles kés segítségével vágjuk be mélyen. Vigyázzunk ne vágjuk keresztül teljesen. Hajtsuk egymás mellé a két végét, majd tekerjük össze. Figyeljünk arra, hogy a vágott fele felül legyen. A végeket fogjuk össze, majd hajtsuk a kenyér alá. Tegyük lisztezett kenyérformába, takarjuk le és kelesszük duplájára.
A sütőt melegítsük elő 180°C-ra. A megkelt kenyeret toljuk a sütőbe és süssük készre kb. 35-40 perc alatt. Formába hagyjuk hűlni, majd rácsra téve, amíg teljesen ki nem hűl. Csak ezután szeleteljük!
Ha kibírjuk, mert az illata...



LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...