Manapság nem könnyű bevinni megfelelő mennyiségű vitamint, ezért sokszor odafigyelek, melyek azok az apróbb dolgok, amit még pluszban bele lehet csempészni egy-egy ételbe. Ilyenek lehetnek a különféle magvak vagy gyümölcsök, zöldségek. Pár hete beszereztem az egyik kedvenc boltocskámba, egy csomag pattogatott amarántot.
Az amarántról tudni kell, hogy nagyon magas a vas, a magnézium, a kálcium és a cink tartalma. Igaz ez a változata inkább joghurtba való, de miért ne kerüljön bele a kenyérbe is?
A mák ásványi anyag tartalma is igen magas főleg kálciumot, cinket, magnéziumot, vasat, mangánt, rezet és foszfort tartalmaz.
Rozsos kenyér mákkal, amaránttal
Aktív kovászhoz:
50 g kovász
50 g tk. tönköly liszt
50 g víz
Szobahőmérsékleten, lefedve hagyjuk aktivizálódni 15-16 órát.
Továbbá:
100 g világos rozsliszt
150 g tk. tönköly liszt
150 g fehér liszt
5 g élesztő
2 evőkanál mák
4 evőkanál amaránt
kb. 2,5 dl víz
7 g só
Elkészítés:
A liszteket, a mákot és az amarántot mérjük ki a dagasztó tálba. Adjuk hozzá az aktív kovászunkat és a sót, végül morzsoljuk hozzá az élesztőt. Folyamatos víz hozzáadásával dagasszunk belőle rugalmas tésztát. Ne legyen túl kemény a tészta!
Kelesztő tálba téve 1,5 óra alatt duplájára kelesztjük szobahőmérsékleten úgy, hogy közben kétszer áthajtogatjuk. A megkelt tésztát megformázzuk tetszés szerint, majd formába tesszük és duplájára kelesztjük.
Ha van vaslábasunk, akkor a sütővel együtt előmelegítjük. A sütő hőmérséklete: 200°C.
A vaslábast kivesszük a sütőből, enyhén bespricceljük egy kis olajjal és kikenjük, majd áthelyezzük a kenyeret. Bevágjuk a tetejét, jól megspricceljük vízzel, majd megszórjuk mákkal és amaránttal. A lábas fedelét is jól lespricceljük, rátesszük a lábasra és betoljuk a sütőbe 30 percre úgy, hogy a hőmérsékletet visszavesszük 180°C-ra. Az idő letelte után levesszük a tetejét és tovább sütjük még kb. 10 percig.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése